SATILIK ÇİFTLİKLER

Arkadaşlar şöyle internete bakıyorumda çok büyük çiftlikler bile satılık ve yani modern çiftliklerde var içlerinde yeni yapmış ama para kazanamamış galiba gördükçe özeniyordum öyle çiftliklere para kazanamadı mı sanki o büyük çiftlikler

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Tavuk çiftliği işinde 1 milyon TL (yeni parayla) gömeni gördük, sermayeyi bitiriyor, nakiti yok, 2 sezon zarar yazdı mı, 1 senede kendini amorti eder, riski çok yüksektir, devamlı veteriner ve yem kontrolü ister.
Kuş uçtu, hastalık var, tavuk almayın, eller teslim.Yavru civciv kalitesi de önemlidir.35 günde çıkması gereken veya 45 günde çıkabilen tavukların cinsi denişiktir.
Civciv kalitesini, yumurta fiyatları belirler.
Her şey takiple yürür, sebze satmaya her hafta pazara gidersin, iki hafta ara versen, müşteri kaybedersiniz, buna benzer...

Arkadaşlar şöyle internete bakıyorumda çok büyük çiftlikler bile satılık ve yani modern çiftliklerde var içlerinde yeni yapmış ama para kazanamamış galiba gördükçe özeniyordum öyle çiftliklere para kazanamadı mı sanki o büyük çiftlikler
O benim de dikkatimi çekti. Ancak duyduğumuz çiftlik kurulum maliyetlerinden çok çok daha yüksek fiyatlı genelde baktıklarım. Bana denk gelen mi öyle bilmiyorum. Galiba uğraşmak istemeyen işi sevmeyen insanlar yerse diye yüksek fiyat yazıyorlar gibime geliyor ama emin degilim. Yanlış yönetimlerle de çok batan olabilir. 120 sagmal isletme icin 120 düve getirip elindeki para yetmeyince batmış olabilir. Halbuki 60 düve getirse 120 ye kadar büyümeyi beklese hem o zaman zarfında isi öğrenir hem de elinde para olduğundan sıkıntılı durumlarda rahat olur. Allah batmayı kimseye vermesin. Biz vaktiyle bi battık 10 seneyi geçti babam hala sudanda:)

Hayirli Cumalar hayırlı bereketli işler
Bizde de cok var bom boş biz küçük degisikleri nadil yaparız diye düşünürken süper yatirim bomboş
Ama bizde sanayi bölgesi olunca arazi fiyatlarida aşırı yüksek
Benim bu kunuda gördüğüm hatalar
1 . Yanlış bölgede yanlış hayvancilik şekli
2. İşletme sahibinin merak ve hevesinin yetersiz olmasi
3. İşletme sahibinin tecrubesiz olmasi
Dogru yerde doğru is secim isletme yapilirsa baskasina geçer devam eder sahibi hevesli olmasa bile
Insanlar hevesinin ölçüsünü bilemiyor hemen tukeniyor
Bize ömürlük hevesler lazim ömürlük

Sizin orasi zaten fiyat olarak almis basini gitmis abi oralarda artik tarim cok zor normal kisiler o fiyatlara tarla alamaz sanayici veya sirket olmasi lazim hayirli cumalar herkese

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using TrakKulüp mobile app
Zaten zor olan şartlar birde pahalanmis arazi şartları ile dahada zor bizde
Satılık boş isletmeleri kimse alamiyor bu yüzden cok pahali dedigin gibi
Çevremizde vardir hala zor şartlara ragmen devam eden hayvancılığa
Kar zarar yazin sıcağı kisin soğuğu demeden 7 . 24 yılın 365 günü hayvancılık böyle
Ama günümüzde yüksek para kazanma hevesi ile giripte aradığını bulamayinca cabucak pes edenler çok

Genelde satanların %90 ı bu işi zarar ederek kapatmış kişilerdir. Bir hevesle başlayıp bıkkınlıkla sonuçlanan olayların son aşamasıdır. Yetersiz bilgi ve birikim, eleman tutup işi elemana bırakıp gitme. Yeterli ilgi ve alaka olmaması gibi nedenlerin sonucudur. İçerde canlı hayvan varken senin tatilin olamaz. Nasılki biz tatillerde bile yemeyi içmeyi kesmiyorsak bu hayvanlarda kesmez. Bakkal amcanın yağı unu şekeri var diye helva yapması gerekmiyorsa, herkes gerekli ve tecrübesi olan işini yapmalı.

Genelde satanların %90 ı bu işi zarar ederek kapatmış kişilerdir. Bir hevesle başlayıp bıkkınlıkla sonuçlanan olayların son aşamasıdır. Yetersiz bilgi ve birikim, eleman tutup işi elemana bırakıp gitme. Yeterli ilgi ve alaka olmaması gibi nedenlerin sonucudur. İçerde canlı hayvan varken senin tatilin olamaz. Nasılki biz tatillerde bile yemeyi içmeyi kesmiyorsak bu hayvanlarda kesmez. Bakkal amcanın yağı unu şekeri var diye helva yapması gerekmiyorsa, herkes gerekli ve tecrübesi olan işini yapmalı.

bencede zarar etmiş kişilerdir çünkü o paraları o işe bağlayanlar zarar etmese o işte devam eder yoksa hAYvancılık tabıkı devamlı başında durman gereken bir iş tenta sen ne yaptın danalar büyüyor mu

Abi senin işler nasıl yolunda mı aksilik yoktur inşallah?

bencede zarar etmiş kişilerdir çünkü o paraları o işe bağlayanlar zarar etmese o işte devam eder yoksa hAYvancılık tabıkı devamlı başında durman gereken bir iş tenta sen ne yaptın danalar büyüyor mu

Şuanlık sıkıntı yok abi 2 aya yakın oldu hayvanların içeri gireli düşük protein yüksek enerji ile ortalama 9 kg bandında yem ile devam ediyorum.

https://youtu.be/TxAcrbNwKOw valla şöyle bi işletme benim için on numara olur ha. Kışın perde yaparım duvara gerek kalmaz. Bide işletmenin en kuytu köşe yerine hayvan başı 3m2 alan olacak sekilde 70 80 hayvan icin ufak bi ızgara sistem besi yeri yaparım. Sağmal Dişilerin yavrularını beslemek için. Ufak tefek eksiklikler olsa da bu işletme güzel bayağı. Detaylı inceleyin. Amerikada montofonların süt ortalaması 10.5 ton yazıyor veteriner tahir yavuz'un makalesinde. MontofonxŞarole melezlerinin de aşırı bi besi kabiliyeti olduğunu biliyoruz. Cinsiyet tercihli şarole sperma bulabilirsem 120 sagmalın 90-100 tanesine atarım en az 80 tane cıkar herhalde erkek şaroleden. Disi saroleleri elden çıkartırım direk. Cidden iyi besi alıyorlar. 125 dönüm sulak arazi bulsam iki bicim silaja bicilecek ryegras eksem arkasina silajlik misir eksem hayvanlara yeter görünüyor. Disaridan da kesif yemler küspeler ve sadece yonca alırım herhalde. Öyle güzel bir işletme olur gibi düşünüyorum da daha cook zaman var bizimkisi de şimdilik hayalden öteye gecmez [emoji16][emoji16] ayrıca tecrübeli abilerden de tavsiye beklerim yanlisim varsa düzeltin ki ben ilerde o yanlisa düsmeyeyim.

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
https://youtu.be/TxAcrbNwKOw valla şöyle bi işletme benim için on numara olur ha. Kışın perde yaparım duvara gerek kalmaz. Bide işletmenin en kuytu köşe yerine hayvan başı 3m2 alan olacak sekilde 70 80 hayvan icin ufak bi ızgara sistem besi yeri yaparım. Sağmal Dişilerin yavrularını beslemek için. Ufak tefek eksiklikler olsa da bu işletme güzel bayağı. Detaylı inceleyin. Amerikada montofonların süt ortalaması 10.5 ton yazıyor veteriner tahir yavuz'un makalesinde. MontofonxŞarole melezlerinin de aşırı bi besi kabiliyeti olduğunu biliyoruz. Cinsiyet tercihli şarole sperma bulabilirsem 120 sagmalın 90-100 tanesine atarım en az 80 tane cıkar herhalde erkek şaroleden. Disi saroleleri elden çıkartırım direk. Cidden iyi besi alıyorlar. 125 dönüm sulak arazi bulsam iki bicim silaja bicilecek ryegras eksem arkasina silajlik misir eksem hayvanlara yeter görünüyor. Disaridan da kesif yemler küspeler ve sadece yonca alırım herhalde. Öyle güzel bir işletme olur gibi düşünüyorum da daha cook zaman var bizimkisi de şimdilik hayalden öteye gecmez [emoji16][emoji16] ayrıca tecrübeli abilerden de tavsiye beklerim yanlisim varsa düzeltin ki ben ilerde o yanlisa düsmeyeyim.

Beside ızgara, toprak zemin performans değişir, erkek hayvanın dişiyi görmemesinde fayda var, kokusunu alır, huysuzluk yapar :) Dişi Şarole bakıyoruz, besi performansı gayet iyi, saha sonuçlarını canlı incelemek lazım.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Beside ızgara, toprak zemin performans değişir, erkek hayvanın dişiyi görmemesinde fayda var, kokusunu alır, huysuzluk yapar :) Dişi Şarole bakıyoruz, besi performansı gayet iyi, saha sonuçlarını canlı incelemek lazım.
Hocam dişi şarole besisini nasıl yapıyorsunuz kaç aya kadar bakıyorsunuz kesimde kac kg karkas geliyor? Bir de süt işletmesinde besiden kastım şuydu videodaki silaj koridorlarının arkasındaki alana yapılsa pek sorun olmaz gibime geliyor. Zaten yakında olsa disilerin kokusuyla gaza gelip birbirlerine aşıyorlar. O da ciddi enerji kaybına yol açıyor. Uzun lafın kısası yem çöpe gidiyor.

• Beğen

inşallah hayırlı olur kardeşim canlı girerken tartmışmıydınız artışlar nasıl peki 9 kilo kesif yemmi sadece

İnşallah abi. Sadece keşif yem abi 14 protein 2500 enerjili birde balya saman şuan büyüme güzel istediğim büyüme gerçekleşiyor. Sırt ve kalça açıyor şuan hayvanlar

• Beğen