Yeni Pancar Tohumlarımız Geldi

Bethanal kullandınız mı hiç goltix ile kıyaslama yapabilir misiniz pancar gelişimine hangisi daha az etki ediyor gibi kıyaslama bekliyorum.

Kıyaslama olarak adama firmasının seminerine katıldım geçenlerde anlatımlarına bakılırsa goltix iyi iyide tek sıkıntısı yağmura denk getirmek yada yağmurlama gerekli .bethanal kullanmadım

Pyramin Super ekime hazır hale getirilmiş tarlaya atıp kürümle karıştırıyoruz.
Dar yaprak için Safa'nın Tokta süper i kullanıyoruz.
Pancar a Ekim sonrası çıkış öncesi Venüs 80 WP ilacını öneririm. Hem dar hem geniş yaprak ta güzel bi performansı var. Çorum tarafı yoğun kullanıyor. Dekara 50 -100 gr atılıyor.

• Beğen
Tepkiler: ORION
Dar yapraklılar sorunu olanlar varsa Süper Gallant çok etkili kamışı bile kuruttu pancarın içinde :)

Şeker pancarı eskiye nazaran ilaç konusunda baya ilerleme var lontrel, gallant, betanal, goltix, pyramin...

Pancar a Ekim sonrası çıkış öncesi Venüs 80 WP ilacını öneririm. Hem dar hem geniş yaprak ta güzel bi performansı var. Çorum tarafı yoğun kullanıyor. Dekara 50 -100 gr atılıyor.

Bunu yeni duydum

İyi ya işçi işi tamamen bırakmak lazım pancarda tekleme işi için işçi sokanlar var ama teklemede işçi ile düzgün olmuyor. bu kadar ilaç seçeneği varken işçiye gerek var mı? çapa masrafları baya yüksek dönüme 125-150 arasında değişiyor buralarda.

Teşekkür ederim hocam Not alcam.
Ben safanın ilaçlarından son derece memnunum elma bahçemde safa nın hastalık böcek ot bütün ilaçlarını kullanıyorum.

Sürekli o tarlada kullanırım derseniz 40lık kangal boru üzerine spring takıp sulamanız
Ama toplarım başka tarafa sererim derseniz kesinlikle 63 lük kullanın 700 litrelik memelerle 270 metre uzunlukta tarlayı sularsiniz ana boruyu tarlanın ortasına sermenize gerek kalmaz.
Tabi bu bizim arazilerimiz toplulaştirma geçirdiği için 250 ila 275 uzunluk sabit bu tarlalarda an başına ana hatti serip T ile suyu 63 lüğe alıyoruz

Maliyeti düşürmek adına ahtapot sistemi yapabilirsiniz tarlaniz örneğin 10 dönüm
50 adet 63 lük boru alır bunu bir boş bir dolu araziye serersiniz daha sonra borunun üzerinde boşta olan kaval yerinden 22 lik kapalı boruyla sağa 1 tabanca şeklinde çıkarırsınız lakin bunu yaparken borunun çekebileceği su miktari hesaplanmasi gerekir biz genelde 700 litrelik spring tabancası olmak şartıyla 63 lük boruya ana hattan sonra 25 tabanca max olarak görürüz yoksa basınç düşüyor.

20160511_120308.jpgahtapot dediğiniz herhalde bu sistem

Dar yapraklılar sorunu olanlar varsa Süper Gallant çok etkili kamışı bile kuruttu pancarın içinde :)

Şeker pancarı eskiye nazaran ilaç konusunda baya ilerleme var lontrel, gallant, betanal, goltix, pyramin...

Bunu yeni duydum

İyi ya işçi işi tamamen bırakmak lazım pancarda tekleme işi için işçi sokanlar var ama teklemede işçi ile düzgün olmuyor. bu kadar ilaç seçeneği varken işçiye gerek var mı? çapa masrafları baya yüksek dönüme 125-150 arasında değişiyor buralarda.
Çokmuş abi bizim buda çift el çapası dekar 100 tl

Hocam payradex i ne kadar kullanıyosun dekara başarılı bir ilaç mı? pıtrak, ıştır, darıcan sonradan çıkıyormu tekrar çapalama için işçi getiriyormusun ara sürme yapılıyor mu pancarın üstüne tekrar ilaç atiyomusun.teşekkürler

Dönüme 1 litre kullanıyorum toprak tavda olacak en önemlisi ilacı attıktan sonra çok kısa sürede tırmık veya aysanla üstünden geçmen lazım tırmıkla geçersen çok iyi olur.Ekim için İlacı atıp Tırmık çektikten sonra en az 48 saat beklemen gerek çünkü ilaç 48 saat içinde toprakta saydam bir tabaka oluşturur ve sen ilacı attığın gibi ekim yaparsan o tabakayı delersin deldiğin bölgelerde de ot la karşılaşırsın onun için 48 saat bekleyip ekim yapıyoruz.üzerine çıkacak ot için ayrı ayrı ilaçlar var ama genelde lontrel kullanıyorduk oda satışı yasaklandı onun için betanel max pro kullanıyoruz dediğiniz otlarda sonuç alırsınız.ilaç atınca çapalama yapmayacaksın diye bir kural yok fabrika tohumu ile ekersen tekleme yaptırırsın.ama kaplamalı tohumla ekersen çapalama yı traktörle ara çapasını çekersin 2 sefer ve on numara olur tabi ot la mücadelen iyi olursa bana ulaşmak istersen numaramı özelden yazarım kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç