1.Üst Gübresi Üre mi Nitropower mi ?

Merhaba arkadaşlar.30 dekarlik sulu kepir toprakli tarlama 22 kg sonmez bugday alt gubre 20 kg dap ve 10 kg sulfat atarak ektim.Ust gubresi olarak gubretasin uremi yoksa nitropowerinimi atsam iyi olur ve kac kg atmaliyim bu hafta persembe ve cuma yagis gorunuyor tarla camur elle atacagim.

• Beğen
Tepkiler: Selcuk
Şu an için üre dekara 6 7 kg saf azot gelecek şekilde uygun olur eğer NİTROPOWER atarsan ürünü çabuk büyümeye teşvik etmiş olursun bence nitropower kardeşlenme bitiminde atılmalı

Ben de yarın dekara 8-9 kg olacak şekilde üre atmayı planlıyorum. Yaklaşık 1-1,5 ay sonra da dekara 10-12 kg nitropower atacağım inşallah. Son olarak da ot ilacıyla birlikte potasyum+aminoasit+ üre karışımı yapıp vereceğim buğdaya. Sonrası Allah'a kalmış. İnşallah emeklerimizi boşa çıkarmaz...

Arkadaşlar benimde bir konuda yardıma ihtiyacım var. Bu hafta 9 kg dan ÜRE atacağım. Mart ayının ortasında da 10 kg dan Amonyum sülfat (AS21) atmayı düşünüyorum uygun mudur?
AS21 için ÜRE den daha uzun sürede erir daha çok yağışa ihtiyaç duyar diye bir şey okudum. Önce ÜRE yi mi Yoksa Amonyum Sülfatı mı atayım? Sizin yorumlarınız nedir bu konuda?

Arkadaşlar benimde bir konuda yardıma ihtiyacım var. Bu hafta 9 kg dan ÜRE atacağım. Mart ayının ortasında da 10 kg dan Amonyum sülfat (AS21) atmayı düşünüyorum uygun mudur?
AS21 için ÜRE den daha uzun sürede erir daha çok yağışa ihtiyaç duyar diye bir şey okudum. Önce ÜRE yi mi Yoksa Amonyum Sülfatı mı atayım? Sizin yorumlarınız nedir bu konuda?

Biz AS 21 i önce atıp arkasından 33 kullanıyorduk sende önce 21 sonra 26 yapabilirsin ama daha iyi anlayan arkadaşlar vardır yardımcı olurlar

Amonyum sülfat daha çok yağış alan bölgeler için uygundur. Örneğin karadeniz bölgesi iklimi alan bölgelerde bolca kullanılır. Eğer toprak yapınız kireçli ise amonyum sülfat, asit özelliği yüksekse can 26 kullanabilirsiniz. Toprak analizine göre gübre tercihi yapmanız daha doğru olur bence.
Ayrıca üre azotunun bitkinin kullanacğı nitrat formatına dönüşmesi 3-4 haftayı bulacağından, bitkinin ihtiyacı olduğunda hazır formatta nitrat azotu bulabilmesi için üreyi eskiden kullandığımız an 33 ten yaklaşık 1 ay önce atmanız doğru olur. Yani AN 33 ü mart 15 gibi atıyorsanız eskiden, üreyi şubat 10-15 gibi atmalısınız.

• Beğen
Tepkiler: HasanTEZEL
Benim.bildigim.ure yesil aksami calistiriyor amoyum.daneyi 21 lik atilan yerde yesil aksam.gosterisi az oluyor erime suresi amonyum ure can eski 33luk ekinin nasil olmasini istiyorsan ilk o gubreyi at

• Beğen
Tepkiler: HasanTEZEL
Amonyum sülfat daha çok yağış alan bölgeler için uygundur. Örneğin karadeniz bölgesi iklimi alan bölgelerde bolca kullanılır. Eğer toprak yapınız kireçli ise amonyum sülfat, asit özelliği yüksekse can 26 kullanabilirsiniz. Toprak analizine göre gübre tercihi yapmanız daha doğru olur bence.
Ayrıca üre azotunun bitkinin kullanacğı nitrat formatına dönüşmesi 3-4 haftayı bulacağından, bitkinin ihtiyacı olduğunda hazır formatta nitrat azotu bulabilmesi için üreyi eskiden kullandığımız an 33 ten yaklaşık 1 ay önce atmanız doğru olur. Yani AN 33 ü mart 15 gibi atıyorsanız eskiden, üreyi şubat 10-15 gibi atmalısınız.

topraklarımızda yıllardır 33 lük ve 26 lık atılıyor ziraatçi arkadaş köye geldiğinde sizin toprağınız artık nitratlı gübreyi tolere edemiyor birazda sülfat at dedi o yüzden sülfat attım. ozaman bu hafta yağış görünüyor hemen üre yi atayım martta da as21 atayım. as21 bitkiyi çok sıkıntıya da sokmazmış ziraatçi öyle dedi.

Benim.bildigim.ure yesil aksami calistiriyor amoyum.daneyi 21 lik atilan yerde yesil aksam.gosterisi az oluyor erime suresi amonyum ure can eski 33luk ekinin nasil olmasini istiyorsan ilk o gubreyi at

tabiki dane verimi yüksek olsun isterim. bu durumda şimdi sülfat atıp mart ortası gibi üre atmak daha mı mantıklı olur.

• Beğen
Tepkiler: şadan aysul
Biz tekirdaga yakin bir mevkiide ciftcilik yapmaktayiz. Ureyi atali 3-4 gun oldu. Mart 10-15 gibi de amonyum sulfat atariz her sene. Yani korkacagin bir durum yok. Biz 8-10 senedir boyle yapiyoruz. Sonrasinda da nisan 5-10 gibi de nitrat atiyoruz havanin yagisina gore.

Bizde eskişehirde mart başı gibi 1000 m2 ye 20 25 kg üre atarız. Sonra ester ilaç nisan başıda sulamaya başlarız bu halde 1000 m2 600 ila 800 kg alıyoruz. Şimdi bi sorum var ester ot ilacı atarken buğdayın kalite bakımından iyi olması için sıvı gübre atmak istiyorum ne olabilir

Bizde eskişehirde mart başı gibi 1000 m2 ye 20 25 kg üre atarız. Sonra ester ilaç nisan başıda sulamaya başlarız bu halde 1000 m2 600 ila 800 kg alıyoruz. Şimdi bi sorum var ester ot ilacı atarken buğdayın kalite bakımından iyi olması için sıvı gübre atmak istiyorum ne olabilir

Hümikcan konusundaki karışımı uygulayın farkını görürsünüz sıvı gübrenizi kendiniz oluşturun [emoji106]