Bizim buradaki fazla yağış ve bozulan arpalar

iyi akşamlar manisadan yazıyorum bizim buraya yazdan sonra çok bol yağış yağdı.Allah inşallah her bölgeye verir.ama yağış nedeniyle daha yoncanın son biçimini bile alamadık bir sapın üzerinde 1-2 yaprak bile kalmadı yoncanın ,1 ay önce kırağıda slaj biçtik (6 ton/1000m2 yazın çok geç ekildi),ve son olarakta arpalarımızda çıkışlar kötü ve galiba tohumlar zarar gördü ne yapabiliriz fotoğraf yükleyeceğim en kısa zamanda teşekkür ederim

iyi akşamlar manisadan yazıyorum bizim buraya yazdan sonra çok bol yağış yağdı.Allah inşallah her bölgeye verir.ama yağış nedeniyle daha yoncanın son biçimini bile alamadık bir sapın üzerinde 1-2 yaprak bile kalmadı yoncanın ,1 ay önce kırağıda slaj biçtik (6 ton/1000m2 yazın çok geç ekildi),ve son olarakta arpalarımızda çıkışlar kötü ve galiba tohumlar zarar gördü ne yapabiliriz fotoğraf yükleyeceğim en kısa zamanda teşekkür ederim

geçmiş olsun bu yıl batı bölgeler çok yağiş aldı bizim çıkan buğdaylar arpalar da yağiştan sarardı

Afyon emirdag bolgesinde de sararmalar var arazi incelemelerindr kök çürüklügu genel anlamda hakim. Yine de alan alan mantar hastaliklari goruluyor. Hava sicakliklari son 3 gundur eksi ve kar yagisi basladi bu yuzden mudahale edilmesi gereksiz. İlkbaharda hava sicakliklari 6 derece nin uzerine ciktiginda cok kontrollu olunmasi gerekiyor. Onumuzdeki yil arpalar cok problemli olabilir
bc54d0b61eae35526fea0834f11424a0.jpg

arpalarda sararma bizim köydede ovada gördüm bizim yulafın dik karşısı çok aşırı sararmış. hemen yan tarla yine arpa onda sararma yok daha geç ekim ve tekli patlatma çekmiş.
kendi arpalarıma gidip bakamadım ama yulafın durumu iyi gibi.
51d1c73760839094958a99cc1871ab50.jpg

birşey olmaz bizim burda erken ekilen ekinlerde hep var benim erken ektiğim 120 dönüm yerde vardı bayağı düzeldi geç ektiğim 40 dönüm yerde hiç yok yani ben 30 ekimde ektiğim yerler de var ama kasım 25 ve aralığın ilk haftası ektiğim yerlerde hiç yok komşumun arpası çok acayip saramıştı bugün farkettim rengi bayağı düzelmiş