Esperia buğday 2018 (Kırklareli)

Arkadaşlar merhaba..
Bu yıl ilk kez denediğim Esperia cins buğdayın harmanı tamamladım sayılır..

Bu yıl maalesef ki özellikle Nisan ayında yaşanan kuraklık ve önceki aylardaki şiddetli yağış nedeniyle zamanında yapılamayan ilaçlama verimi olumsuz yönde etkiledi.

Buna rağmen diğer buğdaylardan verim olarak geri kaldığını söyleyemem.

Ortalama verim olarak 285 kilo hesapladım, bunun haricinde 200 ila 370 kilo arasında verim çıktı.

Bu rakamlar benim tahminimin bir miktar altında fakat köy ve civar ortalaması ile aynı sayılır.

İleriki yıllarda bu konuyu okuyan arkadaşlar için de bu değerler az gelecek eminim, fakat yukarıda belirtilen şartlar ağırlıkta olmak üzere anormal bir sezon geçirdi buğdaylar. Böyle olmasına pek şaşırmadım.

Herkese bol ve bereketli harmanlar dilerim.

Arkadaşlar merhaba..
Bu yıl ilk kez denediğim Esperia cins buğdayın harmanı tamamladım sayılır..

Bu yıl maalesef ki özellikle Nisan ayında yaşanan kuraklık ve önceki aylardaki şiddetli yağış nedeniyle zamanında yapılamayan ilaçlama verimi olumsuz yönde etkiledi.

Buna rağmen diğer buğdaylardan verim olarak geri kaldığını söyleyemem.

Ortalama verim olarak 285 kilo hesapladım, bunun haricinde 200 ila 370 kilo arasında verim çıktı.

Bu rakamlar benim tahminimin bir miktar altında fakat köy ve civar ortalaması ile aynı sayılır.

İleriki yıllarda bu konuyu okuyan arkadaşlar için de bu değerler az gelecek eminim, fakat yukarıda belirtilen şartlar ağırlıkta olmak üzere anormal bir sezon geçirdi buğdaylar. Böyle olmasına pek şaşırmadım.

Herkese bol ve bereketli harmanlar dilerim.
Şartlar baz alındığında aslında verimler normal bulunduğum köyde rumeli çeşidi 250 350 verimdeyken esperia 300 450 kg verimler oldu bugün borsada satışını gerçekleştirdik 14.60 protein 72.9 hektolitre süne ilacı yapamadığımdan dolayı süne 1.9 cikti fiyat 995 tl allah bereket versin herkese ağız tadıyla yedirmek nasip etsin

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Şartlar baz alındığında aslında verimler normal bulunduğum köyde rumeli çeşidi 250 350 verimdeyken esperia 300 450 kg verimler oldu bugün borsada satışını gerçekleştirdik 14.60 protein 72.9 hektolitre süne ilacı yapamadığımdan dolayı süne 1.9 cikti fiyat 995 tl allah bereket versin herkese ağız tadıyla yedirmek nasip etsin
Sizinde bereketli olsun. Maalesef işler iyi gitmedi bu yıl. En son 2010 yılında böyle düşük verim çıkmış, ayçicek ise normal üstü verim vermişti. 2018 başından beri bu sezonun aynı 2010 sezonu gibi geçeceğini düşünüyordum, sonunda kehanetim tutacak gibi. Zira çiçekler süper bu yıl.

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Sizinde bereketli olsun. Maalesef işler iyi gitmedi bu yıl. En son 2010 yılında böyle düşük verim çıkmış, ayçicek ise normal üstü verim vermişti. 2018 başından beri bu sezonun aynı 2010 sezonu gibi geçeceğini düşünüyordum, sonunda kehanetim tutacak gibi. Zira çiçekler süper bu yıl.
Aynen öyle hocam bu yıl aycicekler mısırlar pancarlar hepsi çok iyi gelişti yağışlardan dolayı ancak sizin dediğiniz gibi nisan ayının kurak geçmesi sonrasındada yağışların çok fazla olması buğdaylarda renk falan bırakmadı kaliteli bugday yok denecek kadar az satış isindede tmo gitsek adamlar tek tek çavdar kırık tane ayikliyor analiz 45 dk sürüyor sonra yemlik sınıfında alim yapıyor polatli ticaret borsasında bugün satış fiyatları 800 1000 arası genel olarak çok nadir olarak ta 1000 1170 arası satış oluyor 10 üründen 1 tanesi 1000 tl üzeri satış oluyor hayırlısı diyelim bu yılda böyle oldu

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Verimler berbat ama buna şükür demekten başka çare yok. 77 ile geçtik. 1018 tl ofise verdim. Ortalamam 248 kg. Bırada en etken dropia cinsi bence küçük ama ağır tane kurtardı. Birde 85 in içine gelibolu karıştırıp ektik. Ancak bölgede biçim devam etmekte ve buğday cücüklemiş durımda. Ofis red veriyor. Trakyada bu yıl çok tarla el değiştirir buda dip not olsun. 100 kg biçen çok var. KELT kullanmamış olsam bende axiel atıp buğdayı 90 kg biçerdim heralde. Sıfır tohum eken hiç. Düşünmesin kelti kullandın.

Verimler berbat ama buna şükür demekten başka çare yok. 77 ile geçtik. 1018 tl ofise verdim. Ortalamam 248 kg. Bırada en etken dropia cinsi bence küçük ama ağır tane kurtardı. Birde 85 in içine gelibolu karıştırıp ektik. Ancak bölgede biçim devam etmekte ve buğday cücüklemiş durımda. Ofis red veriyor. Trakyada bu yıl çok tarla el değiştirir buda dip not olsun. 100 kg biçen çok var. KELT kullanmamış olsam bende axiel atıp buğdayı 90 kg biçerdim heralde. Sıfır tohum eken hiç. Düşünmesin kelti kullandın.
Hocam axielin ne gibi zararı oluyor açıklarmısın birde keltin özelliği nedir ne ise yarıyor bilmiyoruz

Dar yapraklı sorunu yoğun değişe glean da kelti arAtmaz

Axial ilk defa bu yıl kullandım oda çok karaçim olan bi yere attım bir tarlanın da sınır boylarına attım kurak gidince buğdayın alt yapraklarını çok sarartti dar yapraklı karaçim muamelesi yaptı olumsuz etkiledi. kullanmasaydim daha iyiydi yaban yulafına dar yaprağa clery yeterli karaçim hersene yapmıyor yerlerimiz.

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade
ankara adam olurmu esperialar bilmem ektim denemek için 5 dönüm
20200225_132653.jpg