Yonca mı mısır mı

İyi günler arkadaşlar 200 dönüm sulu tarlamız bulunmaktadır(1m ,1000m2) yoncamı karlı silajlık mısır mı yonca dönüme kaç kg verir balya makinem bulunmatadır sulama ise yağmurlama yapılacaktır yonca tohumu gea. Karşılaştırmalarınızı bekliyorum iyi günler..

İyi günler arkadaşlar 200 dönüm sulu tarlamız bulunmaktadır(1m ,1000m2) yoncamı karlı silajlık mısır mı yonca dönüme kaç kg verir balya makinem bulunmatadır sulama ise yağmurlama yapılacaktır yonca tohumu gea. Karşılaştırmalarınızı bekliyorum iyi günler..

Ekstra damlama alacaksanız mısır için gerek yok mısır ekmeye
Mısırın maliyeti yoncadan fazla ve kar ı daha az.
Eldeki ekipman değerlendirilir yonca için yağmurlama işinizi görür. Satım işine gelince yoncayı her şekilde pazarlarsınız birazini yaz birazini kış canınız nezaman isterse.
Geçtiğimiz yıl tarım krediden araştırıp 80 dönümlük Gea tohum sipariş etmiştim,tapu sıkıntısı yüzünden arazi 2018 kasımda bahçe olacak diye ekemedim arkadaş aldı 150 büyük başı var, Gönül rahatlığıyla ekilebilecek çeşit.

• Beğen
Tepkiler: GÖKHAN0606
Yılmaz kardeşim pazarlamada sıkıntım yok bizim burdakiler birleşip tırlarla aksaraydan sipariş veriyolar yani istek çok kendimizinde 150tane büyük baş hayvanımız var onlar için geçen sene 30dönüm ektim randıman aldım tohum gea arpa buğdaylada para kazanılmıyo bazı bölgedekiler 1.4tlye kadar satıyolar iç anadolu biçime geldiği zaman 700krş düşüyo öyle oluncada alternatif arıyouz inşlh randınam alırız

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci66
Ekstra damlama alacaksanız mısır için gerek yok mısır ekmeye
Mısırın maliyeti yoncadan fazla ve kar ı daha az.
Eldeki ekipman değerlendirilir yonca için yağmurlama işinizi görür. Satım işine gelince yoncayı her şekilde pazarlarsınız birazini yaz birazini kış canınız nezaman isterse.
Geçtiğimiz yıl tarım krediden araştırıp 80 dönümlük Gea tohum sipariş etmiştim,tapu sıkıntısı yüzünden arazi 2018 kasımda bahçe olacak diye ekemedim arkadaş aldı 150 büyük başı var, Gönül rahatlığıyla ekilebilecek çeşit.

Aynen kardeşim damlama içinde destekleme için müracaat ettik büssürü ıvır zıvır istiyolar param olsa kendim yaparım deyip dosyayı iptal ettirdik yonca mantıklı duruyo gecen seneden ekmiştim30 dönüm kadar dediğin gibi randuman veriyo

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag
yoncayı pazarlayabilirseniz,biçmeyi bağlamayı toplamayı kendiniz yaparsanız para kazanırsınız ama satamama ihtimalinizde var hayvanınız yoksa 200 dönümü riske atmayın derim

Yoncanın satamama ihtimali mi varmış ? Yıllardır bu sektördeyim ilk kez duyuyorum hiçbirşekilde elde kalmaz Yem bitkilerinin prensesidir yonca ☘️ her türlü alıcısı vardır vede kar lıdır.

Üstad biçme toplama bağlama ekipmanın varsa en karlısı yonca İlla mısır diyorsan danelik ek bence

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi
Öncelikle merhaba bu konuyu bizde çok düşündük biz Mısır’da karar kıldık yoncayı kendi hayvanlarımıza kadar ekiyoruz mısır çiftçiliğini uzun süredir yapıyoruz artık daha fazla tecrübe sahibiyiz verimlerimizde 1800 2200 arasında değişiyor 1500 kg aldığın zaman bizim hesabımıza göre yoncadan karlı.

Öncelikle merhaba bu konuyu bizde çok düşündük biz Mısır’da karar kıldık yoncayı kendi hayvanlarımıza kadar ekiyoruz mısır çiftçiliğini uzun süredir yapıyoruz artık daha fazla tecrübe sahibiyiz verimlerimizde 1800 2200 arasında değişiyor 1500 kg aldığın zaman bizim hesabımıza göre yoncadan karlı.

Mısırı silajlık ekiyoruz genelde hiç tanelik ekmedik yonca için ekipmanlarımız tam olduğu için daha uygun duruyo ama tohum maliyeti biraz fazla

Mısırı silajlık ekiyoruz genelde hiç tanelik ekmedik yonca için ekipmanlarımız tam olduğu için daha uygun duruyo ama tohum maliyeti biraz fazla

Evet ilk ekimde tohum pahalı ama 5 yıla bölüp düşün bunu biraZda sonuçta iyi bakarsan 5-7 yıl rahat gidiyor Ekipman tamsa yonca mantıklı değilse tanelik mısır gerisi hikaye [emoji3]

• Beğen

Bizde geçen sezon 75 dekar yonca , 40 dekar silajlık vardı. Ekipmanlarınız varsa , suyunuz varsa kesinlikle yonca tavsiye ederim. İsterseniz 2 sininde maliyetlerini, kazancını boş bir zamanımda yazabilirim.

• Beğen
Öncelikle ekipman ve su durumumuzu yazayım. 22+14 fıskiyelik (5mmx4.3mm) suyumuz var. Yani 2 kuyu. Bu iki kuyudada ortağımız var. Oyüzden su yazın 10 güne felan dönüyor. Balya, tamburlu biçim makinamız , tırmığımız, gübre atma makinemiz var. Holderi ödünç alıyoruz.

-------------YONCA-------------
Bulunduğumuz yer Aksaray'ın Eskil ilçesi. 1. Sene yonca burada 2-3 biçilir. Sonraki senelerde 4-6 biçilir. İlk sene ektiğiniz tarladaki bütün yoncayı satsanız bile kâra geçemezsiniz. Yani elinizdeki araziyi yoncayla doldurmayın bir anda. Yoksa ilk sene aç kalırsınız 😀

1. Seneden sonraki senelerde 1000m2 de 350-550 kg arasında verim alıyoruz.2500m2 de 900-1400kg civarı oluyor. Yaz aylarında su yetmediği için düşüş oluyor. 2500 m2 'de senelik 5 ton verim alıyoruz kısacası. 5 biçim yapıyoruz. Bizden fazla verim alanlarda var tabi.Yonca bu sene burada 700tl/ton fiyatından gider gibime geliyor(tarladaki fiyatı). Yani 2500m2 de toplam kazanç 3500TL

(Burayı okumanıza gerek yok aşağıda özeti yazarım) Masraflar= Yonca senede 15 kere sulanır burda. 7 şer saat sularız. Suyumuz 14+22 fıskiye demiştim. 360x15metre=4.800m2 yer sular bir sulayışta. Dalgıcın biri saatte 0.6kwh yakar ,biri 0.8kwh yakar. 1 saatte toplam yakıt 1.4kwh yani 10TL. 10TLx7saatx15kere=950TL/4.800m2=yaklaşık 200TL/1000m2 biz bunu 2500 m2 ye çevirelim 500TL su masrafı var. 200TL gübre masrafı var. 50 TL böcek ilacı masrafı var. Seferde ortalama 50 balya çıkar 2500m2den 50x5biçim=250balya.Yonca balyasını bağlama masrafı 40 kuruş yani 0.40x250=100TL. Biçim+tırmıklamada Tümosan 2500m2ye 1.5 L anca yakar tabi bunu 5 biçim için düşünsek 7.5L eder. Buda yaklaşık 40TL lik mazot eder.Dalgıç-elektirik bakım masrafları 2500m2 ye 100TL felan düşer.

Yani toplam masraf 990TL ediyor. Siz 1100 hesaplayın 😀. Bu yazdıklarımın hepsi 2500m2 ye göre. Kazanç 3500tl demistim. 3500-1100=2400TL NET Kâr ( 2.5dekar içindir)

• Beğen
Tepkiler: BULDUK
------------SLAJLIK MISIR------------
Öncelikle kendi slaj,ekim makinamız yok.Bizim bölgede 2500m2 de 15ton-30ton slajlık mısır çıkar. Biz 2017 yılında yanlış tohum seçiminden dolayı 15 ton çıkardık.20 ton çıksın diyelim.(dragma-pioneer markalarında 20 ton)

150TL ye tarla teslim satılır.20x150=3000TL. Damlama sistemi kullanıyoruz.Su maliyeti biraz daha düşük oluyor.

2500m2 için Maliyetler: 3 kere yağmurlamayla ortalama 6 saat suluyoruz.Sonra damlama sistemine geçiş yaparız.
Kısacası 200tl elektirik
250tl gübre
50tl ilaç
200tl biçim
40tl ekim
Tohum fiyatını tam bilmiyorum 100tl olur en fazla tahminim
50tl tarla hazırlığı(pulluk- çift alabora- tapan)
100tl elektrik-dalgıç bakımı
150tl damlama hortumlarının ve filtrenin senelik ölme payı
Toplam 1140 unuttuğum yoksa eğer. Biz toplam 1250tl masraf diyelim.

Kazanç 20ton için 3000tl gelmişti. 3000-1250=1750tl net kâr.

• Beğen
Tepkiler: BULDUK