Çiğ süt fiyatı 1.53 oldu!!!

Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler ? Sizce yeterli mi ? Olması gerek fiyat nedir ?
Kendim işi yapan biri değilim kafaları bulandırmak istemem ancak bu fiyat makul. Sonuç olarak bunu bir de tüketen var düşunmek lazım onu da. Ciftcilerimiz bu rakamla kazanamıyorsa verimliligi sağlamalı veya giderlerin ne olduğunu tespit edip ona müdahale etmeli. Avrupada süt alım fiyatları biz kadar bazen biraz az bazen biraz fazla ama gene bu civar ancak orada maliyetler çok ciddi. Avrupalı çiftciler de verimliligi sağlayarak para kazanabilmişler. Bizim çiftcimiz 1.5 tl den süt satıp ta para kazanamıyorsa işletmesini bi incelemeli. Holstein gibi bir hayvandan senede 7 ton süt alıyorsa tabi kazanamaz. Günumüz şartlarında isini iyi yapan hayvancı kazanır gibi görüyorum. Hatam varsa lütfen duzeltin

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Hani denir ya sutu kendine baksin danasi kalsin diye. Buzagi ve dana satis fiyatlari surdurulebilrlige yetmez mi, ara cok mu acik bu kazanc zarari kapatmaz mi ?

Sadece yem cuval fiyati yuksek demek aciklamiyor, kendi yemini yapabilenler var, ornegin simaentalci arkadas gibi, bazi urunleri yetistirip digerlerini alarak yem uretilse bu cuval yem fiyatini indirmek mukmkun mu ?

Son gunlerde basinda yer aldigina gore sanayiciler sut tozu gumrigi sifirlansin konusunu empoze ediyorlar, bu olursa yogurt icin taze sut almazlar, peynirde % 40 a kadar kullanirlar rahatlikla, ozaman sut talebi azaldiginda uretici zarar eder degil mi ? Fiyati cok yukseltmek bu riski getirir.

Kendim işi yapan biri değilim kafaları bulandırmak istemem ancak bu fiyat makul. Sonuç olarak bunu bir de tüketen var düşunmek lazım onu da. Ciftcilerimiz bu rakamla kazanamıyorsa verimliligi sağlamalı veya giderlerin ne olduğunu tespit edip ona müdahale etmeli. Avrupada süt alım fiyatları biz kadar bazen biraz az bazen biraz fazla ama gene bu civar ancak orada maliyetler çok ciddi. Avrupalı çiftciler de verimliligi sağlayarak para kazanabilmişler. Bizim çiftcimiz 1.5 tl den süt satıp ta para kazanamıyorsa işletmesini bi incelemeli. Holstein gibi bir hayvandan senede 7 ton süt alıyorsa tabi kazanamaz. Günumüz şartlarında isini iyi yapan hayvancı kazanır gibi görüyorum. Hatam varsa lütfen duzeltin

Tahıl fiyatları 60 krş larda gezerken, yem fiyatları 20 den 35 e, 35 ten 55 e zıpladı.Demir ve işçi maliyetleri 3 kat mı arttı? Market süt fiyatları 2 kat (50 krş alış, 1TL satış) iken 3 kata(1 TL alış, 3 TL satış) kadar çıkıyor, bunlara niye önlem alınmıyor?Zincirde bozuk halka üretici değildir.

Tahıl fiyatları 60 krş larda gezerken, yem fiyatları 20 den 35 e, 35 ten 55 e zıpladı.Demir ve işçi maliyetleri 3 kat mı arttı? Market süt fiyatları 2 kat (50 krş alış, 1TL satış) iken 3 kata(1 TL alış, 3 TL satış) kadar çıkıyor, bunlara niye önlem alınmıyor?Zincirde bozuk halka üretici değildir.
Evet ustam doğru hepsine müdahale etmek lazım. Bu yazımın amacı şuydu sözüm meclisten dışarı bu rakamlarla memnun olan insanların yanı sıra sütün kilosuna çeyrek altın da versen yaranamayacağın bir kesim var gene atlamasınlar okusunlar biraz insaflı yaklaşsınlar diye yazdım. Yazınız icin tesekkur ederim

gunluk hessap yapıyoruz kurtarıyor ama bu sayfada işin ustası ismail abı bazen yıllık hesap bile doğruyu yansıtmıyor diyor bir çiftcinin 30 ineği olsa dıye başlayalım

Çiftçi başına 70 dekar işletme büyüklüğü varsa 7 ineği var diye bakabiliriz, daha üstü hayal olur.

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Konseyin aldığı kararlar hiçkimseyi bağlamıyor ne sanayiciyi nede süt toplayan firmaları nitekim bugün sütün üreticiden alındığı fiyat 1 ila 1.20 arasındadır genel olarak şuanda sabit taban fiyat 1.50 olsa zaten üretici kar eder ama o açıklanan fiyata kimse uymuyor

Bugün 1 litre sütün maliyeti yaklaşık 1 - 1.2 arasındadır
Doğru biz maliyetleri düşürmedikce para kazanamayız
Ama eğer mazot fiyatı 5.35 ise yem fiyatı 62/torba ise işçi sigortası+vergi+diğer giderler bu kadar yüksek ilken sadece kaba yemi üretmeyle maalesef maliyet düşürülmüyor
Bu anlamda verilen devlet destekleri kesinlikle yeterli değildir
Devlet ya üreticiyi daha fazla desteklemeli yada sektörün girdi fiyatlarını düşürmelidir
Avrupa’da sütün litresi bizimle hemen hemen aynı seyrediyor yalnız orda maliyetler daha düşük bizim üreticimizin kazandığından çok daha fazla kazanıyor e birde devletin tarıma desteği çok fazla
Bugün fransada gsmh bin %8 kadar tarıma destek verilirken Türkiye’de bu rakam %1 olması gerekirken %0.60-70 aralığındadır
Aradaki uçurum çok açıktır sadece kredi vermeyle bu iş çözülmüyor maalesef
Devlet biraz sektöre destek verse bizim üreticimiz tarımı coşturacaktır sadece bize güvensinler...

Hani denir ya sutu kendine baksin danasi kalsin diye. Buzagi ve dana satis fiyatlari surdurulebilrlige yetmez mi, ara cok mu acik bu kazanc zarari kapatmaz mi ?

Sadece yem cuval fiyati yuksek demek aciklamiyor, kendi yemini yapabilenler var, ornegin simaentalci arkadas gibi, bazi urunleri yetistirip digerlerini alarak yem uretilse bu cuval yem fiyatini indirmek mukmkun mu ?

Son gunlerde basinda yer aldigina gore sanayiciler sut tozu gumrigi sifirlansin konusunu empoze ediyorlar, bu olursa yogurt icin taze sut almazlar, peynirde % 40 a kadar kullanirlar rahatlikla, ozaman sut talebi azaldiginda uretici zarar eder degil mi ? Fiyati cok yukseltmek bu riski getirir.
sütü kendine bakamaz olmuş.
o süt parasından her ay düzenli olaraktan çıkması muhmemel masraflar.
en basitinden memelik lastikleri, yırtılan ezilen hortumlar, hayvancının takımları erken jübile yapar gübre çekilen r omorkun yıpranması, ahırdaki çatı dam samanlık tadilatları hiç bitmez.
bu masrafları göz ardı edip nasıl kar edemiyonuz derseniz golü yersiniz ticari teknik hata takım yıpranması karlılık hesaplarına katılması gerekir.
ayriyetten bu adam köylü SSK hak getire yaşlı anne baba eli iş tutmayan kardeş çocukların okulu ve teknolojik istekleri köyden gidelim diye kafasını şişiren eşinin sus payı sütü kendine buza çiftçiye baksın çok yanlış politika sütüde kar edecek etide yemci ile aynı oranda kar etmiyosa bu iş yaş.

Soylediklerinize katiliyorum , zaten herkes katiliyor ama nasil olmali, ne yapmali. Simdi konsey fiyat vermis ama uygulanmiyor, sanayici almiyor. Ozaman iki yol var bence, sut uretimini bolgedeki herkes ya da cogunluk anlasarak azaltmak, rasyon degisikligi ile hayvana zarar vermeden az sut uretmek, arz azalir talep ayni kalirsa sanayici fiyati yukseltebilir. Elbette bu ureticilerin isbirligine bagli, sanirim sut birlikleri onculuk etmeli ama nerdeee..

Ikinci yol kapatilan ufak mandiralarin makinalarini alarak bolgedeki sut ureticilerinin ortakligiyla bir sut urunleri imalati baslatmak, yogurt, b.peynir, kasar , tereyag uretip satarak sanayicinin karini ureticinin almasini saglamak, biraz degil epey zor ama bilincli birkac buyuk uretici baslarsa digerleri de katilir.

Bu yollardan birisinin denenmesi lazim, halyolunu devlete ve ya sanayicinin insafina birakmak hatadir. Ne derler, elden gelen ogun olmaz olsa da vaktinde bulunmaz. Kendi isini kendin yapmanin yolunu bulmak sart.

ürün fazla deyip süt fiyatını düşürmek çok saçma.
sütün satıldığı firmalar ile masaya oturanlar kendikerine sakal parası istemek yerine üretilen süte pazar bulun diye baskı yapsa bu işler düzelir.
yönetici olan yoldan çıkıyor ahlak anlayışımız çökmüş sorun burda başlıyor.

Et fiyatları yükselirken yazmıştım bu sanayicinin et ithalatının önünü açmak için yaptığı ayak oyunu diye, isteyen geçmiş iletilerime bakabilir. 1,53 fiyat bence yüksek. Devletin girdi maliyetlerini düşürerek ve girdilerdeki ayak oyunlarını engelleyerek çiftçinin kazancını yükseltmesi gerekiyor. Çiğ süt fiyatları 1.75 sınırını aşarsa süt ithalatının önü açılır. Süt ithalatı yapıldığı gün hayvancılığın salası okunur. Çiftçi uyanık olmalı et fiyatları yükselirken sevinen besici arkadaşlar şimdi ne düşünüyorlar merak ediyorum. Biz geçen sene bu vakiler 5 buzağıyı 20000 liraya vermiştik şimdi yüzüne dönüp bakan yok. Çiftçi olarak talebimiz fiyatların yükselmesinden ziyade girdi maliyetlerinin düşürülmesinden yana olmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Et fiyatları yükselirken yazmıştım bu sanayicinin et ithalatının önünü açmak için yaptığı ayak oyunu diye, isteyen geçmiş iletilerime bakabilir. 1,53 fiyat bence yüksek. Devletin girdi maliyetlerini düşürerek ve girdilerdeki ayak oyunlarını engelleyerek çiftçinin kazancını yükseltmesi gerekiyor. Çiğ süt fiyatları 1.75 sınırını aşarsa süt ithalatının önü açılır. Süt ithalatı yapıldığı gün hayvancılığın salası okunur. Çiftçi uyanık olmalı et fiyatları yükselirken sevinen besici arkadaşlar şimdi ne düşünüyorlar merak ediyorum. Biz geçen sene bu vakiler 5 buzağıyı 20000 liraya vermiştik şimdi yüzüne dönüp bakan yok. Çiftçi olarak talebimiz fiyatların yükselmesinden ziyade girdi maliyetlerinin düşürülmesinden yana olmalıdır.

Avro 3 tl den 4,66 yı gördü, cebimizdeki paranın 1/3 ü alındı, kaybettiğimizi geri istiyoruz.Ekonomi okumaya gerek yok, cebime bakıyorum.Makineleri euro ile satıyorlar, isterken de euro ile istiyorlar.

ürün fazla deyip süt fiyatını düşürmek çok saçma.
sütün satıldığı firmalar ile masaya oturanlar kendikerine sakal parası istemek yerine üretilen süte pazar bulun diye baskı yapsa bu işler düzelir.
yönetici olan yoldan çıkıyor ahlak anlayışımız çökmüş sorun burda başlıyor.
Valla abi bak suudlar katara ambargo uygulayınca birsürü gıda maddesi gonderdik. Demekki gönderilebiliyor. Bizde süt fazlaysa dısarı satalım. Devlet neden bu işe bi çözüm bulmaz ki? Valla abi sudandaki arapca bilen arkadaslarla ben bu isi yapsam mükemmel olur[emoji3][emoji3] ama cok güclü olmak lazım ve gel gör ki degilim

Valla abi bak suudlar katara ambargo uygulayınca birsürü gıda maddesi gonderdik. Demekki gönderilebiliyor. Bizde süt fazlaysa dısarı satalım. Devlet neden bu işe bi çözüm bulmaz ki? Valla abi sudandaki arapca bilen arkadaslarla ben bu isi yapsam mükemmel olur[emoji3][emoji3] ama cok güclü olmak lazım ve gel gör ki degilim
bu işler siyasi anlaşmalar üzerinden yürüyor. siyasi kolaylık siyasi zorluk durumu var. hayalmeyal hatırlarım. ufacık çocuğuz köyün içi domates kamyonu dolardı benim ilk okula başladığım yıllarda ilk körfez savaşı çıktı ve Arap ülkelerine domates gitmez oldu. fabrikalar bize domates ekin diye husisi adam gezdirirdi. anında nakit para dönüşü olduğunu büyükler anlatır. dış pazar olayı masum köylüleri aşan bir konu. zaten Arap ülkelerini pazar olarak kullanan illaki bir Avrupa ülkesi var. özel sektör mantığı ile dünya pazarına açılmak gerek.
kırılma noktası köylüden ürünü alan tüccarlarda paraya en aç kesim tam o noktada iş etiği ahlak kalmamış bir topluluk var ilk ürün alıcısı hep bu tipler.