Çuvallanmış tavuk gübresi

Organik maddenin yararıdır.Toprağı sıcak tutarak erken dönemde bitkinin fosfor alınimina yardımcı olur ve topraktaki diğer minarelleri yarayisliligini arttırır.Ayni zamanda mikroorganizma faaliyetlerini artırdığı için bitki için uygun toprak yapısı oluşur.Böylece bitkiler daha iyi yetişir.Aslında koyun ve sığır gübresi uygulayabilme imkanı olan çiftçilerin daha yüksek verim aldıklarını duyarsınız.Bu gübrelerle birim alana düşen organik madde miktarı fazla olduğu için haliyle daha yarayışlı olur.
Dekara 15kg dap 15 kg 13 24 12 mi karıştırdınız.

Tavuk gübresi kullanmadığımız arazide verimleriniz nasıl di

Böyle afaki değişiklikler olmuyor yada aşırı gübreleme yapiyoruz o yüzden fark olmuyor.

Aksine kullanmadiğim bi arazi vardı tohumlar ayniydi o araziden dekar/2200 kg verim aldım arazi yapisiyla alakali galiba ayni bölgede değildi. Göreceli iş herşey şunlari yapinca tam oldu diyemiyorsunuz.bide mısır bitkisinde tohum arazi seçebiliyor.

Böyle afaki değişiklikler olmuyor yada aşırı gübreleme yapiyoruz o yüzden fark olmuyor.

Aksine kullanmadiğim bi arazi vardı tohumlar ayniydi o araziden dekar/2200 kg verim aldım arazi yapisiyla alakali galiba ayni bölgede değildi. Göreceli iş herşey şunlari yapinca tam oldu diyemiyorsunuz.bide mısır bitkisinde tohum arazi seçebiliyor.
Masallah çok güzel verimler.. doğru söylüyorsun uz. Arazi ve tohum çok önemli faktör özellikle su biz suda çok sıkıntı çekiyoruz

Masallah çok güzel verimler.. doğru söylüyorsun uz. Arazi ve tohum çok önemli faktör özellikle su biz suda çok sıkıntı çekiyoruz

Kesinlikle su en önemli maliyet
Sulama suyunun maliyeti çok fazla 1 tonu zaten götürüyor.
Başka ürün ekelim diyoruz karı yok sulu tarım başlı başına maliyet zaten :)
Bu yıl biraz damlama ile nohut yetiştiresim var onu da biz eksek fiyatı düşer.

Bende bir soru sorayım tavuk gubresi ş
Dekara yanı [1000m] kac kilogram kullanilmali

Toprak analizinizde organik madde miktarını ölçtürün ona göre kullanın yanlış bişey söylemek istemem ben sulu tarımla uğraşan bi çifçiyim nacizane fikrim ekonomik fayda görmek değildi maksadım ileriye dönük yatırım olsun diye 200 kg üstü kullandım faydasını gördüm tabi, toprağa ne verirseniz karşılığını fazlasiyla size geri ikram ediyor.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Bu ürünü kullanacak arkadaşlar kesinlikle ürünün nemlenmesini ve islanmasini engellesinler,
Gübre serpme makinesiyle atamazlar yoksa rezillik başlar makinenin içine sıvama yapiyor.
Nem miktarı düşük istesinler bayiden.
Elde kalanı eve getiririm diye düşünmeyin mahalleyi koku alır :) traktörü arabayi 3 kere yıkayın o koku çekilmez sezon boyu çıkmıyor.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Aslında her sene biraz nohut ekmek lazım diye düşünüyorum ama yapamiyorum o ayrı mesele[emoji1] hastalandirmaz isen her şekilde kazandiriyor.2013 de ektim 5 sefer damlama ile suladim dekera 27 avatar nohut olmuştu.siz şahıs kuyusunu kullaniyorsunuz

Bu ürün illaki sulu tarladamı kullanmak lazım .
Nadas tarımı yapılan kraç arazide kullanılabilirmi.
Biz iki sene kullandık abi ilk sene baya bir sıkıntı çektik yaş olduğu icin. Biz dekara 50 kilo ile başladık ekmeden önce firfirla saçtik. Sonra diskaro ile karıştirdik. Memnunduk fakat toprak analizi sonucu dekara 100 kilo gerekli deyince mühendis baktık diğer gübrelerle maliyet aynı. Fazla zaman kaybı olduğu için kimyevi gübreye devam ettik.

Dekara 150 kg. atıldığı ve bünyesinde suyu tutarak kurak zamanlarda ürüne çok faydası olduğu söylenen "solucan gübresi" hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dekara 150 kg. atıldığı ve bünyesinde suyu tutarak kurak zamanlarda ürüne çok faydası olduğu söylenen "solucan gübresi" hakkında ne düşünüyorsunuz?
https://www.trakkulup.net/showthread.php?t=92158
Bu başlık altında konuştuğumuz konuyu okumanızı tavsiye ederim.Solucan gübresi maliyetli olduğu için aynı maliyete daha fayda sağlayacak ürünler kullanılabilir.Kendiniz üretecekseniz tabiki maliyeti düşük olur.Benim resmini attigim organominarel gübreden kullanırsanız eminim çok memnun kalırsınız.Dekara 10 en az 10 kg atmaniz gerekir.Ama siz solucan gübresini 150 kg kullanmayı düşündüğünüz için galiba maliyetten fazla kaçmıyorsunuz.Siz 15-20 kg kullanabilirsiniz.

https://www.trakkulup.net/showthread.php?t=92158
Bu başlık altında konuştuğumuz konuyu okumanızı tavsiye ederim.Solucan gübresi maliyetli olduğu için aynı maliyete daha fayda sağlayacak ürünler kullanılabilir.Kendiniz üretecekseniz tabiki maliyeti düşük olur.Benim resmini attigim organominarel gübreden kullanırsanız eminim çok memnun kalırsınız.Dekara 10 en az 10 kg atmaniz gerekir.Ama siz solucan gübresini 150 kg kullanmayı düşündüğünüz için galiba maliyetten fazla kaçmıyorsunuz.Siz 15-20 kg kullanabilirsiniz.

Yıllarca kullanılan kimyasal gübrelerle, topraktaki ölen bütün mikroorganizmaları tekrar canlandırabilmek için çiftçinin bundan sonra yapması gerekeni, solucan gübresi kullanımı olarak görüyorum.

Evet.. Ödediğiniz paraya bakarak verdiğiniz paranın çok olduğunu zannedebilirsiniz. Oysa; elde edilen ürün (yarar) olarak sana sağlıyacağı yararı gördükten sonra ancak o zaman bu gübrenin en ucuz gübre olduğunun farkına varabilirsin. Bu ürün bazında fayda. Toprağı iyileştirip gelecek nesillere sağlıklı toprak bırakacağımız gerçeğini düşündüğümüzde ise; solucan gübresinin üstünlükleri daha net ortaya çıkıyor.

Evet... Yanlışlıkla 1 sıfır fazla koyup 15 kg diyeceğime "dekara 150 kg" demişim. Dekara 15 değil, yanlışlıkla 150 kg. atılsa da; benim gözümde uzun vadede bu gübre diğerlerinden daha ucuz.

Ayrıca... Solucan gübresi kullandığında, diğer gübrelerde kullanmak zorunda kaldığın su dan daha azına ihtiyacın olacağı gerçeğinden hiç bahsetmiyorum bile..

Yıllarca kullanılan kimyasal gübrelerle, topraktaki ölen bütün mikroorganizmaları tekrar canlandırabilmek için çiftçinin bundan sonra yapması gerekeni, solucan gübresi kullanımı olarak görüyorum.

Evet.. Ödediğiniz paraya bakarak verdiğiniz paranın çok olduğunu zannedebilirsiniz. Oysa; elde edilen ürün (yarar) olarak sana sağlıyacağı yararı gördükten sonra ancak o zaman bu gübrenin en ucuz gübre olduğunun farkına varabilirsin. Bu ürün bazında fayda. Toprağı iyileştirip gelecek nesillere sağlıklı toprak bırakacağımız gerçeğini düşündüğümüzde ise; solucan gübresinin üstünlükleri daha net ortaya çıkıyor.

Evet... Yanlışlıkla 1 sıfır fazla koyup 15 kg diyeceğime "dekara 150 kg" demişim. Dekara 15 değil, yanlışlıkla 150 kg. atılsa da; benim gözümde uzun vadede bu gübre diğerlerinden daha ucuz.

Ayrıca... Solucan gübresi kullandığında, diğer gübrelerde kullanmak zorunda kaldığın su dan daha azına ihtiyacın olacağı gerçeğinden hiç bahsetmiyorum bile..
Dekara atılacak 15 kg solucan gübresinin hiç bir faydası olmaz.Ayrica benim dediğim gübreninde içinde organik madde var.Son cümlede ne demek istediğinizi anlamadım.150 kg solucan gübresine vereceğiniz paraya mikroorganizmalar ve hümik ve fulvik asit içeren ürünler kullanabilirsiniz.Tabi solucan gübresini kendiniz üretiyorsanız bol miktarda kullanabilirsiniz.İşin ticari boyutunu da düşünmek lazım.

Dekara atılacak 15 kg solucan gübresinin hiç bir faydası olmaz.Ayrica benim dediğim gübreninde içinde organik madde var.Son cümlede ne demek istediğinizi anlamadım.150 kg solucan gübresine vereceğiniz paraya mikroorganizmalar ve hümik ve fulvik asit içeren ürünler kullanabilirsiniz.Tabi solucan gübresini kendiniz üretiyorsanız bol miktarda kullanabilirsiniz.İşin ticari boyutunu da düşünmek lazım.

Siz solucan gübresi ile, solucan humusunu karıştırıyorsunuz.

Ben solucan gübresinden; yani yataktan çıktıktan sonra en az 1 sene bekleyip daha sonra paketlenmiş olanlardan. Böyle bir solucan gübresini hiç kullandınız mı?

Bu ürün illaki sulu tarladamı kullanmak lazım .
Nadas tarımı yapılan kraç arazide kullanılabilirmi.

Etlik kümes ve sığır gübresini rampa araziye ayrı ayrı 5 ton/dk olarak kullandık ve mısır ektik, gübreyi eskitmeden direk tarlaya attık, iyi değil fakat depo yapmak maliyetli olduğu için.
Yaz yağışı az olursa son dönemde tavuk gübreli yerde mısır vurulma,yanma yapıyor, tahıl ekilirse fazla azottan 2 yıl yatma yapar, hayvan gübreli yerde vurulma olmuyor, sap yeşil kalır.Yağışların iyi olduğu senede 8 ton/dk rampa araziden mısır silajı aldık, düz araziler fazla yağıştan gelişmedi.
Humus miktarı asgari tarlada %3 olmalıdır, %5 doygunluk seviyesidir.Arazilerde genelde %1 civarı humus var, tahmini 1 ton civarı fermente edilmiş tavuk gübresi yeterli olacaktır, toprağın su tutma kabiliyetini de artırır.Çok atmanın zararı kurak zamanda mahsül yanıyor.Toprağın üzerinden 15 cm lik bölüme uygun işleme ile karıştırmak lazım.
Maliyet fazla derseniz, ekimle beraber mibzerle banda gübreleme şeklinde de kullanılabilir.
Kabak,karpuz ekimi için Kasım ayında ocak açılıp yastık yapılarak gübreli toprak kışlatılır ve baharda ekim yapılır, sığır gübresi su ile karıştırılarak ocaklara sulama şeklinde verilir.
Beyaz kabak için 2 çiçek döküm yaptıktan sonra uç ve çatallar koparılır.
Analiz sonuçlarına göre hareket etmekte fayda var, %3 humus miktarı yoksa 250 kg gibi değerler çok düşük rakamlar gibi, kolay gelsin.

Siz solucan gübresi ile, solucan humusunu karıştırıyorsunuz.

Ben solucan gübresinden; yani yataktan çıktıktan sonra en az 1 sene bekleyip daha sonra paketlenmiş olanlardan. Böyle bir solucan gübresini hiç kullandınız mı?
Ben kullanmadım.Dedigim gübreyi kullandım çokda faydasını gördüm.Solucan humusu ile gübresi arasındaki fark bekletilmiş olmaları ise 15 kg kadar cüzzi bir miktarda kullanımının yararlı olacağını düşünmüyorum.