Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
24 sonuçtan 16 ile 24 arası gösteriliyor

Konya Ereğli’de 20-25 dönüm alana Karakılçık buğdayı eksem nasıl olur sizce? Buğdayı da taş değirmen bulup öğütsem? Adana’da dönüm başına 350 kg verim alınmış. Bu arada buğday ne zaman ekiliyor?

Düzenleme: Kasım Aralık arası ekiliyormuş.

DedoAkdemir kardeş ben sivas merkezde yaşıyorum. 50 kg kadar zerun buğdayı ekmek istiyorum. Tohum konusunda yardımcı olabilirmisin?

Biz sarıbaş,siyez(gernik)ve çatal siyez ekiyoruz.

muhammed85, İzzet toker teşekkür etti.

DedoAkdemir kardeş ben sivas merkezde yaşıyorum. Zerun tohum konusunda yardımcı olabilirmisin?
    Nasıl iletişim kurabiliriz?

DedoAkdemir kardeş ben sivas merkezde yaşıyorum. zerun buğday konusunda yardımcı olabilirmisin?

DedoAkdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı sozen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DedoAkdemir kardeş ben sivas merkezde yaşıyorum. zerun buğday konusunda yardımcı olabilirmisin?
    Kardeşim kusura bakma goruma çok giremiyorum yeni gördüm mesajını keşke daha önce görseydim ben de kalmadı tohum ama bir tanıdığımın 50 kg kadar artmışdı en son sorayım ona hâla duruyorsa sana ulaştırmaya çalışcam yarın sana, duruyorsa özelden detayları gönderiririm

fsmehmetozhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı DedoAkdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle zerun buğday ekiyorum özellikleri
    Kurağa yüksek soğuğa dayanıklı
    Kardeşlenme çok yüksek
    Boyu uzun 120-150 cm yatmaya dayanıklı değil
    Dekara 16-18 kg tohum ekilir Negatif özelliği gübreyi çok kullanımda daneye değil boya verir
    Tek gübreleme yağışlı yıllarda yeterli olur veya 10kgDap 10kg üre ben öyle yapıyorum pasa ve küllenmeye dayanıklı daha yakalandığını görmedim verim dekara 150-250 kg arasında değişir sivas yöresinde bulgur un yapımında geleneksel olarak sıkça kullanılan bir buğdaydır Piyasaya üretim az çünkü pek bilinmediği için gerek 79 fiyatında alınıyor Herkes kendi ihtiyacı ve icarcılara tarla kirası yerine veriliyor ben bir de siyez ekledim
    Acaba aynı cins mi bilemiyorum, 1980 yıllarında Babam "Ziron" cinsi buğday ekerdik. Sizinde belirttiğiniz gibi Burgul çok iyi olurdu. Ziron derler bizim burda kılçıksız ve kırmızı başlıklı idi. Baharında ekilir güzünde ekilir, 1800 rakımlı yerde bile yetişir. Biçerken çok tane atar, Bu nedenle çok hafif yeşil biçilirdi. Çok verimli olmasada aranılan bir cinsti. Ben memur olup kamuda çalışmaya başlayınca uzak kaldım. Yıllar sonra tekrar geldiğimde ilk sorduğum Ziron cinsi buğday oldu. Ama ne yazıkki o buğday kalmamış daha doğrusu Eski bugdaylar hiç kalmamış.

DedoAkdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı fsmehmetozhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acaba aynı cins mi bilemiyorum, 1980 yıllarında Babam "Ziron" cinsi buğday ekerdik. Sizinde belirttiğiniz gibi Burgul çok iyi olurdu. Ziron derler bizim burda kılçıksız ve kırmızı başlıklı idi. Baharında ekilir güzünde ekilir, 1800 rakımlı yerde bile yetişir. Biçerken çok tane atar, Bu nedenle çok hafif yeşil biçilirdi. Çok verimli olmasada aranılan bir cinsti. Ben memur olup kamuda çalışmaya başlayınca uzak kaldım. Yıllar sonra tekrar geldiğimde ilk sorduğum Ziron cinsi buğday oldu. Ama ne yazıkki o buğday kalmamış daha doğrusu Eski bugdaylar hiç kalmamış.
    Evet biz de aynı soruyu soruyu soruyoruz biz hâla ekitoruz ama o eski randumanı bir türlü bulamıyoruz eski buğdaylar çok canlı ve iri idi ama çok kurqk giden yıllarda hâla zerun imdadımıza yetişir çünkü her hizmet yapılan diğer buğdaylardan iyi çıkar

fsmehmetozhan teşekkür etti.

Alıntı DedoAkdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim kusura bakma goruma çok giremiyorum yeni gördüm mesajını keşke daha önce görseydim ben de kalmadı tohum ama bir tanıdığımın 50 kg kadar artmışdı en son sorayım ona hâla duruyorsa sana ulaştırmaya çalışcam yarın sana, duruyorsa özelden detayları gönderiririm
    teş ederim çok memnun olurum.

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12