Balyacılıkta iyi para var mı?

Biçerdöver ve balya makinası alıp balyaları kışın satmayı düşünüyorum 1000 dönüm ortalama yer işliyoruz senede 18 19 bin biçerdöverciye para veriyoruz bu yıl 600 dönüm buğday var geçen yıl dönüme 13 14 balya vermişti 10 balyadan hesaplasak 6000 balya yapar geçen ay bir tanıdık balyanın tanesini 11tlden verdi 10 TL’den versem 60 bin tl yapar ne gibi masraflarım olur aşağ yukarı biçim bağlama ve eve götürme masrafım 3 lt mazot olur mu en uzak tarla 3 km civarı bize gelen biçerci dönüme 1lt mazot yakıyordu balya makinası dönüme ne yakar bilmiyorum

Buğdayda dekara dekara 1lt mazot çok zor bir değer. Onu 2lt olarak hesap edin. Bende yıllık 600 dekar civarı bugday ekiyorum. 2015 senesinde kendi biçerdöverimizi aldık. Harman zamanı acele etmeden rahatla kendi hasadımı yapıyorum. O kadar balyayı koyacak yeriniz varsa bir deneyin derim, yanlız öncelik biçerdöverde olsun

Buğdayda dekara dekara 1lt mazot çok zor bir değer. Onu 2lt olarak hesap edin. Bende yıllık 600 dekar civarı bugday ekiyorum. 2015 senesinde kendi biçerdöverimizi aldık. Harman zamanı acele etmeden rahatla kendi hasadımı yapıyorum. O kadar balyayı koyacak yeriniz varsa bir deneyin derim, yanlız öncelik biçerdöverde olsun

Bir tane balyanin hacmi ne kadar, 6.000 adet Balya için kaç m3 luk yere ihtiyaç duyulur?

Ektiğiniz ürünlere göre iyi kullanılmış temiz ve ucuz kıyıcılı bir biçerdöver alıp çalıştırabilirsiniz dekara sadece akaryakıt maliyeti 2 lt gibi hesaplayın buna ilave yıllık bakım ustalık sigorta ve muhafazasını iyice araştırın kendiniz kullanacaksanız bir kullanıcının yanında vakit geçirerek tecrübe etmenizi öneririm balya işine gelince işlediğiniz tarlalar sizin sahipli tarlanız ise sapını kıyın toprağa organik madde olsun unutmayın bitki topraktan aldığı şeylerin yaklaşık %60 ını tohuma kalanını gövdeye sapa harcıyor ve bunlar sapta kalıyor güncel gübre fiyatları üzerinden hesap ederseniz sapı kıyma işlemi orta ve uzun vadede size misli fayda sağlar

• Beğen
Tepkiler: Aliozdemir

2006 model tc 56 biçmeye geliyor tarlalarımız bölge gölge ama bir bölgeye gittiğimiz zaman 1 2 tarla arayla tarlalarımız gezinti olmuyor bi bu sene 1.2 gibi yakıt yaktı oda bu yılki verim ortalamamız 700kg olduğu için geçen seneler sabah 9 gece 11 12 arası çalıştığı zamanda 200 250 dönüm arası biçiyordu bu yıl 180 dönümü geçemedi aynı saat aralığında. 2 litre bana biraz fazla geldi

Ektiğiniz ürünlere göre iyi kullanılmış temiz ve ucuz kıyıcılı bir biçerdöver alıp çalıştırabilirsiniz dekara sadece akaryakıt maliyeti 2 lt gibi hesaplayın buna ilave yıllık bakım ustalık sigorta ve muhafazasını iyice araştırın kendiniz kullanacaksanız bir kullanıcının yanında vakit geçirerek tecrübe etmenizi öneririm balya işine gelince işlediğiniz tarlalar sizin sahipli tarlanız ise sapını kıyın toprağa organik madde olsun unutmayın bitki topraktan aldığı şeylerin yaklaşık %60 ını tohuma kalanını gövdeye sapa harcıyor ve bunlar sapta kalıyor güncel gübre fiyatları üzerinden hesap ederseniz sapı kıyma işlemi orta ve uzun vadede size misli fayda sağlar

Çiftçiliği babamla ben yapıyorum tek çocuğum başka yardım edecek biri yok biçerdöver alırsam şöför tutmam gerekecek her yıl sap kıymak iyi birşey değil en fazla 3 yıl üst üste sap kıyılmalı yoksa toprak hastalık yapabiliyor

2006 model tc 56 biçmeye geliyor tarlalarımız bölge gölge ama bir bölgeye gittiğimiz zaman 1 2 tarla arayla tarlalarımız gezinti olmuyor bi bu sene 1.2 gibi yakıt yaktı oda bu yılki verim ortalamamız 700kg olduğu için geçen seneler sabah 9 gece 11 12 arası çalıştığı zamanda 200 250 dönüm arası biçiyordu bu yıl 180 dönümü geçemedi aynı saat aralığında. 2 litre bana biraz fazla geldi

Bence tane atmıştır o makina. Gezme olmadığı için yakıt düşer tamam da tc56 nın kapasitesi belli sonuçta. Bizim bölgede tc56 lar 2-2.5 litre gibi yakarlar.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bicer ve balya makinesi icin birsey diyemem ama
Harman zamanindan kışa ne saklasan kazanır
Bunu fırsat bilenler cok hic ekip bicmeden ekip bicenden daha cok kazaniyorlar depoculuk yaparak
Imkan varsa uygun şekilde depola samanini bugdayini bir yil kaznmazsa öbür yil piyango çıkar karşına
Ben kuru tarim ve hayvancilik yapan biri olarak bilirim bunun kiymetini

Bence ;
Biçer işi zor iş. Hele ki tek başına isen çok zor iş. Alacağın makina İkinci el olacak ,arıza verecek , ustalar çok para isteyecek ,mahsulun gecikecek , şoför seni canından bezdirecek , Vs.vs say say bitmez.
Okadar tarlaya biçer almak mantıksız.
Ama gel gelelim balya işine. Direk bicerin arkasından girersin pırıl pırıl balyani yaparsın , vaktin olur sa , eşe dosta piyasaya calisirsin ,mazot paranı ve ip paranı çıkarırsın.

• Beğen
Tepkiler: metemet
2012 TC5070 , 70 000 avro, 2017 modeller 120 000 avro civarlarıdır. Finansal kiralama (leasing) yıllık 20 000 avro taksitleri var.Vergiler(Sigorta+Kasko giderleri)+servis masrafları(Zıpkalar,yedek kayışlar v.s.)+nakliye giderleri+ şoför(15 000 TL)+ Yedek araç(ip+avadanlık+yakıt+lojistik taşımaya)+Ekipman lastikleri+Yol maliyetleri(Adaptandır, 3 defa istemeye gidilir, sonra öbür tarafa havale edilir.)700 kg buğday veriminde 2 Lt yakar.
Balya makinesi yenileri 60 000 TL, iş görecek ikinci el makine 30 000 TL civarlarıdır.100 lt yakıtla 1500 saman balyesi bağlanır, şoför (10 000 TL) sezonluk 2 ay çalışır.Bununda amortisman maliyetleri var.
1000 dönüm yer için biçerdöver almaya değmez, 10000 dönüm biçenler düşünüyor yani...

2012 TC5070 , 70 000 avro, 2017 modeller 120 000 avro civarlarıdır. Finansal kiralama (leasing) yıllık 20 000 avro taksitleri var.Vergiler(Sigorta+Kasko giderleri)+servis masrafları(Zıpkalar,yedek kayışlar v.s.)+nakliye giderleri+ şoför(15 000 TL)+ Yedek araç(ip+avadanlık+yakıt+lojistik taşımaya)+Ekipman lastikleri+Yol maliyetleri(Adaptandır, 3 defa istemeye gidilir, sonra öbür tarafa havale edilir.)700 kg buğday veriminde 2 Lt yakar.
Balya makinesi yenileri 60 000 TL, iş görecek ikinci el makine 30 000 TL civarlarıdır.100 lt yakıtla 1500 saman balyesi bağlanır, şoför (10 000 TL) sezonluk 2 ay çalışır.Bununda amortisman maliyetleri var.
1000 dönüm yer için biçerdöver almaya değmez, 10000 dönüm biçenler düşünüyor yani...
İlave olarak samani depoya taşıma maliyeti var. İşçiler balya basi 1 TL istiyordu şuan ki durumu tam bilmiyorum. En az 6000 TL taşıma masrafı çıkar.

• Beğen
Tepkiler: doktorsihirbaz
Abi benm babam balyaci ben daha adam gibi denk getirip guzel para kazandigini gormedim malesef lakin calistigim yer traktor camurlugu uretimi yapiyo haliyle onlardada ciftcilik var patronm istanbulda oldugu halde damadinin kontrolunde 11.000 balye koydu 5 liradan sezonda kim getirdi kim tasidi bilmiyorum suanda 12 tl den veriyolar biz emegimizin karsiligini goremezken parasi olan da dudugunu iste boyle ötturuyo

• Beğen
Tepkiler: doktorsihirbaz
Kendi tarlalarımdan hesaplama yaptım 600 dönüm buğdayım var biçim 2lt bağlama 1lt taşıma falan filan onada 1lt koydum 4 litre dönüme mazot gideri koydum 600x4=2400 2400x5 12000 tl mazot masrafı dönüme 10 balya aldığımda 6000 balya yapar bunları indir bindire 1 tl alsalar 6000tl yapar ip parası 6000balya için 1500tl civarı tutar 12000+6000+1500=195000 5500tl görünmeyen masraflar desek 25000 tl tutar balya indirip bindirme 2 tl olursa 30000 civarı tutuyor 6000 balyayı 10 TL’den sattığım zaman 30 bin tl kar kalır diye düşünüyorum

Kendimizden örnek vereyim. Senede 70bin bağlıyoruz. Ortalama 1 tl ücreti var =70.000tl toplam kazanç.

İP MASRAFI
1 top ip 45tl 1650 metre. 3 top ip 4950m. Biz 3 ipli bağlıyoruz. 1 balya için 7.5metre ip gitsin toplamda diyelim.

4950/7.5= 660 balya eder 3 top ile. 3x45tl=135

136tl/660 balya=20 kuruş balya başı ip masrafı. 0.20tlx70.000=15.000 tl eder yaklaşık ip masrafı

--------
YAKIT MASRAFI
Yolla beraber tümo 1 litreyle haşpay 30 balya bağlıyor. Otta yolla beraber 35 balya. Ortalama 1litre ile 32 balya bağlasın diyelim.

70.000balya/32= 2.200 litre mazot

Ucuz- pahalı mazot kullanıyoruz , karışık yani. Ortalama 5tl mazot diyelim. 2.200x5= 11.000tl toplam mazot masrafı

-------
BAKIM MASRAFI
1.000tl lik yağ
2.000tl lik parça
2.000tl lik emek
3.000tl lik lastik
500tl tümonun bakım payı
Toplam 8.500tl masraf.

8.5+ 11 + 15= 34.500 tl toplam masraf

70.000-34.500 tl = 36.500tl veresiyenin tamamını aldığında net kâr.

Daha kimisi parayı ödemez, kimisine indirim yaparsın uzun iş ağa.

• Beğen
Tepkiler: metemet
Abicim en temizi makinan yoksa şu sekil yap bul birini anlasin fiyattan ne kopartirsan kardir bi hesap yap kurtariyosa seni gir bu ise adam baglasin sen en kotusu tasimaciligini yap yada oluyosa varsa ekibi o tasisın bnm patron oyle anlasti balya basina 5 tlye garaja indirdiler smdi 12 tl den veriyo etliye sutluye karismadi durdu isin basinda smdi 7 tl kârla veriyo sende buna benzer sekilde yapa bilirsen gordugun gibi para var