Kanolada Son Durum

Kanola 4 yaprağı geçtikten sonra soğuktan pek etkilenmez etkilense de tekrar kendini toparlar kazık köklü bitki almanya da sibiryada yetiştiriliyor bizim memleketin heryerinde kolaylıkla yetişir istisnai durum olarak sürekli kar örtüsü olduğunda zarar görür onun dışında yeterki toprağı güzel hazırlayıp erken ekip yağış alıp çıkartılabilsin sorun olmaz diyor önder çiftçi yetkilileri

• Beğen
Tepkiler: anıltiraki
Kanola 4 yaprağı geçtikten sonra soğuktan pek etkilenmez etkilense de tekrar kendini toparlar kazık köklü bitki almanya da sibiryada yetiştiriliyor bizim memleketin heryerinde kolaylıkla yetişir istisnai durum olarak sürekli kar örtüsü olduğunda zarar görür onun dışında yeterki toprağı güzel hazırlayıp erken ekip yağış alıp çıkartılabilsin sorun olmaz diyor önder çiftçi yetkilileri

https://youtu.be/ZTDFxPODVzQ

Mutlu abi olmaz diye bir şey yok ama ne kadar karlı olur.Videodaki kanola dahi hayata dönüyor.Erzurum -30 -40 soğuğu görüyor.Ben daha önce böyle bir soğukta bulunmadım.Belki de bu yüzden bana uzak geliyor.Karın uzun bir süre kalkmadığını da düşündüğümüzde daha da uzak geliyor.Ha yetişsin hatta yüksekte verim olsun.Rusya’da da yetişiyor ama ortalama kanola verimi 125 kg.Böyle bir sonuç ülkemizdeki fiyatlarla zarar yazar.Erzurum’da kışlık kanola yetiştirmek dendiğinde benim gözümde net bir şey canlanmıyor.Yine de deneyip görmek lazım bence.