Hububatta Tek Diskli mi Baltalı mı

Merhaba beyfendi bisey sorcam size bu corek otunu normal diskli hubabat mibzeri ile ekilebilirmi

Ekilir ekilmesinede....ekenlerde var 15 dap ile 2 kg çörek otunu karıştırıp ekiyorlar gübrelikten ancak homojen karışım düzgün akış olayı şüpheli birde bu üründe tohumu bol attıkça verim düşer en iyi kg aralığı 800-1200 gram o yüzden hassas ekmek en iyisi bol tohum verimi düşürüyor

Mrb
Bende 24 mü aldım fiyat kaç oldu

24 lü Hms balta ayak aldım dekar ölçerli henüz gelmedi makina 17.500 fiyat

Hayırlı olsun bilader ,bol kazançlar getire.
Darısı başıma inşallah.
Çörek otu için biraz erken değilmi ,dondan zarar görme cok oluyormuş çörek otunda.

Abim sıra sende [emoji3] mart ayı içerisinde Ekmen gerekiyor ona göre ayar çek benimde hava koşullarından dolayı martın ortasını bulacak gibi

Aradaki fark açık ve net .
Son model çekili diskli mibzer ile son model baltalı arasındaki fark

Alttaki resim balta ayak

Iki foto arasındaki mesafe 10 m den az
Sinir sınıra tarlalar 20180305_141523.jpg20180305_141503.jpg

Yukarıdaki görüntüler bir kıstas değil. Ben bu yıl diskli mibzerle hem kuruya,hem tavlı araziye ekim yaptım ve çıkış sayısı sıfıra yakın oldu.
Yalnız burda söz konusu Ankara ise soğuk iklim şartları olacağından esas alacağımız şey ekici ayak yapısından ziyade tohumun toprak altı derinliğidir. Ekim alanı iyi hazırlanmışsa diskli mibzerlede yeterince derine ekim yapılabilir.
Dolayısıyla "baltalı mı,diskli mi?" başlığının yerine "soğuk iklimlerde istenilen tohum derinliği" olabilirdi.

Yukarıdaki görüntüler bir kıstas değil. Ben bu yıl diskli mibzerle hem kuruya,hem tavlı araziye ekim yaptım ve çıkış sayısı sıfıra yakın oldu.
Yalnız burda söz konusu Ankara ise soğuk iklim şartları olacağından esas alacağımız şey ekici ayak yapısından ziyade tohumun toprak altı derinliğidir. Ekim alanı iyi hazırlanmışsa diskli mibzerlede yeterince derine ekim yapılabilir.
Dolayısıyla "baltalı mı,diskli mi?" başlığının yerine "soğuk iklimlerde istenilen tohum derinliği" olabilirdi.
Diskli ile baltalı arasındaki en büyük fark derinliği sabitleme konusudur . Cikista yaşanan kayse yani kabuk tabakası ve dediginiz gibi soğuk faktörlerinden ancak stabil ekim yaparak kurtulabilirsiniz.

Ayrıca turkiyede satılan havalı mibzerlerin yuzde90 i balta ayaklı iken iş hububat olunca çekili tek diskli en iyisi denmesini anlamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96

Diskli ile baltalı arasındaki en büyük fark derinliği sabitleme konusudur . Cikista yaşanan kayse yani kabuk tabakası ve dediginiz gibi soğuk faktörlerinden ancak stabil ekim yaparak kurtulabilirsiniz.

Ayrıca turkiyede satılan havalı mibzerlerin yuzde90 i balta ayaklı iken iş hububat olunca çekili tek diskli en iyisi denmesini anlamıyorum.

Kullandığım mibzer çekili olduğu halde ben çekili mibzerlerden nefret ediyorum,askılır tip olan üniversal mibzerleri daha çok seviyorum. Bizim arazilerimizde az işleme yaptığımızdan yoğun sap kalıntısı olduğu için çift diskli biraz sıkıntılı,yoksa ben çift diskli+baskı tekerli mibzerleri tercih ederdim.
Ayrıca baltalı mibzerde kötü değil,farklı arazi koşulları göz önünde bulundurularak tercih edilebilir.

Ertaç bey benim mibzerimde Konya malı (tarım-iş) şasi ve ekici ayakları çok sağlam ama ayar konusunda memnun değilim. Fakat ekimden sonra görüntülerde de görüldügü gibi çıkış harika oluyor.
Yalnız birgün değiştirirsem irtem ya da güngör alırım.

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın
Aynen 2.foto balta ayak 1. Foto yu nerde görsem tanırım Tarım öz [emoji3][emoji3][emoji3]

Numune yaa burada da çok var yer gök bunlardan dolu :D ::D

Geçen tiller çekiyorum... biri sınırımda yuluf ekiyor.... ekti tamam dedim, bitti, gidecek... baktım yeniden ekmeye başaladı :D :D "nooldu abi" dedim... "yanlış attı" dedi :D :D

Aradaki fark açık ve net .
Son model çekili diskli mibzer ile son model baltalı arasındaki fark

Alttaki resim balta ayak

Iki foto arasındaki mesafe 10 m den az
Sinir sınıra tarlalar Ekli dosyayı görüntüle 24016Ekli dosyayı görüntüle 24017

Ben yarın bir haşhaş bitiş fotosu atayım da farkı öyle gör burada çok net değil :D :D Çekili diskli ile ekim yapılan yerde sadece yastık başı diye köşelere gidiyorlar ya sadece oralarda haşhaş var :D :D

Baltalı askılıda halı saha gibi toprak görünmüyor. Çekili ne kadar tohum attı bilinmiyor... Baltalı 260 Gr/da :)

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın

Geçen tiller çekiyorum... biri sınırımda yuluf ekiyor.... ekti tamam dedim, bitti, gidecek... baktım yeniden ekmeye başaladı :D :D "nooldu abi" dedim... "yanlış attı" dedi :D :D

Mustafa bu nasıl bir mibzermiş anlamadım,bunu markası ne?
Bende diskli kullanıyorum çıkışı iyi ve birde çok sağlam ama ayarı tutmuyor. Yinede araziyi iki defa ektirecek kadar ayarsız değil.
Bendeki mibzerin ayar sorunuda hızla alakalı sanırım. 7 kilometrenin altına hızım düştüğü zaman istenilen d/kg. sayısinı yakalayamıyorken buna karşılık 7 km. ve üzeri bir hızda gittigim zaman ise tohum akışı daha dengeli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: ORION
Mustafa bu nasıl bir mibzermiş anlamadım,bunu markası ne?
Bende diskli kullanıyorum çıkışı iyi ve birde çok sağlam ama ayarı tutmuyor. Yinede araziyi iki defa ektirecek kadar ayarsız değil.
Bendeki mibzerin ayar sorunuda hızla alakalı sanırım. 7 kilometrenin altına hızım düştüğü zaman istenilen d/kg. sayısinı yakalayamıyorken buna karşılık 7 km. ve üzeri bir hızda gittigim zaman ise tohum akışı daha dengeli oluyor.

Abi tohumlar arasında çok aşırı fark var.. Şöyle anlatayım ilk defa yulaf ekeceksen çekili mibzer ile tamamen şans buna şöyle örnek erebilirim çok yakın arkadaşım çekili ile ilk defa ekti şöyle dedi sonuna akdar açtım dönüme 1 kili gibi bir şey attı daha fazla da atabilirdi...

Ancak bu tarz hassas ayar yapılabilen makinelerde ilk defa da eksen tohumu kaç kg ayarladı isen o kadar eker... ben yulafı 17.306 Kg/da yarladım :D (çarpınca öyle çıktı) öyle ektim tamda o kadar attı... Küsüratı çarpınca çıkan rakam...

Bugdayda bile hektolitre- tane büyüklüğü dönüme atılan kg da değişiklik yapabiliyor örneğin geçen sene ayarladığımız buğday ayarı dönüme 19 kg idi bu sene aynı ayarda 17.5 kg attı biraz açtık 21 kg ayarladık...

Buğdayda sıklık kök ve yaprak hastalığında başlıca etken (haşhaş tarlasında dönüme 260 gr/da diye ayarlıyorum diye... 2,6 kg ayarladım ben yanlışlıkla, telefodna çarpınca virgülü yanlış yerde gözüme çarptı tamam dedim ektik, çok güzel bitti yem yeşildi ayak basacak yer yoktu şimdi boşaldı hastalıktan en kötü yer oldu) dönüme 25 kg atalım bişey olmaz dersek kök ve ya yaprak hastalığına yakalana bilir (masraf artar) bunu bu sene çok net deneyimledim ;) bu yüzden er ve ya geç bütün çiftçiler bu makinelerden alacak....

Sorsan kullanıcıları çok memnun [emoji3] yersen tabi denk atıyor diyor ölçüyor mu orası malum iç sesi denk attı diyor birde savunuyor Hasatta sövmek için ekerken malum marka 97 model diskli Bozkurt’um daha güzel ekiyor [emoji3]

Sorsan kullanıcıları çok memnun [emoji3] yersen tabi denk atıyor diyor ölçüyor mu orası malum iç sesi denk attı diyor birde savunuyor Hasatta sövmek için ekerken malum marka 97 model diskli Bozkurt’um daha güzel ekiyor [emoji3]

Bizde bir tarım öz vardı çekili diskli eğimli bir tarla var bizim orada ekim yaparken 75-80 cm normal çizinin daha yukarısından gitmen lazım oluyordu diskler mibzeri aşağı kaydırıyor eğer yukarıdan gitmez isen 75-80 cm üst üste bindiriyordu. orada karar verdik adam gibi mibzer almaya 2010 da falan aldık heralde baltalıyı

• Beğen
Tepkiler: Emrah Aktaş
Bu sene yaptığım ekim tek diskli mibzer. Var mı bunda bir sıkıntı? Çıkışta yok ama ayar komple sorunlu.
Değerli arkadaşlar peki istesek bunun dişli,zincir,kursak gibi aksamlarını söküp yerine üniversal makinelerde kullanılan sistemi monte edebilir miyiz?

20171116_131304.jpg