Arpa mi yulaf mi ?

Selamlar. Erzurumluyum . Kendi köyümd e 24 dönüm kıraç kuru tarlam var 2 senedir sürülü bir halde bekliyor 15 senedir ekilmemisti. Tecrübeli abilerim nisan ayında arpa mi yoksa yulaf mi tavsiye eder ? Birde resim nasıl atılıyor bilen varsa yardımcı olursa sevinirim ?

Son dönemlerde değişen iklim koşullarını göz önüne alırsak hele ki erzuruma son 2 yıldır yeterli yağış düşmediğini yılaf öneririm çünkü arpa yazlık ekimde bizim bölgelerde verim düşüşü oluyor bir de siz herhalde amatör olarak yapıyorsınuz biçerdöveri zamanında ayarlayamayabilirsiniz bu durumda ciddi hasat zaiyatları oluşabilir yulaf ekin bu gidişle sizin bölgöde balya fiyatları artar gibi durumu göre yeşile veya daneye biçersiniz piyasaya bakarak

Geçen sene öyle bir kuraklık vardı ki 8 dönüm sulu diğerleri de 13-17 donumler ve 60 dönüm de çayır olmak üzere kendi gelen ot sadece 320 balya çıktı . Normalde 1200 1300 balya olması gerekti ama kuraklık perişan etti. Balya fiyatları pahalıydi. Doğrusu yulaf ya korkutuyor beni
Geçen sene ışte kuzenim kurak zamanda ekti sulu verimli 3 dönüm tarlasına 20 ya da 25 balya arasi birşey aldı kuraklık etkilemezmi yine ?

Tabi ki etkiller ama arpa kadar olmaz bizim sivasta biraz benzer durumları yaşıyoruz bizim köyde bazı arpalara girilmedi güzlük ekim olsa arpa iyi olabilir yulaf ın ek iyi yanı toprağın hamını alır ve gölge tavda sürerek kışlık buğday ekerseniz verimde olumlu yönde etki eder

Yulafda taban gübresi kullanmanız çok gerekli olmayabilir üst gübre olarak 12 kg üre yeterli olacaktir ve yukaf yabani otlara baskınlık sağladığı için yabani ot mücadelesi gerektirmez hatta ben çavdar sorunu olan tarlalarıma yulaf ekerek o sorundan kurtuluyorum böyle tarlaların varsa tavsiye ederim taban gübresi keyfine bağlı ama bizim yörede kullanımı yok denecek kadar azdır

Nıtmalde ben 33 lükten başka gübrelere mesafeliyim ama artık el mahkum yağmuru gözeterek atmalısın üre de yağış olmadığı zaman azot kaybı ile ilgili bir çalışma toprakbilgiforum da sebazios un paylaşımıydı IMG_2457.JPG

• Beğen
Tepkiler: Bave ve keskın 39
Valla dostum ben arpa ekmiyorum işleri babamdan alalı ekmedim çünkü biçerdöver geç geliyor bize benim arpalar biçilecek desem köylülerle papaz oluyorum ben de bıraktım yulaf ı bile bırakasım geliyor biçerdöverciler yüzünden hiç bir rüzgarlık bator ayarı yapmadan yarısını yere döküyor bilen bir biçerci abimiz varsa söylesin ayarlarıda biçercilere tek farkını veriyim adam akıllı biçsinler

Bizim buraya bicerdoverciler diyarbakirdan geldi adamlara ekmek bile vermiyor erzurum gibi Bir yer . Önce kızdım nasıl olurda erzurum halkımız ekmek vermez bu adamlara sonra gördüm ki bunlara içecek su bile verilmez . Hepsi artist şımarık pezevemkler. Sapı kaç metre otede bırakıyorlar