Danelik mısırı silajlık olarak eksek nasıl olur

Pıoneer 3167 ve 31Y43 hem danelik hem silajlık olarak ekiliyor.Kuru madde ve nişasta oranları önemlidir.3167 nem oranı yüksek ve olum günü 136 gün, şeker oranı yüksek olduğundan sütleme,silaj ve dane için tercih ediliyor.
Sütleme için şeker mısır ve farklı markalar ekiliyor.
31Y43 dane miktarı fazla, silajda araba rengi kırmızıya bakar, sap yapısı ince olduğundan biraz sık ekim istiyor.
Dekalb 7221,7211 silaj miktarı fazladır.Danelik çeşitlere göre %20 gibi fark atabiliyor.
Silaj fiyatları, danelik mısır fiyatlarının altına düşeceğini sanmam, ihtiyaçlar bilir.

30B74 beyaz daneli silajlık bir çeşittir Güzel bakımda dekar verimi 13 tona kadar rahat alınabilir ekim sıklığı konusuna gelince boyu çok yüksektir diz boyunda iken mutlaka potasyum uygulamasi yapınız yatma ihtimaline karşı gövde genişliği artirilir. Genelde 14,8cm ile 15,5 ekim sıklığı iyidir.
7f72925fa73b0b1ce46119f8972c2eeb.jpg

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Biz aslında direkt tanelik Mısır ekip taneler tam sertleşmeden biçmek istiyoruz bundaki amaç silajlık Mısır’a oranla daha fazla tane daha yüksek nişasta ve protein almak bu uygulama acaba doğru olur mu?

Aynısını yaptık ve uyguladık müthiş oluyor , dekalp in bir danelik çeşidiydi silaj komple sapsarı dane kesildi , yalnız silaj makinesinin dane patlatıcısının açık olması gerekiyor.

Biz aslında direkt tanelik Mısır ekip taneler tam sertleşmeden biçmek istiyoruz bundaki amaç silajlık Mısır’a oranla daha fazla tane daha yüksek nişasta ve protein almak bu uygulama acaba doğru olur mu?
Aslinda butun cesitler taneliktir tek fark yesil kalma suresi uzun olan cesitler silajlik olarak kullanilir. Pioneer 31y43 tanelik olarak piyasaya cikmis fakat hasata gelme konusunda cok problemler yadanmis yani misir yesil kalma pitansiyeli cok yuksek oldugundan yetkililer bu cesidi silajlik olarak degerlendirelim demisler. Dane olarak 31y43 oneririm bazi arkadaslar yazmislar zaten. Danelik mi silajlik mi olarak degil de siz mahsulu kac gunde hasata getirmelisiniz bunu dusunup ona gore hasata gelme suresi uygun bi cesit ekmelisiniz. Bazi firmalarin cesitlerinde verim yuksek fakat yenebilirligi cok dusuk ozellikle kendi hayvanlariniza ekim yapacaksaniz bunu goz onunde bulundurunuz. 30b74 oneren olmus orada da bir uyari yapayim kucukbas a uygun degil. Besicilikte kullanilmasi oneriliyor sebebi de su. Besi hayvalarinda silajla bakilmasi halinda sari yag olusuyor bu yuzden besi hayvanlari kesime yaklastiginda silaj verimi durdurulmak isteniyor. 30b74 beyaz kocanda bu durum olusmadigi firmacilar tarafindan dile getiriliyor.

Evet kuru madde oranı yüksek çıkıyor dekar(1000m2) başına da 5,5-6 ton civarında verim almıştık , sattığımız kişi ertesi yıl sözleşmeli ekim yapalım dedi , o kadar güzelmiş :)

Sılajcılar ürün sahibinden Danelik mısırı satın alıp sılaja biçiyor satıyor
Bizde almak istesek kaça alıyolar acaba dönümü kaça alsak bizi kurtarır sılaja biçmek için danelik mısırı
Ve danelik mısırı satan adamı kaça kurtarır
Bikaç su da eksik vermiş olacak hep

Danelik mısırın değerleri de fazla olduğu için tonu 300 liradan aldığımız değerini bilmediğimiz silajdan biraz fazla para verebiliriz diyede düşünüyorum
Bizim adana damızlık birliği paketli silaj makinası almış diye duydum
Danelik mısır ekenlerden alıp yaptırmayı düşünüyorum 5-10 dönüm
Siz ne düşünüyosunuz bu şekilde

• Beğen
Tepkiler: Samet.1473
Sılajcılar ürün sahibinden Danelik mısırı satın alıp sılaja biçiyor satıyor
Bizde almak istesek kaça alıyolar acaba dönümü kaça alsak bizi kurtarır sılaja biçmek için danelik mısırı
Ve danelik mısırı satan adamı kaça kurtarır
Bikaç su da eksik vermiş olacak hep

Danelik mısırın değerleri de fazla olduğu için tonu 300 liradan aldığımız değerini bilmediğimiz silajdan biraz fazla para verebiliriz diyede düşünüyorum
Bizim adana damızlık birliği paketli silaj makinası almış diye duydum
Danelik mısır ekenlerden alıp yaptırmayı düşünüyorum 5-10 dönüm
Siz ne düşünüyosunuz bu şekilde

Dekarda(1000m2) zaten 5-6 ton silajın 1,5 tonu dane mısırı , hayvan beslemek için çok mantıklı ancak fiyatı ekim yaptıracağınız kişiyle belirleyip kuru madde oranında anlaşırsanız yemden müthiş tasarruf ettirir , diye düşünüyorum.
Silaj paketleme makinesi ile paketleme yapıldığında da hiç kayıp olmuyor , tavsiye ederim .

Dekarda(1000m2) zaten 5-6 ton silajın 1,5 tonu dane mısırı , hayvan beslemek için çok mantıklı ancak fiyatı ekim yaptıracağınız kişiyle belirleyip kuru madde oranında anlaşırsanız yemden müthiş tasarruf ettirir , diye düşünüyorum.
Silaj paketleme makinesi ile paketleme yapıldığında da hiç kayıp olmuyor , tavsiye ederim .

Fiyat konusunda benimde fikrim yok pek
Aslında daneye biçse alacağı ürün ve satacağı fiyat aşağı yukarı belli o parayı vermek lazım adama
Dönüme kaç kilo ürün alıyolar mısırdan ortlama ?

Fiyat konusunda benimde fikrim yok pek
Aslında daneye biçse alacağı ürün ve satacağı fiyat aşağı yukarı belli o parayı vermek lazım adama
Dönüme kaç kilo ürün alıyolar mısırdan ortlama ?

Dane mısırı 1200-1800 arası alınır bakıma göre , silajlık mısır 7-8 ton verirse dekara daneliğin silajı da 4-6 ton arası verir , silajlık mısır silajından biraz fark verilip alınabilir !