SATILIK ÇİFTLİKLER

Yav kanka o paraya varırsa boşver hayvancılığı. Ek tarlanı, al ekipmanlarını kışın kafanı yastığa koy yat [emoji3] bak daha kârlı.
La gardaşım simdi 120 bas sagmalım olsa ben senede yavrularını büyütmek kaydıyla senede en kötü 650-700bin kâr beklerim o parayı tarladan kazanmam için sizin ilçe kadar yer ekmem lazım[emoji23][emoji23] şaka bi yana senle yaptigimiz hesaptan yürürsek 2800 dönüm yer ekmem lazım tarla zaten bulunmuyor benim ryegras ve mısır icin 125 dönüm sulak yer nerden bulabilirim düsuncesi bile canımı yedi biz 2800 dönümü nerden bulak[emoji23][emoji23]

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Dağlarda var mera ordada en fazla 3 4 ay doyuyor hayvan bi kaç ay için o rezilliği çekmeye gerek yok. Çok zor oluyo,fazla adetlerde daha zor olur
Hocam 1 sene evvel köye gittim çamlıdereye. Kara sığırlar var kupkuru taşlık yerlerde gezip otlayabiliyorlar. Ben o zaman hayvanları inceledim büyük yavru doguramazlar ama angus ufak doğuyor ya o bahsettigim hayvanlar çok maliyetsiz orda merada bedavaya yakın bakıp senede bir angus tohumuyla buzagi alsak bence cok verimli olur boyle bi projem var kafamda. Hata veriyor foto yükleyemiuorum

Hocam 1 sene evvel köye gittim çamlıdereye. Kara sığırlar var kupkuru taşlık yerlerde gezip otlayabiliyorlar. Ben o zaman hayvanları inceledim büyük yavru doguramazlar ama angus ufak doğuyor ya o bahsettigim hayvanlar çok maliyetsiz orda merada bedavaya yakın bakıp senede bir angus tohumuyla buzagi alsak bence cok verimli olur boyle bi projem var kafamda. Hata veriyor foto yükleyemiuorum
Mera işi sıkıntı fazla adetlerde köylerde sıkıntı çıkar milletle belayı bulursun bizim inekler sizinkiler yüzünden aç kalıyo diye[emoji1]

Dogru meralarda boyle vir durum cikabilir milletcek fesatlikta yarisiyoruz devletin de bazi yapmasi gerekenler var tabiki bizim buralarda mesela mera kalmadi suren fazla ama. Bu seferde. Taşlik geciyormus bazi yerler bizde pek mera yok ama taşliktan cok ama millet kiralamis kullaniyor kiralamada 50 yill bunlara devlet el atmali bazi koylerde ev yeri yok koyun yakinlarina direk cekse elektrik verse ev yapmak icin imar izni gibi bisey yapsa mesela parselini on bin liraya satacak

Dogru meralarda boyle vir durum cikabilir milletcek fesatlikta yarisiyoruz devletin de bazi yapmasi gerekenler var tabiki bizim buralarda mesela mera kalmadi suren fazla ama. Bu seferde. Taşlik geciyormus bazi yerler bizde pek mera yok ama taşliktan cok ama millet kiralamis kullaniyor kiralamada 50 yill bunlara devlet el atmali bazi koylerde ev yeri yok koyun yakinlarina direk cekse elektrik verse ev yapmak icin imar izni gibi bisey yapsa mesela parselini on bin liraya satacak
Abi mera kiralama fiyatlari nasil

bilmiyorum hiç kiralayani görmedim ama gecensene yönetmeliği okudum da çok kolay değildi yaa bazen bi memur çıkıyor risk alıyor kolayca halledıyor bazen bi memur çıkıyor kiralamaktan vazgeçiyon ama bu gidişle sana söyleyım yakında yeni bir yasa ile meralar baz istasyonuna felan kiralanacak yazıyordu bıraz sonrada ona bi değişiklik daha yapılır meralar firmalara satılır yada kiralanır mesela güneş enerji firmalarına verirler yeni torba yasada bu vardı

bilmiyorum hiç kiralayani görmedim ama gecensene yönetmeliği okudum da çok kolay değildi yaa bazen bi memur çıkıyor risk alıyor kolayca halledıyor bazen bi memur çıkıyor kiralamaktan vazgeçiyon ama bu gidişle sana söyleyım yakında yeni bir yasa ile meralar baz istasyonuna felan kiralanacak yazıyordu bıraz sonrada ona bi değişiklik daha yapılır meralar firmalara satılır yada kiralanır mesela güneş enerji firmalarına verirler yeni torba yasada bu vardı
Abi mera kiralansa ben buyukbas yerine etçi koyun üretip kuzularını besiye cekmeyi dusunebilirim o da cok guzel is 2 senede 3 kuzulama yaptiriyon 1000 koyunun olsa 1.5 ortalamayla 3 dogumda 4500 kuzu olur 300 ü ölse 4200 u kalsa iyi. 25 kilo karkas 35 lira kesimden 875 lira. 3.675.000 lira para demek. Bunun gideri de bol bol var ama mera oldumu anaç maliyeti hop diye iniyor cunku ahırda anac koyun bakmak maliyetli 2kg yonca 1 kg saman kuzu başı 200 gr kesif yem diyor en az 2.5 tl günde yer anaç koyun. Ama meraya çıkardımı gunluk 1000 koyuna verecegin 2500 tl yem parasi cebinde kalıyor bunu da arastirmak lazim koyun isi de cezbedici. Bide koyunu yapmak icin alan daha fazla inek her yerde olmuyor sulak arazi lazım.

Kandemir senin hayallerde benim gibi guzel oluyorda o kadar kuzu koyun nerde duracak ona yer lazim adam lazim bazen bende dusunuyorum 150 koyun alsak diyom soyle diyorum boyle diyorum bir cok sıkınti cikiyor 100 kuzu alsam diyorum 3 ay baksam kurbanda satsam diyorum kurbanda 100 koyun satmak bile zor diyor birileri

Hayvancılık işi bildiğin kumar masası geçen yıl Etimesgut kurban pazarında satılamayan en az 1000 adet büyükbaş 1000 adet de küçük baş kaldı satıcı umduğunu bulamadı celepler 10 paraya mal almaya çalıştı ve bir kısmını da aldılar parası calinanda oldu ...İyi para kazanan da ...Temelleri iyi atmak lazım

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Kandemir senin hayallerde benim gibi guzel oluyorda o kadar kuzu koyun nerde duracak ona yer lazim adam lazim bazen bende dusunuyorum 150 koyun alsak diyom soyle diyorum boyle diyorum bir cok sıkınti cikiyor 100 kuzu alsam diyorum 3 ay baksam kurbanda satsam diyorum kurbanda 100 koyun satmak bile zor diyor birileri
Hayvancılık işi bildiğin kumar masası geçen yıl Etimesgut kurban pazarında satılamayan en az 1000 adet büyükbaş 1000 adet de küçük baş kaldı satıcı umduğunu bulamadı celepler 10 paraya mal almaya çalıştı ve bir kısmını da aldılar parası calinanda oldu ...İyi para kazanan da ...Temelleri iyi atmak lazım
Valla abiler kurbanda mal satmak zor. Bir atasözü var ya işini kış tut yaz çıkarsa bahtına diye.. O hesap bizimkide. Biz kasaba versek karkas kilosuna ne verir diye hesap yapmamız lazım kurbanda satarsak ek kazanç olur zarara ugramayiz ancak kurbana dersin satamazsın kasabın parasini begenmeyince zarar edebilirsin. Şuan kuzu kesim karkas fiyatları 35-37 diye biliyorum doğrumu???

Aşağı yukarı o civarlarda kesim ancak benim anlamadığım bu konu var market raflarında da kuzu kol 37 but 40 TL civarında 35 e kesilip 37 ye nasıl satılıyor ? Bu fiyatları görünce bu iş nasıl dönüyor diye düşünüyorum ...Perakende sektörü çok farklı ha dersiniz ki o koyundur koyunla kuzuyu ayırt ederim ...

Aşağı yukarı o civarlarda kesim ancak benim anlamadığım bu konu var market raflarında da kuzu kol 37 but 40 TL civarında 35 e kesilip 37 ye nasıl satılıyor ? Bu fiyatları görünce bu iş nasıl dönüyor diye düşünüyorum ...Perakende sektörü çok farklı ha dersiniz ki o koyundur koyunla kuzuyu ayırt ederim ...
Valla abi ben ankara batıkentte oturuyom geçen ayıp söylemesi bi yemek yapak dedik bana bi kuzu eti al dediler markete gittim baktım 37 lira bende icimden aynısını dedim bi getirdim market kasapları hile yapmış bol etli duruyor ama kemik cok düsük kalite. Daha iyi parcalar cok pahalı. 65 e kadar yolu var. O senin dedigin belki koyundur abi bilmiyom ki ıskarta inek etini de satıyolar dana yazıp bilemeyiz ki