SEYHAN KİMYA Bitki Besleme Tarifleri

Konuyu bastan sona okudumda sanirim topraktan verince daha maliyetli oluyor? Siz hangisini önerirsiniz toprktanmi yapraktanmi?
Maliyeti var.
Lakin!
En yakın ornek edirne hıdırağa köyünde musterimin tarlasiyla kendi tarlasini kiyaslayan ciftci aycicek hasadinda sonucu gordu.
Ekim öncesinde humikcan uygulamasi yapilan tarlada 70 kg daha fazla aycicek alindi. Maliyeti, drkar basi 20 liraydi.
70×2.50= 175 Tl
175-20= 155 TL.
Hesap basit.
Ayni sey bugday icindr gecerli.
Dekarda 100 kg civarinda fazla mal aliyosun.

Ekim oncesi humikcan uygulamasi yapılmalı. Daha sonra yaprak uygulamalari yapilir ama mutlaka ekim oncesi yapilmali.

Ufuk abi düzeltmen için teşekkür ederim. Ekim sonrası kelt ile atsak diyecektim.
Abi kelt ile birlikte atan olmadı.
Hammer ile atan oldu. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı.
Ama atildiktan sonra yagmur yağması daha iyi olur. Humikcanin topraga daha iyi nufuz etmesi icin.

Bana sorarsan tirmiktan once aysandan once gir at abi. Isini sansa birakma.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33

Merhaba

Tüm konuyu okudum. Tarifler doğal olarak büyük boyutta ekim yapan çiftçiler için hazırlanmış.

Yardımsever doganbey1 abiden benim gibi amatör ve hobiciler için bir reçete hazırlamasını istiyorum :)

- Domates, biber, patlıcan, bakla, bamya, fasulye, lahana... karışık ektiğimiz 1 dekar küçük bir bahçemiz var.

20 Litrelik humikcan sizin tarife göre bize 40 yıl yetiyor :)

Maksat, ürün satmak değil, ağız tadıyla sağlıklı, hormonsuz, kanserojen olmayan sebzeler üretip kendimiz tüketmek.

Bu yüzden kimyasal ilaçtan uzak tüm reçeteler bana fayda sağlar.

Kendi reçetem aşağıdaki gibi eksik ve fazlaları belirtirseniz sevinirim.
( Ben birkaç sene içinde İz element eksiklikleri görürüm gibime geliyor bunada doğal organik çözüm bulamadım. Mesela domatesin bolca kullandığı Bor veya kalsiyumda sıkıntı yaşarım diye tahmin ediyorum. Bunun doğal bir yolu varmo humikcan bu eksikliği ne kadar tolere edebilir)

- Tohumdan fideye, katı leonardit+torf
- Fide dönemi ilk yeşillerle katı solucan gübresi
- Fideden bahçeye gelene kadar haftalık sıvı solucan gübresi takviyesi
- Fideler büyürken, bahçeye katı leonardit takviyesi
- Ekim öncesi bahçeye humikcan uygulaması
- Fideleri bahçeye ekerken kök bölgesi 1-2 avuç katı solucan gübresi takviyesi
- Fideler bahçeye ekildikten sonra hasata kadar damlamadan haftalık veya 10 günlük periyotlarda dönüşümlü sıvı solucan gübresi ve humikcan dönüşümlü uygulama. 1 hafta sıvı solucan 1 hafta humikcan gibi...

Benim kafamdaki reçete yukarıdaki gibi

1. Her sene bu uygulamayı yapsamda mineral eksikliği yaşarmıyım? (Bor demir çinko vs vs.) Ve kimyasal takviyeye mecbur kalırmıyım?

2. Humikcanın içeriğinde yoktur ama yinede sorayım sağlığa zararlı kimyasal varmı?

3. Humikcanı sıvı solucan gübresi gibi damlamadan haftalık yada 10 günde bir versem bitkilere zarar verirmi?

4. Humikcanı klorlu suyla kullanırsam kanserojen madde açığa çıkarırmı? Kuyu suyumuzda klor yok ama bir satıcının sitesinde böyle bir uyarı görmüştüm. Sizede sormak istedim.

Yanıtınız için şimdiden teşekkürler :)

Merhaba

Tüm konuyu okudum. Tarifler doğal olarak büyük boyutta ekim yapan çiftçiler için hazırlanmış.

Yardımsever doganbey1 abiden benim gibi amatör ve hobiciler için bir reçete hazırlamasını istiyorum :)

- Domates, biber, patlıcan, bakla, bamya, fasulye, lahana... karışık ektiğimiz 1 dekar küçük bir bahçemiz var.

20 Litrelik humikcan sizin tarife göre bize 40 yıl yetiyor :)

Maksat, ürün satmak değil, ağız tadıyla sağlıklı, hormonsuz, kanserojen olmayan sebzeler üretip kendimiz tüketmek.

Bu yüzden kimyasal ilaçtan uzak tüm reçeteler bana fayda sağlar.

Kendi reçetem aşağıdaki gibi eksik ve fazlaları belirtirseniz sevinirim.
( Ben birkaç sene içinde İz element eksiklikleri görürüm gibime geliyor bunada doğal organik çözüm bulamadım. Mesela domatesin bolca kullandığı Bor veya kalsiyumda sıkıntı yaşarım diye tahmin ediyorum. Bunun doğal bir yolu varmo humikcan bu eksikliği ne kadar tolere edebilir)

- Tohumdan fideye, katı leonardit+torf
- Fide dönemi ilk yeşillerle katı solucan gübresi
- Fideden bahçeye gelene kadar haftalık sıvı solucan gübresi takviyesi
- Fideler büyürken, bahçeye katı leonardit takviyesi
- Ekim öncesi bahçeye humikcan uygulaması
- Fideleri bahçeye ekerken kök bölgesi 1-2 avuç katı solucan gübresi takviyesi
- Fideler bahçeye ekildikten sonra hasata kadar damlamadan haftalık veya 10 günlük periyotlarda dönüşümlü sıvı solucan gübresi ve humikcan dönüşümlü uygulama. 1 hafta sıvı solucan 1 hafta humikcan gibi...

Benim kafamdaki reçete yukarıdaki gibi

1. Her sene bu uygulamayı yapsamda mineral eksikliği yaşarmıyım? (Bor demir çinko vs vs.) Ve kimyasal takviyeye mecbur kalırmıyım?

2. Humikcanın içeriğinde yoktur ama yinede sorayım sağlığa zararlı kimyasal varmı?

3. Humikcanı sıvı solucan gübresi gibi damlamadan haftalık yada 10 günde bir versem bitkilere zarar verirmi?

4. Humikcanı klorlu suyla kullanırsam kanserojen madde açığa çıkarırmı? Kuyu suyumuzda klor yok ama bir satıcının sitesinde böyle bir uyarı görmüştüm. Sizede sormak istedim.

Yanıtınız için şimdiden teşekkürler :)
Mikro element gübreleride insan sağlığına zararlı değildir