Taban Gübresiz Buğday-Arpa-Yulaf-Yem Bezelyesi Yetiştirmek

Merhaba. Kusura bakmayin atlamışım. Bor, bugday arpa için gereksinimi en az olan elementlerdendir. Cokda onemli degil acikcasi. Bor elementine gelene kadar biz fosfora, cinkoya bakalim tahil grubu icin.
Ha humik asit bor alımını yavaşlatır soylemini ilk kez sizden duydum. Aycicegi ve kanola icin bor önemlidir ve ben bircok ciftcime humikcan ile beraber bor verdirttim. Bugune kadar olumsuz birsey olmadi. Aksine hep iyi sonuçlar aldık. Humik ve fulvik asitler selatlayici ozelligi olan organik maddelerdir. Sahsi kanaatim alinimi yavaslatmaz.

http://www.altintar.com/urunler/24/blackjak-sc-sivi-humik-fulvik-asit
Alıntıdır.
Dünyada Bir Benzeri Olmayan Humik Asit BLACKJAK Hakkında :
İçerisinde humik ve fulvik asitlerin yanında ulmik asit vardır. Ulmik Asit hormonlar gibi bitki gelişmesini teşvik eder.
Asitliği (pH) 4-5 civarındadır. Diğer Humik Asitlerin 11-12’dir. Bu nedenle bu Humik Asitler damlama gübresi ile beraber verilince, demir, çinko, mangan, fosfor ve bor gibi besin elementlerinin alımını engeller. BlackJak tam tersine, arttırır.
Asitliği düşük olduğu için damlamadan verilen ilaçlarla karıştığında ilaçları bozmaz. Diğer Humik Asitlerin asitliliği yüksek olduğu için ilaçları bozabilir.
İçinde sodyum olmadığından daha çok besin elementini şelatlar. Alımını arttırır.
Kökleri uyaran maddeler düşük asitte daha iyi çalıştığından Blackjak kullanınca kökler daha iyi uyarılır. Daha iyi çalışır.
Şoklu gelen fidelerin uyanmasında ve köklenmesinde son derece etkilidir. Ayrıca şaşırtılan fidenin strese girmeden, hemen tutunmasını sağlar.

http://www.altintar.com/urunler/24/blackjak-sc-sivi-humik-fulvik-asit
Alıntıdır.
Dünyada Bir Benzeri Olmayan Humik Asit BLACKJAK Hakkında :
İçerisinde humik ve fulvik asitlerin yanında ulmik asit vardır. Ulmik Asit hormonlar gibi bitki gelişmesini teşvik eder.
Asitliği (pH) 4-5 civarındadır. Diğer Humik Asitlerin 11-12â��dir. Bu nedenle bu Humik Asitler damlama gübresi ile beraber verilince, demir, çinko, mangan, fosfor ve bor gibi besin elementlerinin alımını engeller. BlackJak tam tersine, arttırır.
Asitliği düşük olduğu için damlamadan verilen ilaçlarla karıştığında ilaçları bozmaz. Diğer Humik Asitlerin asitliliği yüksek olduğu için ilaçları bozabilir.
İçinde sodyum olmadığından daha çok besin elementini şelatlar. Alımını arttırır.
Kökleri uyaran maddeler düşük asitte daha iyi çalıştığından Blackjak kullanınca kökler daha iyi uyarılır. Daha iyi çalışır.
Şoklu gelen fidelerin uyanmasında ve köklenmesinde son derece etkilidir. Ayrıca şaşırtılan fidenin strese girmeden, hemen tutunmasını sağlar.
Pazarlama strajesidir. Ulmik asit dedikleri madde humikcan da da var. Ulmik asit, cozeltinin etanolle karistirildiginda aciga cikar. Ayrica pH seviyesi ne kadar düşerse çözeltide bulunan humik asit degeri düşer. Buda cozeltideki içeriği ciddi manada düşürür. Kaldı ki pH ya takilmamak lazim. Bu pH cozeltinin pH sidir. Icindeki maddelerin pH degeri 2 ile 4 arasindadir. Cozeltiyi kurutun daha sonra suyla cozun pH duser. Ayriyetten topraga verdiginizde suyla karistirarak veriyorsunuz. Dekara 20 litre pH degeri 7 olan su ve 2 litre humikcan verdiginizde ortaya cikan cozeltinin pH degeri 10 olmuyor. 7 ise 7.1 oluyor. Ayriyetten diger makro mikro elementlerinin alinimini artirir. Kendi ürününü satmak için amerika yeniden kesfedilmis gibi yapılmış.

Pazarlama strajesidir. Ulmik asit dedikleri madde humikcan da da var. Ulmik asit, cozeltinin etanolle karistirildiginda aciga cikar. Ayrica pH seviyesi ne kadar düşerse çözeltide bulunan humik asit degeri düşer. Buda cozeltideki içeriği ciddi manada düşürür. Kaldı ki pH ya takilmamak lazim. Bu pH cozeltinin pH sidir. Icindeki maddelerin pH degeri 2 ile 4 arasindadir. Cozeltiyi kurutun daha sonra suyla cozun pH duser. Ayriyetten topraga verdiginizde suyla karistirarak veriyorsunuz. Dekara 20 litre pH degeri 7 olan su ve 2 litre humikcan verdiginizde ortaya cikan cozeltinin pH degeri 10 olmuyor. 7 ise 7.1 oluyor. Ayriyetten diger makro mikro elementlerinin alinimini artirir. Kendi ürününü satmak için amerika yeniden kesfedilmis gibi yapılmış.

Fizik öğretmeniyim, ıcık anlıyom. Teşekkür ederim. Yaprak analiz sonuçları olsa değerler daha güzel anlaşılır.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
maşallah güzel gözüküyorlar ama bu yıl ılıman gittiği için gubreli ekilende gubresiz ekilende hepsi güzel yerler ayçiçeği anızı olduğu için toprak tahlillerinde gerekli fosfor vardır buğday yerleri için atılan 8kg üre azottu 20kg 20.20'ye bedel keşke bir karşilaştırma için herhangi bir parselin yarısını gübre ile yarısını humikcan ile ekseydiniz kök ve yaprak gelişimini daha objektif karşilaştırma imkanı bulabilirdik

maşallah güzel gözüküyorlar ama bu yıl ılıman gittiği için gubreli ekilende gubresiz ekilende hepsi güzel yerler ayçiçeği anızı olduğu için toprak tahlillerinde gerekli fosfor vardır buğday yerleri için atılan 8kg üre azottu 20kg 20.20'ye bedel keşke bir karşilaştırma için herhangi bir parselin yarısını gübre ile yarısını humikcan ile ekseydiniz kök ve yaprak gelişimini daha objektif karşilaştırma imkanı bulabilirdik
Fotograflarda sahit alandan alinan bugday var zaten. Kok olarak %50 daha fazla kok var. Sahit alandaki yapraklar sari ve uclarinda kuruma var. Govde kalinligi olarak sahit alandaki daha ciliz. Bu fotoda dediklerim mevcut. Birde en bastaki fotoyu incele. Sahit diye yaziyor.
f8fc6911c50757fa7c4dfb81c9d368fa.jpg

Ayrica aycicegi anizindan sonra potasyum kalir. Fosfor herkesin tarlasinda fazla fazla var. Ama alinamiyor. Bizim humikcanla yaptigimiz uygulamada bu fosforu aldiriyoruz.
Ayrica sahit alanda 25 kg 18 46 var.

resimdeki şahittin hiç gubre kullanılmayan yer olarak algılamıştım 25kg 18-46 atılmiş yerile karşilaştırdıysan hümükcanın başarısı büyük tebrikler

resimdeki şahittin hiç gubre kullanılmayan yer olarak algılamıştım 25kg 18-46 atılmiş yerile karşilaştırdıysan hümükcanın başarısı büyük tebrikler
Sagolasin. Hakikatten öyle. Bende bu kadar beklemiyordum korkuyordum açıkçası ama gurur duyuyorum ürettiğim ürünle. Bunu artık görmelisiniz. Tamam ben para kazaniyorum bu işten ama sizlere sunduğum humikcan kullandiginiz zaman maliyetinizin 3 kati kadar para kazanmak ve topraginizin duzenlenmesi.
Artik cidden kullanmak gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: karga

Değerli arkadaşlar;
Uzunköprü Dereköy'den Ureticim, Borozan Tarim Hayvancilik Işletmesi ile birlikte bir çalışma yapıyoruz. Yaklaşık 900 dekar arazide taban gübresi kullanmadan ekim yapıldı. Bunlar;
1-Buğday: 8 kg ure ve 4 litre/dekar Humikcan
2-Arpa: 4 litre/dekar Humikcan
3-Yulaf: 4 litre/dekar Humikcan
4-Yem Bezelyesi: 4 litre/dekar Humikcan
kullanılarak ekildi. Tüm parsellerin toprak analizi yapıldı. Ardından yaprak analizleri de yapıldı. Su ana kadar hicbir sıkıntı yok. Fotoğraflarda ürünleri görebilirsiniz. Konu yoruma açıktır.

6908004e1c25791cf6e67f0d09104c1e.jpg

6f58d767718c5b066012ca14be73932b.jpg

0cdc8a1103ab06c935df775214acdc93.jpg

2738c411e7ba5b3b824c16a3b623b3ed.jpg

3b211b8d2c25632f07572eda8dc8931b.jpg

d66b61888def546c277b9a0e99f1aec8.jpg

da5e3cc5279196e114b25591cbc8ee24.jpg

11d3cb8098dfe4a67ead1f78ec26de99.jpg

95dcc4013604beb2c52b7ae91e808692.jpg

7ea81aa7321877eff1fc08bbd602e73c.jpg

Dogan bey öncelikle hayırlı akşamlar
Biz balıkesır/ manyas ta arpa ve celtık tarımı ile ugrasıyoruz aynı zamanda 18 yıldır bagfas gubre fabrıkasında asıt uretım amirligi yapıyorum. Taban gübresız tahıl yetıstırmek çok önemli bir başarıdır acaba bunu hangı krıterlerı baz alarak yapıyorsunuz çunku taban gubresınde fosfat/azot/p2o5/kcl ve amanyok bulunur sizin onerdıgınız humikcanın içinde yukarıda saydıgım elementlerin ne kadarı bulunur? Taban gubresız humikcan ile ekilen arpaların dekar verım mıktarı ortalama nedır?
Çalişmalarınız için başarılar dilerım.

Dogan bey öncelikle hayırlı akşamlar
Biz balıkesır/ manyas ta arpa ve celtık tarımı ile ugrasıyoruz aynı zamanda 18 yıldır bagfas gubre fabrıkasında asıt uretım amirligi yapıyorum. Taban gübresız tahıl yetıstırmek çok önemli bir başarıdır acaba bunu hangı krıterlerı baz alarak yapıyorsunuz çunku taban gubresınde fosfat/azot/p2o5/kcl ve amanyok bulunur sizin onerdıgınız humikcanın içinde yukarıda saydıgım elementlerin ne kadarı bulunur? Taban gubresız humikcan ile ekilen arpaların dekar verım mıktarı ortalama nedır?
Çalişmalarınız için başarılar dilerım.
Merhaba. Tesekkur ederim.
Humikcan icersinde saydiklarinizdan organik azot, potasyum mevcut.

Neye gore yapriniz derseniz parsel parsel her tarlanin toprak analizleri yapildi. Dekarda 30-50 kg arasinda fosfor birikimi var. 100 kg civari potasyum var. Biz bunu çözündurdük.

Bugdaylarda 8 kg ure ve 4 litre humikcan ile ekim yapildi. Digerlerinde sadece humikcan uygulandi.

Verim olarak birsey diyemem cunku bu sene baslandi. Ama yaprak analozlerinde bir sorun gozukmuyor.

• Beğen
Tepkiler: manyaslı

Neye gore yapriniz derseniz parsel parsel her tarlanin toprak analizleri yapildi. Dekarda 30-50 kg arasinda fosfor birikimi var. 100 kg civari potasyum var. Biz bunu çözündurdük.

Bugdaylarda 8 kg ure ve 4 litre humikcan ile ekim yapildi. Digerlerinde sadece humikcan uygulandi.

Verim olarak birsey diyemem cunku bu sene baslandi. Ama yaprak analozlerinde bir sorun gozukmuyor.
Abi biz bunu çeltik tariminda kullansak toprak analizi yapıyoruz bütün analizler hemen hemen aynı cikiyor değerler ziraat odasinda bu yüzden artık analiz yaptirmiyoruz bundan sonra her yıl fig dikiyoruz bu tarlara bunu çeltik tarlasina atsak boy yapar mı boy yapmasını istemiyoruz kök yapmasi önemli birde ramdumana fayda eder mi cevabınız için şimdiden teşekkürler

Dogan bey ben bu uygulamanızı bizzat takıp edıyorum insallah basarılı olursunuz önemli olan gübre malıyetlerını dusure bılmek çunki biz çiftçiler sattıgımız ürünün fıyatını arttıra bılecek durumda degılız ama masrafları azaltmak bizim elimizde.
Başarılar dilerim

Dogan bey ben bu uygulamanızı bizzat takıp edıyorum insallah basarılı olursunuz önemli olan gübre malıyetlerını dusure bılmek çunki biz çiftçiler sattıgımız ürünün fıyatını arttıra bılecek durumda degılız ama masrafları azaltmak bizim elimizde.
Başarılar dilerim
Tesekkur ederim. Normal uygulamalarda da gayet guzel sonuclar aliyoruz. Ekim oncesi Humikcan uygulanan celtiklerde 80-140 kg arasinda verim artisi aliyoruz.

8db360ef984ae040c79913858073a3b6.jpg

Burada hangisine uygulandigini anlayabilirsiniz :)

01b40d0b9e4d11459cd18dcbfc57444c.jpg

Burasi uygulanmayan alan

4c15d9720531ed2cc2d4b43f88f7479c.jpg

Burasida uygulanan alan.

Ayni tohum ayni gubre ayni gun ayni kişinin ekimi. Yan yana iki tarla.

• Beğen
Tepkiler: olcaydeger
Abi biz bunu çeltik tariminda kullansak toprak analizi yapıyoruz bütün analizler hemen hemen aynı cikiyor değerler ziraat odasinda bu yüzden artık analiz yaptirmiyoruz bundan sonra her yıl fig dikiyoruz bu tarlara bunu çeltik tarlasina atsak boy yapar mı boy yapmasını istemiyoruz kök yapmasi önemli birde ramdumana fayda eder mi cevabınız için şimdiden teşekkürler
Abicim yukarida yazdim. Fotolarda var. Numaram da 0531 858 44 02. Ara konusalim. Ayrica www.seyhankimya.net adresine girdiginde detaylarida görebilirsin.

Herşey analiz ile yapılıyor. Bunun sonucunda cok iyi sonuçlar aldık bu güne kadar. Rygrass ta da kullanıldı Humikcan. Lakin ona gidemedik. Ha bunlar deneme degil. 900 dekar alanda uygulanan bir iş. Ayçiçek ve mısırlarda da kullanılacak. Humikcani Toz haline getirmek mesele degil. Piyasadaki toz olanların yapım yöntemi yanlış. Sprey dryer denen makine ile kurutuluyor ve toz haline getiriliyor. Bu makine yuksek sicaklikta hava üflüyor. Sicaklik yaklasik 150-200 derece. Bu sicaklikta humik asidin de fulvik asidinde yapisi bozuluyor. Humik asit 70 75 dereceden, fulvik asit ise 60 65bdereceden sonra bozunmaya baslar. Buda yapilan işi kısmen faydasiz hale getirir.
Normal sekilde kurutmak icin de ciddi is gucu ve maliyet gerektirir. Ekonomik olmaktan cikar.
Tesekkur ederim.

Daganbey,
İyi bayramlar.
Deneme sonu verimler hakkında bilgi verirseniz. Sevinirim, saygılarımla.

Daganbey,
İyi bayramlar.
Deneme sonu verimler hakkında bilgi verirseniz. Sevinirim, saygılarımla.
Merhaba. Iyi bayramlar. Neler yapıldığını yazacam. Bugun itibari ile;

ARPA:
160 dekar
Taban gübresi kullanılmadı.
Tabana sadece 3 litre Humikcan kullanıldı.
Mart başında 12 kg ure atıldı.
2 sefer yapraktan Humikcan uygulandı. Bir daha da gübre kullanılmadı iklimin kurak gitmesinden dolayı.
160 dekar Ortalama verim: 350 kg/dekar
Dekarda ortalama: 8 balya saman

BUĞDAY:
900 dekar
Tabana 8 kg/dekar üre ve 3 litre/dekar Humikcan kullanıldı.
Mart başında 12 kg üre kullanıldı.
Ve 2 sefer yapraktan Humikcan uygulandı.
Bir dahada gubre kullanılmadı.
900 dekar Ortalama verim: 330-340 kg/dekar
Dekarda ortalama 11 balya saman
Ortalama Protein miktarı: 12.76
Ortalama Gluten: 29.52
Ortalama Hektolitre: 78.26

YEM BEZELYESI:
300 dekar
Tabana sadece 3 litre/dekar Humikcan kullanıldı.
Mart başında 15 kg üre atıldı.
Ve yapraktan 1 defa Humikcan kullanıldı.
300 dekar Ortalama Verim: 1800 kg/dekar kuru balya

Gelelim bölgede nasıldı verimler:
Bölgede bugday arpa karışık gübreleme miktarı 70 kg/dekar ile 100 kg/dekar olarak kullanılıyor.
Ortalama verim olarak baktığımızda bölgede 250 ile 350 kg arasında ORTALAMA verim yakalandı.
Tabi bu arada 400 500 kg alan çiftçilerde var lakin biz ortalamaya bakıyoruz. Bizimde 500 560 kg aldığımız ayni zamanda 300 kg aldığımız yerler oldu.

SONUÇ

Aşağı yukarı aynı verimler alındı.
Benim müşterimin karı ne oldu?
1- Gübre: Dekar bazında
Arpada ortalama 12 kg üre
Buğdayda ortalama 20 kg üre
Yem bezelyesinde ortalama 15 kg ure ile sezonu kapattı.
Yani diğer üreticiler ortalama 70 ile 100 kg arasında gübre kullanırken biz bu miktarlarda gübre kullandık. Ve aynı verimi aldık.
Dekar bazında 50-60 kg arasında gübreden tasarruf ettik.

2- Kalite:
En düşük buğday 1050 TL/kg olarak satıldı. En yüksek 1110 TL/kg olarak satıldı.
Aşağı yukarı bolgede aynı miktarlarda yer işleyen bir uretici ile kıyasladık. Kendisi en yüksek 1TL/kg olarak sattı.

3- Balya:

Yem bezelyesinde geçen sene iklimsel şartlar iyi olmasina rağmen aynı cins tohum ile dekarda ortalama kuru balya 1300 kg olarak hesaplanmış.

Sonuçta kendisi bir risk aldi fakat bana güvenerek ve analizler ile bu sezonu bu şekilde kapattı.
Bende kendileride gayet memnunuz. Tek sıkıntımız bölgedeki iklimsel sıkıntı kuraklık.

Sonuçları detaylı bir şekilde verdim. Umarım faydali olmustur.

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Ayrıca şunuda ekleyeyim.
Tarlaların ortalama organik madde miktarı 0.5-0.6 arasındaydı.

Kendisinin hesaplaması ile Humikcan uygulaması yaparak, benim önerdiğim programı uygulayarak dekarda arpa ve bugday icin konuşuyorum emsal çiftçilerden 70 lira gibi fazla bir para kazandı.

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden

Ayrıca şunuda ekleyeyim.
Tarlaların ortalama organik madde miktarı 0.5-0.6 arasındaydı.

Kendisinin hesaplaması ile Humikcan uygulaması yaparak, benim önerdiğim programı uygulayarak dekarda arpa ve bugday icin konuşuyorum emsal çiftçilerden 70 lira gibi fazla bir para kazandı.

dogan bey,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
yanlız 70 lira bana az geldi. gübreden, satıştan ve az harcanandan emekten, mazot ve zamanı hesap edersek 150 TL ye yaklaşan bir kar ortaya çıkar diye düşünüyorum.
iyi çalışmalar.

dogan bey,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
yanlız 70 lira bana az geldi. gübreden, satıştan ve az harcanandan emekten, mazot ve zamanı hesap edersek 150 TL ye yaklaşan bir kar ortaya çıkar diye düşünüyorum.
iyi çalışmalar.
Ne demek ben tesekkur ederim. Biz zaman ve emeği işin icine katmadik. O yüzden bu sekilde bir hesap ortaya cikti.