Simental inekte ayak problemi

11 sonuçtan 1 ile 11 arası gösteriliyor

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Simental inekte ayak problemi

Cümleten selamünaleyküm
    Kaç yıldır 4 5 inek beslerim hhem vakit geçirmek hemde yan gelir olsun diye, bu yaz elimizde olan simental ineklerin az veriminden bide hakiki olmamasından şikayetci olup bide bi kaç arkadaşın tavsiyesine uyup ithal hakiki bi gebe simental inek aldım inek bende 2 ay durdu doğurdu doğumu biraz sorunlu oldu ama cok şükür dişi bi buzağısı oldu.
    Neyse bunu bi iki hafta sağdık süt verimini görünce ben bile bu zamana kadar nasıl gecmedik bu ithal ineklere bunlar inekse bizdekiler ne dedim ama bu demem bir ay sürdü doğumun 30 35 günlerinde arka ayaklarında hafif sorun olduğunu fark etim tırnaklarını kontrol ettim yara zedelenme yoktu ama ateş vardı.
    Veterinere danıştım bana sprovet ve ağrı kesici verdi ayak probleminin en iyi sorunu bu imiş verdiği reçeteye göre kullandım 3 gün tabi ondan sonra 15 günde sütünü döktüm. ilaçı kullanmaya başlamanın 2 gününde ayakta iyileşme olduğunu fark etim ki tam iyleşti dedim yaklaşık 20 gün gecti tekrar toplama başladı bir iki gün sabır ettim tekrar veterinere danıştım bana bu sefer başka sütü bozmayan bi antibiyotik verdi onu kullandım hiç fark görmedim bu sefer.
    Dün inek yatarken ayak altına tekrar baktım sert fırça ile temizledim bişey yok ayaklarında ama topuğuna yumuşama var sanki ve inek baya topalamaya başlamış durumda tabi bu süre zarfında kızgınlık falanda yok göstermedi hiç.
    İneklerimiz bağlı her sabah akşam avluda toprak zeminde su içirip ahırı temizleyip samanlayıp bağlarız tekrar.
    Bu ayak probleminin bi tüyosu inceliği ilaçı yokmudur acaba?
    Baya uzun bi yazı oldu okuyup yardımcı olmaya calışandan Allah CC razı olsun

mahmutünaldı teşekkür etti.

yusufky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Simental inekler ağır olduğu ve sürekli yaşa bastığı için genelde bu ayak problemi oluyor elinden geldiği kadar kuru ve serbest dolaşıma bırakman gerek

Arslanlar 5070 teşekkür etti.

ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    8 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Geçmiş olsun
    Bağli olmasi iyileşme surecinde sıkıntı
    İmkan yokmu belli vakitlerde salma gezse bahcede
    Rasyonu yemlemeyide gozden gecir oda vurur ayaklara
    Benim hayvanlar salma cok camur belli yerler ama cok şükür ayak sorunu pek bilmem

Ülkeroğlu tarım işl. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Öncelikle hayvana yedirdiklerin önemli fazla protein ve enerji yüklemesi yapmış olabilirsin veya rasyonda bir dengesizlik olabilir

İri cüsseli olduğu için simentaller ayak problemi bazen olabiliyor mümkünse kuru bir ortamda serbest dolaşmasını sağlayın beton zemin yerine yumuşak bir zemine basmasını sağlayın.
    aksi halde verim düşecek ve döl problemi yaşayacaksınız

çiftcigardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Rabbim yardim etsin

Arslanlar 5070, kandemir_06 teşekkür etti.

The_Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    6 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Aleyküm selam,
    Ayak problemlerinin çoğu; tırnak bakımı, yataklık (bağlı hayvanda arka ayakların gübre ve asitte kalması), yüksek proteinli 20-22 proteinli süt yemi, tırnak yumuşaması yapıyor.
    Bağlı hayvanın ayda 1 kere tırnakları yıkanıp, temizlenip, ***Yanık Motor Yağı*** ile yağlanması gerekir, tırnağı sertleştirir.Tırnakta yabancı cisim batıp çürüme var ise; tırnağı açıp, çamaşır suyu ile dezenfekte edip, gresli pamuk koyup, nal çakmak gerekir.
    Sizdeki durum fazla besili hayvanın ağırlıktan dolayı, tırnak tabanını ezmesi sanırım.Fotograf koysanız durumu daha net anlarız, geçmiş olsun.

Arslanlar 5070, dernekkirili, F1453 teşekkür etti.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Fazla protein nişasta olabilir yem fazladır bizimde başımızdan geçiyor bizde beside arpayı fazla kullandık ayaklarda topal lık dizlerde şişme oldu biraz kabayemi fazla ver fabrika yemini azalt..

CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı The_Hoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aleyküm selam,
    Ayak problemlerinin çoğu; tırnak bakımı, yataklık (bağlı hayvanda arka ayakların gübre ve asitte kalması), yüksek proteinli 20-22 proteinli süt yemi, tırnak yumuşaması yapıyor.
    Bağlı hayvanın ayda 1 kere tırnakları yıkanıp, temizlenip, ***Yanık Motor Yağı*** ile yağlanması gerekir, tırnağı sertleştirir.Tırnakta yabancı cisim batıp çürüme var ise; tırnağı açıp, çamaşır suyu ile dezenfekte edip, gresli pamuk koyup, nal çakmak gerekir.
    Sizdeki durum fazla besili hayvanın ağırlıktan dolayı, tırnak tabanını ezmesi sanırım.Fotograf koysanız durumu daha net anlarız, geçmiş olsun.
    Tırnakların bakım zamanı gelmiş
    Veterinerin bakması lazım bacteroides nodosus kaynaklı piyeten olabilir kaynaklı panarisium olabilir
    Yada fazla tahılla besleme sonucu laministis olabilir

Arslanlar 5070, The_Hoca teşekkür etti.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum Allah CC razı olsun
    İneklermizi her sabah akşam yarım saat kadar salarız toprak zeminli avluya su içmeleri için ahırda temizleyip samanlarız tabi ila 12 saatte tekrar pis olup yaş oluyor.
    Aslında normalde yılın bu aylarında inekleri buğday tarlalarında otlatıp gezdirirdik ama şansa yağış yok ektiğimiz buğdaylar yeşermedi nasip.
    Pek bi yem ceşitliliğimiz yok normal orta kaliteli 17 21 protein arası kesif yem kulanırdık veterinerin tavsiye üzerine Pro yemin 4*4 19 proteinli geçiş yapıyoruz yavaş yavaş bi 10 gün kadar sonra tam geçmiş olacaz.
    Bu güne kadar ayak yaralanmaları cisim batmaları hariç hiç ayak problemi yaşamadık bi bu ithal inekte başımıza geldi ve iyileşmekte bilmiyor.
    Bu gün başka tavsiye üzerine bi veterinere gittim baştan sona anlatım oda bana ağrı kesici antibiyotik ve adını bilmediğim mavi renkli ilaçı iki enjektöre doldurup verdi, 100 gramlık da biotin cinkolu yem katkısı verdi ayak tırnaklarına iyi gelir miş, bakalım bide bunları deneyelim inşAllah fayda görürüz.
    Her iki arka ayağındada topalama var ama en cok bu ayakta var.
    Önizleme Önizleme Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  DSC_0134.JPG‎
Görüntüleme: 16
Büyüklüğü:  3.35 MB (Megabyte)  

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  DSC_0133.JPG‎
Görüntüleme: 16
Büyüklüğü:  3.57 MB (Megabyte)  

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  DSC_0132.JPG‎
Görüntüleme: 15
Büyüklüğü:  3.54 MB (Megabyte)  

The_Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    6 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bu ayağa tırnak bakımı yapılmış, fakat taban düz bırakılmış.Ayağın içe bakan taraftaki tırnağın ortasına kavis verilip, tırnağın dış yüz kenarına yükün verilmesi gerekir.Şekil hatası var.
    Düz taban insan koşamaz.

kandemir_06 teşekkür etti.

kandemir_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı Arslanlar 5070 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum Allah CC razı olsun
    İneklermizi her sabah akşam yarım saat kadar salarız toprak zeminli avluya su içmeleri için ahırda temizleyip samanlarız tabi ila 12 saatte tekrar pis olup yaş oluyor.
    Aslında normalde yılın bu aylarında inekleri buğday tarlalarında otlatıp gezdirirdik ama şansa yağış yok ektiğimiz buğdaylar yeşermedi nasip.
    Pek bi yem ceşitliliğimiz yok normal orta kaliteli 17 21 protein arası kesif yem kulanırdık veterinerin tavsiye üzerine Pro yemin 4*4 19 proteinli geçiş yapıyoruz yavaş yavaş bi 10 gün kadar sonra tam geçmiş olacaz.
    Bu güne kadar ayak yaralanmaları cisim batmaları hariç hiç ayak problemi yaşamadık bi bu ithal inekte başımıza geldi ve iyileşmekte bilmiyor.
    Bu gün başka tavsiye üzerine bi veterinere gittim baştan sona anlatım oda bana ağrı kesici antibiyotik ve adını bilmediğim mavi renkli ilaçı iki enjektöre doldurup verdi, 100 gramlık da biotin cinkolu yem katkısı verdi ayak tırnaklarına iyi gelir miş, bakalım bide bunları deneyelim inşAllah fayda görürüz.
    Her iki arka ayağındada topalama var ama en cok bu ayakta var.
    Hocam yem geçişi nasıl oluyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)