Nohut ekimi

(hacı Mehmet abimin sorusuna cevap
alıntı üste olacaktı yanlış oldu tum uyelerden özür alıntı 1 sonraki mesajda )
Abi bazı durumlarda tarlaya görememe yağmur çamur başka sebeplerden çıkış öncesi kaçırdı isen veya kuraklığa denk geldi ilaç çalışmadı falan o zaman çıkış sonrası ilaç kullanılır ama hem ot kontrolü hem ürüne yaşattığı sarsıntı nedeniyle ta vasiyet degildir ama şartlar gerek tirmis ise ürünü ota bogdurmamak için atılabilir ama öncelik çıkış öncesi olmalı
( abi ozelden attığın mesaja cevap yazmıştım ulaştımi telefon ve internet sıkıntılı haber ver ulaşmadı ise tekrar yazayım. ..)

Arkadaş nohut cıkış sonrası ilaç atacağını yazmış ya ,ben neden ekim sonrası toprağa uygulama değilde yeşil aksama uygulama yapacaksın diye sordum.
Ben kendim nohut ekimi sonrası toprağa atacağım merlin flex ot ilaçını ,yeşil aksama kullanılan ot ilaçları biraz sarsıntı yapıyor nohutta diyor kullanan arkadaşlar.

ha ci mehmet abi

1) Bi defa nohutta geniş yaprakta aclonifen 600/L etken madde harici bi ilaç atamazsin. 2)Yeşile veya toprağa atılan her ot ilacı ruhsatlı olduğu üründe minimum da olsa gerileme yapar, olayi asgariye indirmek ilacı kullanacak olanın tecrübe ve kabiliyetine kalmis. Ben bu ot ilacını attım şöyle oldu böyle oldu deyip bahaneyi ilacta bulmak sadece kullananın beceriksizligidir. Ciddi manada geriletme yakma olsa bu ilaca bu üründe ruhsat verilmez. Bugün Çorum/ Alaca tarafı nohutun Türkiye de tarihini yazar çoğu checikck kullanır ve nasıl bi ilaç olduğunu en iyi bu bölge bilir.

İlk alıntı yaptığım mesajınızda "bundan şaşma" yazdınız. Bu cümleden ben iki anlam çıkardım.
Başka ilaçlar var ama siz bunu kullanın ve muadilleri var ama siz bundan şaşmayın.
Buna istinaden bende, neden farklı ilaç yada muadilleri değilde bu ilaç, bunun avantajları nedir diye sordum.

Siz muhtemelen beni yanlış anladınız.

Ben gerileme vesaire dememişken siz konuyu buraya getirdiniz ve bu hususun çiftçi şartlarında tolere edilebildiğini aksi durumların sebebini ise beceriksizliğe bağladınız. Bu tepkinizden etken maddenin bu dozda kullanılmasında bir problem olduğu anlaşılıyor.

Hâlbuki ben bu ilacı ne kullandım nede kullanana rastladım. Sadece Bayer in challange 600 ilacını nohut ve ayçiçeğinde kullandım. Sizin bahsettiğiniz ilaç bunun muadili.

Bir ilaç bayisi olduğunuzu anlıyorum.
Zaten ortalama bir ilaç bayisi ilacı foruma/masaya koyar ve çiftçiye bunu al, bundan şaşma vs der. Geçer.

Bende buradaki eksikliği haddim olmadan tamamlamaya yelteniyorum. Normalde bu foruma yazmıyorum ve konu sahibine özelden açıklama yazdım, başkalarıda sizin bahsettiğiniz " minimum gerileme" riskini bilerek hareket etsin diye sessiz kalmak istemedim.

Bu forumda nohut ve ayçiçeğine uygun doz, su miktarı ve dönemde atıp minimum gerilemeden fazlasını yaşamayan "becerikli çiftçi" varsa lütfen piste alalım meydan çiftçi görsün, yada en azından ben göreyim.

Ben, bu işi iyi bilen bir bayi olarak sizden ilacın risk ve alternatiflerini açıklamanızı beklerdim.

Buradaki çiftçilerin hepsi Çorum/Alaca'lı değil, arada benim gibi beceriksizler de var.

Lütfen seviyemize inin.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d

Senesi bol olsun.
Ot ilaçını toprağa değilde yeşil aksama uygalayı kim tavsiye ettide.
Genelde ekim sonrası toprağa atıyorla ot ilaçını.
Benim dayımlar 25 yıldır falan sadece nohut ve kuru baklagiller tarımiyla uğraşıyorlar onlar bilgi sahibi bu konuda onların tavsiyelerine göre yapiyorum[emoji4]