Arpalarda zararlıya bağlı sararma

02.01.2016
2,334
3,121

Bugün arpaları dolaşırken yer yer sararmaların devam ettiğini görünce kontrol ettim,yeşil yapraklarda bir şey yoktu ama sarı yapraklarda "ağaç yapraklarındaki gibi" sivrisinek benzeri bir zararla tespit ettim.

Korban gibi böcek ilaçlarını dar yapraklı axial ve geniş yapraklı korflora ile beraber kullanabilir miyiz? Ya da tek başına insektisit uygulaması yapılacaksa buna toz gübre takviyesi yapılabilir mi?

Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum...

20180206_121159.jpg

20180206_113140.jpg

20180206_105602.jpg

20180206_111401.jpg

Bugün babam ilçeye gidip herbisit ve insektisit ilaçlarımızı aldı,fakat fiyatını alırken sormamış.

Dentis d/15 ml. (Böcek ilacı)
Korflora d/30 ml. (Geniş yapraklı)
Axial d/60 ml. (Dar yapraklı)
Dekara 20 ml. suyla uygulamayı yapmayı düşünüyorum.

20180208_182841.jpg

20180208_182255.jpg

20180208_182022.jpg

2.4d(korflora) ile Axial'ı karıştırmamanizi öneririm birde
Axial ile fosforlu ilaçları karıştırmayın.
Arpa buğday mısır dar yapraklı gruba girdiği için bitkide yanma yapiyor. Galiba etkisini artırdığı gözlemini yaptığımdandır.

Axial ı mutlaka önce kullanın 10 gün sonra ise
Deltametrin
2.4 D
Ve Yaprak gübresi olarak içine Deniz yosunu kullanmanız bi sıkıntı yapmaz.

2.4d(korflora) ile Axial'ı karıştırmamanizi öneririm birde
Axial ile fosforlu ilaçları karıştırmayın.
Arpa buğday mısır dar yapraklı gruba girdiği için bitkide yanma yapiyor. Galiba etkisini artırdığı gözlemini yaptığımdandır.

Axial ı mutlaka önce kullanın 10 gün sonra ise
Deltametrin
2.4 D
Ve Yaprak gübresi olarak içine Deniz yosunu kullanmanız bi sıkıntı yapmaz.

Ben geçen senede aynı şekilde: d/30 ml. Korflora ve d/60 ml. Axial'ı aynı depoya koyup ilaçlamayı yaptım,çok güzel bir sonuç aldım.

[MENTION=53747]ORION[/MENTION] [MENTION=78882]abdül34[/MENTION]
Arkaşlar fotoğraflar yukarıda.
2 gün önce insektisit ve herbisit uyulaması yaptım. Biraz haşare vardı,fakat içim rahat değil. Şubat'ın 25'in de kompoze yaprak gübreleriyle beraber kaliteli bir mantari ilaç katılsa daha iyi olabilir.

[MENTION=53747]ORION[/MENTION] [MENTION=78882]abdül34[/MENTION]
Arkaşlar fotoğraflar yukarıda.
2 gün önce insektisit ve herbisit uyulaması yaptım. Biraz haşare vardı,fakat içim rahat değil. Şubat'ın 25'in de kompoze yaprak gübreleriyle beraber kaliteli bir mantari ilaç katılsa daha iyi olabilir.

Input veya madison. En etkili cozumu bu. Yaprak gubreleri ile yuksek dozda karistirmak sakincali. Cunku ilacin alimini arttirdigi icin yakma yapabilir. Tavsiyem fungusit ilacini sadece 200-300 ml humik asit ile kullanmaniz yonunde. Tabi siz daha iyi bilirsiniz. En azindan bir tarlanizda boyle denemeye calisin. Hem farki da gormus olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96

Input veya madison. En etkili cozumu bu. Yaprak gubreleri ile yuksek dozda karistirmak sakincali. Cunku ilacin alimini arttirdigi icin yakma yapabilir. Tavsiyem fungusit ilacini sadece 200-300 ml humik asit ile kullanmaniz yonunde. Tabi siz daha iyi bilirsiniz. En azindan bir tarlanizda boyle denemeye calisin. Hem farki da gormus olursunuz.

Bilgiler için teşekkür ederim.

Arpada yabani yulaf için ne kullanıyorsunuz gecem yıl yabani yulaftan çok çektim bu sene iyi bir uygulama yapmam lazım taban a 22 kg 2020 kullandım 6 sıralı ramada arpa cumartesi gün de 20 kg üre attım iki gün dur yagmimur yağıyor yarın açık sonra yine yağmur nerdeyse azotta sıfır kayip