bu sene hasat edilen tanelik mısır tekrar ekilebilir mi

Yaklaşık bir ay önce balkondaki saksıların birinde çiçeklerin yanına iki tane mısır ektim.Bu soğuk havada yarım metre boy yaptı.Somak vereceğini sanmıyorum çünkü hava soğudu,uzamıyor.
Böylece kışın bile mısırlarımdan ayrı kalmamış oluyorum.
Aynı işi düşündüm ama,mısırları elemeden geçirip irileri seçmek,ilaçlamak lazım.Denemeden bu işe girişmek risk çünkü tarlaya yatırım yapıyoruz,işi şansa bırakamayız.Bu sene elimdeki somaklarla tarlanın kenarında birkaç m2 yere deneyim bakalım nasıl olacak,sonucu bildiririm.

Tohumlar çift hibrit olduğu için verim yarı yarıya düşer.Tecrübe ile sabittir, denemeye bile değmez.
Eskiden tek hibrit Pıoneer 611 çeşit vardı, her yıl ekilebiliyordu, verimi orta sınıftı, biraz azdı,çift hibrit tohumlar bu çeşide %50 gibi fark atınca piyasadan kayboldu.
Bulabiliyorsanız yerel tohum, beyaz mısır denenebilir, sütleme ve silaja da değerlendirilebilir.

• Beğen
Tepkiler: fatih982
Dediğimi yaptım. Pnömatiği 3 metre boş geçirttim.Boş alana geçen seneden kalan aynı cins mısırın iri tanelerini ilaçla kaplayıp aynı aralıkta diktim.
Yaptığımı duyan köylülerim ; ''boşa yapmışsın,çok kişi denedi,onlar başarılı olsaydı kimse mısır tohumuna para vermezdi'' dediler.
Galiba haklılar ama araştırmacı çiftçilik damarımın gönlünü hoş ettim.

WP_20180420_10_18_13_Pro.jpg

WP_20180420_10_26_14_Pro.jpg

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Dediğimi yaptım. Pnömatiği 3 metre boş geçirttim.Boş alana geçen seneden kalan aynı cins mısırın iri tanelerini ilaçla kaplayıp aynı aralıkta diktim.
Yaptığımı duyan köylülerim ; ''boşa yapmışsın,çok kişi denedi,onlar başarılı olsaydı kimse mısır tohumuna para vermezdi'' dediler.

Ekli dosyayı görüntüle 27139

Ekli dosyayı görüntüle 27140

Gözün kalcağna emegin kalsın demişler gardas seni yürekten[emoji1319][emoji1319][emoji1319][emoji1319]

Ekli dosyayı görüntüle 27139

Ekli dosyayı görüntüle 27140
Mısır tohumları hibrit olduğu için hasat edilen tohum ekilmez.Biraz boy yapar ama dane dolumu falan yapmaz.Yaptığı boydanda kimseye hayır gelmez

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Ana ve baba hatlarının kullanıldığı hibrit tohumlarda heterosis (azmanlık) sadece satın aldığınız (F1 neslinde) tohumda görülür. 2. nesilde (F2, hasat edilen mısır tohumları) bu etki çeşide bağlı olarak büyük miktarda azalır. Dolayısıyla (bilhassa dane mısır üretimlerinde) riske girmeye değmez.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.