beside kar

Merhaba arkadaşlar
Bir sorum var
Trakya bölgesinde buğday mı yoksa ayçiçeği mi daha karlı.
Neden sordum. Buğday edip çiçek döneminde ota biçilse sonrada yerine ayçiçeği ekilirse olmaz mı.
İki ürün alınmış olur. Verim konusunda sıkıntı olurmu.
Her ikisindende destekleme alınabilir mi.

Merhabalar. İyi akşamlar.
Babadan dededen gelme amatörce yıllardır bu işi yapmaktayız. İlk önçe her işte oldugu gibi boruz başlamak macı hukmen kazanmak gibi birşey. Besi işinde
Yaylım yerin car ise 10 aylıga kadar agırlık kaba ot şeklinde beslendimi artı bunun üstüne 8 ay da kesif yem agırlıklı besleme yapıldımı cok güzel para kazanılmakta. 8 yıldan beri kendime mal bakarım genelde 3 aylık holştayn ayaklı mal almaya gayret ederim. 10 aylık olana kadat gezici tel ile arazinin belli bölümlerinde ot agırlıklı yayıp hayvan bası gunde 4 kg kesif yem ile 7 alık olana kadar besledikten sonra 8 aydan itibaren arpayı ve mısırı alıştırıp 10 aydan itibaren yogun besiye alırım. 18 ay dolduktan sonra kesime gönderirim. Karkas agırlıgı 460 kg ortalamadan asagıya duşmedi. Kısaca kaliteli kaba ot cok önemli. Ama en önemlisi ayagımızı yorgana göre uzatmak borcsuz yapabilmek. Kesim aralıgı uzun gelebilir ama gercekten kazandırıcı .

kardeş bu gezici tel dediğin nasıl bişey resmi var mı acaba nasıl yaptın

Gezici tel dediğim demir borularla yaptıgım amatör birşey. Siteye yeni üye oldum resim göndermeyi beceremedim en kısa zamanda yuklerim. 10 ar dönumluk arazim var 4 adet. Toplamda 2 dönümü kapatacak borulara tel sabitledim ot duruöuna göre sürekli yer değiştiriyorum. Toplayıp diğer bölmeye göturmek sıkıntılı ve zahmetli. Kurmak zor degil.

Merhaba arkadaşlar
Bir sorum var
Trakya bölgesinde buğday mı yoksa ayçiçeği mi daha karlı.
Neden sordum. Buğday edip çiçek döneminde ota biçilse sonrada yerine ayçiçeği ekilirse olmaz mı.
İki ürün alınmış olur. Verim konusunda sıkıntı olurmu.
Her ikisindende destekleme alınabilir mi.
Ikisinede destek olur biliyorum ota bicilen buğday yem bitkisi yerine ekilen çiçek ikinci ürün desteği alır diye biliyorum
Bunu yapmalı üreticiler çünkü bu zamanda makina ekipman imkani cok guzel
Özellikle silaj yapilrsa yerin gölge tavi kaçmadan çiçek ekikebilir
Kuru ot baya riskli hem kuruturken toprak kuruyor yine kuruturken yagmura yakalanip zarar gorme ihtimali yüksek
Verim isi cicek acisindan yil uygun yagis giderse fark olmaz ama yinede risk var ama değer bence

Fikir olsun diye yazıyorum. 220 gün önce ortalama 9 aylık ortalama 200 canlı kilosu olan danaları 4800 liradan almıştım limuzin melezi, simental. 220 günde ortalama toplam maliyetleri bana 2600 liraya geldi alım fiyatı ilaç masrafı vb (işci kendim maliyetten saymadım) toplam 7600-7700 gibi oldu bugün kesime gönderdim ortalama canlı ağırlıkları 520 karkas 280 randıman % 54* kesim fiyatı 30 lira bize kalan dana başı 700-800 lira .kendi danalarımı besliyorum ama ilk kez dışarıdan alarak beslediğim için ilk geldiklerinde üst solunum yolu enfeksiyonundan çok çektik 15 gün kadar sonra komşu kurbanlık getirdi şaplıymış bizimkilere bulaştı 10 gün kadar onunla uğraştık sonda da rasyondan dolayı bazı danaları topal yaptık ilk tecrübeye göre şükür diyoruz danaları iç piyasadan aldım bunca soruna rağmen günlük 1.5 kilo canlı ağırlık artışı yakalamışız.

Fikir olsun diye yazıyorum. 220 gün önce ortalama 9 aylık ortalama 200 canlı kilosu olan danaları 4800 liradan almıştım limuzin melezi, simental. 220 günde ortalama toplam maliyetleri bana 2600 liraya geldi alım fiyatı ilaç masrafı vb (işci kendim maliyetten saymadım) toplam 7600-7700 gibi oldu bugün kesime gönderdim ortalama canlı ağırlıkları 530 karkas 280 randıman % 53 kesim fiyatı 30 lira bize kalan dana başı 700-800 lira .kendi danalarımı besliyorum ama ilk kez dışarıdan alarak beslediğim için ilk geldiklerinde üst solunum yolu enfeksiyonundan çok çektik 15 gün kadar sonra komşu kurbanlık getirdi şaplıymış bizimkilere bulaştı 10 gün kadar onunla uğraştık sonda da rasyondan dolayı bazı danaları topal yaptık ilk tecrübeye göre şükür diyoruz danaları iç piyasadan aldım bunca soruna rağmen günlük 1.5 kilo canlı ağırlık artışı yakalamışız.
rasyonunuz nasıldı

rasyonunuz nasıldı
başlarda 2 kilo arpa ezmesi 3 kilo 2650 besi 1 kilo 32 protein ayçiçeği kuspesi 1 kilo mısır ezmesi 1 kilo buğday kırması 8 kilo mısır silajı yem karma makinem olmadiğından altlarına çektiklerinden ot az miktarda verdim 300 gr kadar en büyük eksi ilerleyen zamanlarda bir eksi daha ayçiçeği küspesi alamamamdan dolayı veremedim ve mayıs'tan sonra sıcaklar çok etkiledi yemeleri düştü son 1 ay silaj vermedim son 2-3 ay mart-nisan ayından daha az yediler birdaha ki seferde 2 kilo yonca kuru otu 1 kilo yulaf otu ve ayçiçeği küspesini sona kadar vereceğim topllığın en büyük sebebi ayçiçeği küspesini kesmem ve yonca türü sindirildiğinde azot ortaya çıkaran besin verememem