Arpada Yatmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

02.01.2016
2,334
3,121

Arpa bitkisi, azotun dozu biraz kaçtığında ve iyi bir yağış aldığında yatmaya en meyilli bitkidir.
Arpada yatma şekli;azotlu gübreleme sonrası sık ekilmiş arpaların boya kaçması sonucu bitki sapı zayıflaşıp yatıyor ve verime büyük bir darbe vuruyor. Buna karşılık seyrek ekilen arpada ise bu sefer verimden dolayı düşüyor. Yani bir şekilde bu bitki yatma meraklı olan dirençsiz bir yapıya sahip.

Peki biz bunu nasıl engelleyebiliriz. Bu olumsuz durum gerçekleşmeden önce ne gibi uygulamalar yapılabilir.?

Bitkimiz hem yüksek verimli olacak,hemde yatmayacak.
Konuyla ilgili forumun bütün üyelerinden katkılarını sunmalarını merakla bekliyorum.

Gubretas firmasinin calsimagsi urununu dekara 300 gr seklinde sadece amino asit ile 100 ml kadar dekara birlikte uygulayarak hucre duvarlarini guclendirebilirsiniz. Ben bu sene uyguladim su an iyi duruyor. Kokbogazi ilacini da potasyum nitrat 300-400 gr dekara gelecek sekilde uygulamanizi soyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: ali26bozan
Arpada yatmamsını istiyosan ekimle birlikte mutlaka 18-46 kullanman gerek.Bunun amacı genelde arpa buğday gibi sap kırarak yatmaz.Arpanın sapı buğdaya göre daha yumuşak esnek.Direk kökten yanlar ve yatar.18-46 sağlam kök yapısı için gerekli.Diğeride potasyum.Ot ilacı ve pas ilacı ile birlikte en az iki sefer verirsen saplar kalınlaşır ve yatma durumu büyük ölçüde azalır.Potasyum nitrat mutlaka kullan.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Yorumlar için herkese teşekkür ederim.
Konuyu özetlemek gerekirse şu başlıklar değerlendirilerek bunun önüne geçilebilir.

1. Kuruya yapılan ekimlere ilk düşen yağışın 15 gün sonrasında ekim yapılırsa böylece bitki daha sağlam kök ve daha sağlam sap yapma imkanına sahip olabilir.
2. Potasyum nitrat gübresini dekara en az 350 gr gelecek şekilde ve yine en az 2 uygulama yspraktan olacak şekilde yapılmalıdır.
3. Calsiyum takviyesininde burda önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.
4. Sık ekim yerine biraz daha seyrek ve gerekirse "metrekareye düşen tane hesabı" göz önünde bulundurularak ekim yapılmalıdır.
5. Aşırı azot yüklenmesinden kaçınılıp gerekiyorsa 2 ya da 3 parti şeklinde azotlu gübre uygulaması yapılmalıdır.
6. Tohum seçiminde daha az boy yapan çeşitler seçilmelidir.
7. Kök ve sap hastalıkları kontrolü yapılarak zamanında önlem alınmamdır.
8. Bölgenin hava şartları dikkate alınarak bölgeye uyum sağlayacak çeşitler seçilmelidir.

Bunların dışında eklenmesi gereken önleyici faktörler varsa ekleyebilirsiniz.

Yorumlar için herkese teşekkür ederim.
Konuyu özetlemek gerekirse şu başlıklar değerlendirilerek bunun önüne geçilebilir.

1. Kuruya yapılan ekimlere ilk düşen yağışın 15 gün sonrasında ekim yapılırsa böylece bitki daha sağlam kök ve daha sağlam sap yapma imkanına sahip olabilir.
2. Potasyum nitrat gübresini dekara en az 350 gr gelecek şekilde ve yine en az 2 uygulama yspraktan olacak şekilde yapılmalıdır.
3. Calsiyum takviyesininde burda önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.
4. Sık ekim yerine biraz daha seyrek ve gerekirse "metrekareye düşen tane hesabı" göz önünde bulundurularak ekim yapılmalıdır.
5. Aşırı azot yüklenmesinden kaçınılıp gerekiyorsa 2 ya da 3 parti şeklinde azotlu gübre uygulaması yapılmalıdır.
6. Tohum seçiminde daha az boy yapan çeşitler seçilmelidir.
7. Kök ve sap hastalıkları kontrolü yapılarak zamanında önlem alınmamdır.
8. Bölgenin hava şartları dikkate alınarak bölgeye uyum sağlayacak çeşitler seçilmelidir.

Bunların dışında eklenmesi gereken önleyici faktörler varsa ekleyebilirsiniz.
Çinkoyu da ekle

48.000 dekar buğday-arpa arazisinde tecrübe ettigim kadariyla sıralayayım.
1- Köklenme iyi olacak. Eğer kök sağlam olursa govde de gerekli desteği alır.
2- Bitkileride insan gibi düşüneceksiniz. Yaşlandıkça kalsiyum ve magnezyum'a ihtiyaç duyar.
3- Potasyum da etkilidir.

Gelelim ben müşterilerime nasıl bir uygulama yaptırıyorum.
* Ekim öncesi Humikcan uygulaması yaptırıyorum.
* Kokbogaz ilaci ile birlikte dekara;
300-400 ml Humikcan
100 gr MAP
100 gr CinkoSulfat

* Pas ilaci ile birlikte dekara;
300-400 ml Humikcan
100-150 gr Potasyum Nitrat
100 gr Magnezyum Sulfat
100 gr Kalsiyum Nitrat

Bu şekilde uygulanan arazilerde doğal afet dışında bir yatma problemi gözlenmedi. Bir kaç aksi durum oldu. Bununda sebebi azotu yanlis ayarlayip 40 kg civarinda atmaktı.

Eğer böyle aşırı boylu bir çeşit ekecekseniz formüldeki potasyum nitrat, kalsiyum nitray ve magnezyum sulfati 50-75 gr arasinda arttirabilirsiniz.

Bu formülasyonun uygulama basi dekar maliyeti 2.4 TL'dir. Hem ekonomik hem maksimum faydalidir.

Fotograftaki arpa Slodoran. Boyum 1.83.
Verim: 685 kg/dekar
Arazi: Çakıl kum kızıl toprak karışımı.

234cf8cd2c2dcece2a2f29ca3509c14d.jpg

Bu fotograftakide Demir2000 cinsi buğday. Bilecik-İnhisar köyünde.
Boyuna siz karar verin :)
Verim: 500 kg/dekar. Bolge icin super rakam.

5d00f2451c7a291fa96321b9382b68de.jpg

b909f28e810327d50920821672967893.jpg

48.000 dekar buğday-arpa arazisinde tecrübe ettigim kadariyla sıralayayım.
1- Köklenme iyi olacak. Eğer kök sağlam olursa govde de gerekli desteği alır.
2- Bitkileride insan gibi düşüneceksiniz. Yaşlandıkça kalsiyum ve magnezyum'a ihtiyaç duyar.
3- Potasyum da etkilidir.

Gelelim ben müşterilerime nasıl bir uygulama yaptırıyorum.
* Ekim öncesi Humikcan uygulaması yaptırıyorum.
* Kokbogaz ilaci ile birlikte dekara;
300-400 ml Humikcan
100 gr MAP
100 gr CinkoSulfat

* Pas ilaci ile birlikte dekara;
300-400 ml Humikcan
100-150 gr Potasyum Nitrat
100 gr Magnezyum Sulfat
100 gr Kalsiyum Nitrat

Bu şekilde uygulanan arazilerde doğal afet dışında bir yatma problemi gözlenmedi. Bir kaç aksi durum oldu. Bununda sebebi azotu yanlis ayarlayip 40 kg civarinda atmaktı.

Eğer böyle aşırı boylu bir çeşit ekecekseniz formüldeki potasyum nitrat, kalsiyum nitray ve magnezyum sulfati 50-75 gr arasinda arttirabilirsiniz.

Bu formülasyonun uygulama basi dekar maliyeti 2.4 TL'dir. Hem ekonomik hem maksimum faydalidir.

Fotograftaki arpa Slodoran. Boyum 1.83.
Verim: 685 kg/dekar
Arazi: Çakıl kum kızıl toprak karışımı.

234cf8cd2c2dcece2a2f29ca3509c14d.jpg

Bu fotograftakide Demir2000 cinsi buğday. Bilecik-İnhisar köyünde.
Boyuna siz karar verin :)
Verim: 500 kg/dekar. Bolge icin super rakam.

5d00f2451c7a291fa96321b9382b68de.jpg

b909f28e810327d50920821672967893.jpg

Kalsiyumun yaprak gübresi ve ot ilacı yada pas ilacı ile karıştırılmamasını duymuştum.

Benimde yaptıklarım 2 senedir şu şekilde.

1.mustang ot ilacı ile ralonu karıştırıyorum bunlara ilave 75gr potasyum nitrat,75gr çinko süfat,50 gr magnezyum sülfatla birlikte atıyorum.

2.uygulamam 10 yada 15 gün sonra opera max pas ilacı ile birlikte 130gr potasyum nitrat,130 gr çinko sülfat,50gr magnezyum sülfat,100 gr gübretaş forcefull amino asit,80gr gübre taş demir sıvı gübre ile beraber atıyorum.Bu uygulamada çok iyi sonuçlar aldım.Herşeyin fazlası zarar niteliğinde bu ayarda bir gübrelemenin çok yararını gördüm.

Not ot ilacı ile ilk denememde yaprak gübelerini dekara 300 ve üzeri şekilde ayarlamıştım arpayı saratmıştı.Bu ayarda hem ot ilacının etkisi daha iyi oluyor hemde sorunsuz bir gübreleme oluyor.

Arpa bakım ister.İstediklerini verirsen 6 sıralı arpa dekara toprak durumuna göre 900kg verim almak zor değil.Her şekilde buğdaydan daha çok verimli.Ama yatma konusunda dini imanı potasyum nitrat.Verdiğinde sapların görünümü bile insanı cezbediyor.Gerçekten yatmaya direncini inanılmaz şekilde güçlendiriyor.

• Beğen
Tepkiler: doganbey1
Calsiyumun diğer bitki besin elementleri ile karışımı olursa,bağlayıcı özelliği etkinleşebilir ve verilen besinleri pasifize edebilir. Böyle biliyoruz en azından,yoksa bunun belli bir karışım sınırı var mı?

• Beğen
Tepkiler: doganbey1

1.mustang ot ilacı ile ralonu karıştırıyorum bunlara ilave 75gr potasyum nitrat,75gr çinko süfat,50 gr magnezyum sülfatla birlikte atıyorum.

2.uygulamam 10 yada 15 gün sonra opera max pas ilacı ile birlikte 130gr potasyum nitrat,130 gr çinko sülfat,50gr magnezyum sülfat,100 gr gübretaş forcefull amino asit,80gr gübre taş demir sıvı gübre ile beraber atıyorum.Bu uygulamada çok iyi sonuçlar aldım.Herşeyin fazlası zarar niteliğinde bu ayarda bir gübrelemenin çok yararını gördüm.

Not ot ilacı ile ilk denememde yaprak gübelerini dekara 300 ve üzeri şekilde ayarlamıştım arpayı saratmıştı.Bu ayarda hem ot ilacının etkisi daha iyi oluyor hemde sorunsuz bir gübreleme oluyor.

Arpa bakım ister.İstediklerini verirsen 6 sıralı arpa dekara toprak durumuna göre 900kg verim almak zor değil.Her şekilde buğdaydan daha çok verimli.Ama yatma konusunda dini imanı potasyum nitrat.Verdiğinde sapların görünümü bile insanı cezbediyor.Gerçekten yatmaya direncini inanılmaz şekilde güçlendiriyor.
Siz birde benim dedigim sekilde uygulayin. O zaman daha guzel olur. Verdigim ornekteki arpa 2 siralidir.

Tamam,bilgileri sizden istiyorum. Anlayacağım dilden,uyguluma sayısı ve kullanılacak doz vs. Tabi buna dekara kullanılacak su miktarı da lazım. Ben kullanmak istiyorum.
Bilgiler basit.
1.uygulama:
Dekara 300-400 ml HUMIKCAN
Dekara 100 gr MAP(suda eriyen)
Dekara 100 gr CinkoSulfat(suda eriyen)
2.uygulama:
Dekara 300-400 ml HUMİKCAN
Dekara 150 gr Potasyum Nitrat
Dekara 100 gr MagnezyumSulfat
Dekara 100 gr KalsiyumNitrat

Dekara 20 litre ve üzeri su kullanabilirsiniz.
Ayrica Fungusitlerle birlikte de kullanabilirsiniz bir sakınca olmaz.

Daha sonra T.M.O ya buğdayınızı götürüyorsunuz.Birde bakıyorsunuz ne göresiniz tanıdık tüccarın kamyonu hemen ön sra da tmo ya giriyor. Eksper onun kamyondaki buğdayı 920 krş a alıyor sıra senin buğdayına gelince senin buğdayını 935 krş tan alıyor.yahu eksper kardaşım sen o tüccarın buğdayını nasıl 920 ye alırsın.birde öyle bir kasılırki o eksper sanki TMO babasının hangarıymış gibi.birde pişkin pişkin sormazmı römorkataki buğday karışmış gibi hımmm.aman allahım.işte orda kalpten gidecek gibi olursun kemiklerin birbirine geçer.ulan eksper kardaşım dedim o kamyondaki buğdayın çeşidi ne haberin varmı?köydeki ilaç süne pas kök boğaz ilacı nedir hayatında duymamış kişilerinde buğdayı var onların içinde.hani bizim yaptığımız masraf noldu şimdi??? Sabah karanlığında -5 dercede üre attık, 2 sfer.ve tüm hizmetleri ettik. Sonuç 15 kuruş...yorum sizlerin sayın çok kıymetli arkadaşlarım.tabiki pes etmek yok yine kaliteli buğday yetiştirme mücadelesine devam. Sağlık olsun vatan sağolsun.TMO daki eksper arkadaşlarımızdan Allah razı olsun.
Arkadaşlar konu arpa biliyorum ama dayanamadım başımdan geçen bu olayı paylaştım.kusura bakmayın kalın sağlıcakla.

Daha sonra T.M.O ya buğdayınızı götürüyorsunuz.Birde bakıyorsunuz ne göresiniz tanıdık tüccarın kamyonu hemen ön sra da tmo ya giriyor. Eksper onun kamyondaki buğdayı 920 krş a alıyor sıra senin buğdayına gelince senin buğdayını 935 krş tan alıyor.yahu eksper kardaşım sen o tüccarın buğdayını nasıl 920 ye alırsın.birde öyle bir kasılırki o eksper sanki TMO babasının hangarıymış gibi.birde pişkin pişkin sormazmı römorkataki buğday karışmış gibi hımmm.aman allahım.işte orda kalpten gidecek gibi olursun kemiklerin birbirine geçer.ulan eksper kardaşım dedim o kamyondaki buğdayın çeşidi ne haberin varmı?köydeki ilaç süne pas kök boğaz ilacı nedir hayatında duymamış kişilerinde buğdayı var onların içinde.hani bizim yaptığımız masraf noldu şimdi??? Sabah karanlığında -5 dercede üre attık, 2 sfer.ve tüm hizmetleri ettik. Sonuç 15 kuruş...yorum sizlerin sayın çok kıymetli arkadaşlarım.tabiki pes etmek yok yine kaliteli buğday yetiştirme mücadelesine devam. Sağlık olsun vatan sağolsun.TMO daki eksper arkadaşlarımızdan Allah razı olsun.
Abi yapacak birşey yok. Neler neler dönüyor. Tüccarda 43 gelen yağ fabrikada 48 geliyor. Vurgun yapan yapana. O yuzden dediğin gibi yılmayacaksın yapacaksın.

Arkadaşlar konu arpa biliyorum ama dayanamadım başımdan geçen bu olayı paylaştım.kusura bakmayın kalın sağlıcakla.
Konuyu dağıtmayalımda heleki bizim memleket gibi bi yerde üretim yapıyorsan vayki vay.
Bu yıl tmo götürdüğüm buğdayın proteyin değeri 13,7 cıkmasına ramen eksper denen mahluk buğday içinde %7 cavdar var diye fiyatı 800 krş yazmaya kalmazmı.

• Beğen
Tepkiler: Alexander