Nohut ekimi

Bugün nohutumu ektim arkadaslar 20180213_112346~2.jpg

Senesi bol olsun.
Ot ilaçını toprağa değilde yeşil aksama uygalayı kim tavsiye ettide.
Genelde ekim sonrası toprağa atıyorla ot ilaçını.

Abi soruyu çok iyi anlamadım ama ekimden sonra çıkıştan önce neden atılıyor diye mi soruyorsunuz? Eğer soru böyle ise o ilaçlar toprak yüzeyini kaplıyor. O ilaç uygulandıktan sonra traktör arkası herhangi bir ekipman ve ya insan ve ya hayvan tarlaya girerse kaplama bozuluyor ve ilacın etkinliği gidiyor.

Bol su ile nemli toprağa uygulama ilacın etkinliğini artırıyor.

Yanlış biliyorsam düzeltelim :)

Abi soruyu çok iyi anlamadım ama ekimden sonra çıkıştan önce neden atılıyor diye mi soruyorsunuz? Eğer soru böyle ise o ilaçlar toprak yüzeyini kaplıyor. O ilaç uygulandıktan sonra traktör arkası herhangi bir ekipman ve ya insan ve ya hayvan tarlaya girerse kaplama bozuluyor ve ilacın etkinliği gidiyor.

Bol su ile nemli toprağa uygulama ilacın etkinliğini artırıyor.

Yanlış biliyorsam düzeltelim :)
Arkadaş nohut cıkış sonrası ilaç atacağını yazmış ya ,ben neden ekim sonrası toprağa uygulama değilde yeşil aksama uygulama yapacaksın diye sordum.
Ben kendim nohut ekimi sonrası toprağa atacağım merlin flex ot ilaçını ,yeşil aksama kullanılan ot ilaçları biraz sarsıntı yapıyor nohutta diyor kullanan arkadaşlar.

Bu ilaç kullanıldıktan sonra nohut ve/veya ayçiçeğinin durumunu gördünüz mü?
Sizce olumsuz bir etkisi var mı?
Özellikle "bundan şaşma" derken neyi kastettiniz?
Bu ilacın farklı etken maddeli ilaçlar ve muadillerine göre avantajları nelerdir?
Çekip atıp gerilemeyen nohut ben görmedim. Belki gören vardır

Bu ilaç kullanıldıktan sonra nohut ve/veya ayçiçeğinin durumunu gördünüz mü?
Sizce olumsuz bir etkisi var mı?
Özellikle "bundan şaşma" derken neyi kastettiniz?
Bu ilacın farklı etken maddeli ilaçlar ve muadillerine göre avantajları nelerdir?
1) Bi defa nohutta geniş yaprakta aclonifen 600/L etken madde harici bi ilaç atamazsin. 2)Yeşile veya toprağa atılan her ot ilacı ruhsatlı olduğu üründe minimum da olsa gerileme yapar, olayi asgariye indirmek ilacı kullanacak olanın tecrübe ve kabiliyetine kalmis. Ben bu ot ilacını attım şöyle oldu böyle oldu deyip bahaneyi ilacta bulmak sadece kullananın beceriksizligidir. Ciddi manada geriletme yakma olsa bu ilaca bu üründe ruhsat verilmez. Bugün Çorum/ Alaca tarafı nohutun Türkiye de tarihini yazar çoğu checikck kullanır ve nasıl bi ilaç olduğunu en iyi bu bölge bilir.