balya makinası nasıl seçilir

arkadaşlar 2. el makina almak istiyorum. gallignani veya cicoria almayı düşünüyorum. makinaya bakmaya gittiğimde nerelerine bakmalıyım. bilgi verir misiniz
Boyayarak temiz mal diye yutturabilirler. Ama bence makinanın albenisi tırmıklarıdır.

-Tırmıklar tamsa tadından yenmez 😀,

-Hamıtların ( kaburgaların) baş kısımlarının eğriliği,

-Haşpay ana dolabındaki dişlerin hepsinin varlığı,

-Yaba ( çatal) eğriliği ve zamanlaması,

-Pistondaki ( sıkıştırıcı bıçak) bıçak keskinliği,

-Klasörlüklerin tamamının takılı olması ( yağ bastığımız yerler),

-Son olarak makinanın kasasının arkadan bakıldığında sol tekerin volanta doğru 30 cm ilerisinin altı. Eğer çok ezikse daha önce çok tekeri değişmiştir demek yani çok çalışmışki tekeri patlamış. (Bu kalsada olur, özel bir yorum)

Biz 2.el alacak olsak bunlara bakardık.Tabi yazdıklarımın çoğu makinanın bakımıyla ilgili .

• Beğen
Tepkiler: vetmen
Boyayarak temiz mal diye yutturabilirler. Ama bence makinanın albenisi tırmıklarıdır.

-Tırmıklar tamsa tadından yenmez [emoji3],

-Hamıtların ( kaburgaların) baş kısımlarının eğriliği,

-Haşpay ana dolabındaki dişlerin hepsinin varlığı,

-Yaba ( çatal) eğriliği ve zamanlaması,

-Pistondaki ( sıkıştırıcı bıçak) bıçak keskinliği,

-Klasörlüklerin tamamının takılı olması ( yağ bastığımız yerler),

-Son olarak makinanın kasasının arkadan bakıldığında sol tekerin volanta doğru 30 cm ilerisinin altı. Eğer çok ezikse daha önce çok tekeri değişmiştir demek yani çok çalışmışki tekeri patlamış. (Bu kalsada olur, özel bir yorum)

Biz 2.el alacak olsak bunlara bakardık.Tabi yazdıklarımın çoğu makinanın bakımıyla ilgili .
Daha önce kullanmadıysan sıfır al 2. El sıkıntı çıkarabilir sana. 2. El alacaksan en mühim olan yeri bağlama grubu

Makinanın en önemli yeri bağlama grubu,şanzımanve şasidir.şasi çatlaksa ki bizim gallignani 5190 vardı çatlaktı.orjinalini tutmaz.baglama grubunda yıpranma olur.parçaları pahalıdır o yüzden değiştirmezler çok.eskiyen parça değişir bu yüzden 3 parçadan biri mutlaka farklı olur .şaft orjinal şaftsa yivleri artık belli eder kendisini.tırmıklar iyi bakım görmezse şakırdar.telleri düzgün takılmazsa kaburgalara sürter.usta balyacı nesi old az çok bilir sesinden.boya mevzuu çok karışık çünkü benim pederde boyasını yaptı kimse boyalı olduğunu anlayamadı.bir de biz şimdi geniş ağız eski ems 003 aldık makina prof kullanıcı istiyor her tarlada ayar istiyor.balyaları çok sıkıştırıp eğriltiyor,bi tarafı boş bırakıyor.ilk kullanıcıya ben dar ağız new holland 5040 gallignani 5190 öneririm çünkü büyük makina bazen dediim gibi uzmanlık gerektiriyor.ayrıca traktöre göre değişir.güçlü traktör ister.gallignani ağır devir yok artık bildiğm kadarıyla ama kullananlar memnun.new holland 5040 10 kez az vurur dk da pistonu.cicora kullanan yok hiç ama iyi balya yapıyor dedilerdi hiç görmedim..