Mibzerlerde sıra arası mesafenin verimle ilgisi var mı?

02.01.2016
2,334
3,121

Hububat ekim makinelerinde sıra arası mesafesi: 12.5,13 ve 14 şeklinde olmaktadır.
Şimdiye kadar söz konusu sıra arası mesafeleri üzerinde,verimle ilgili deneme yapan kimse var mı?

Hububat ekim makinelerinde sıra arası mesafesi: 12.5,13 ve 14 şeklinde olmaktadır.
Şimdiye kadar söz konusu sıra arası mesafeleri üzerinde,verimle ilgili deneme yapan kimse var mı?

Bu bence birazda tohum kalitesi ile alakalı bir durum çimlenme ve kardeslenme yeteneği yüksek olan tohumlar 14 cm de Ekim yapılmalı ...çimlenme ve kardeslenme yeteneği düşük olan çeşitler 12.5 cm aralıklarla ekilmesi ...
Birde bı yazı okumuştum 12.5 cm ekimlerde hava sirkülasyonu az olduğu için hastalık riski artiyormus...

Sıklık hastalıkta bir etkendir ama 3 metrede iş genişliği ile dönüme 20 kg atılan tohumlarda 24 sıra olursa mı daha sık olur buğday 22 sıra olursa mı daha sık olur? Bence 22 sıraya ekilen daha sık olur... Sıraya (banta) düşen düşen tohum miktarı artacağından tohum sıklaşır ... Hatta dahada daraltılsa daha iyi olabilir. (savunmuyorum sadece tahmin) (sonuçta dönüme attığımız tohum miktarı sabit ayaklar sıklaştıkça dağılım homojenleşiyor sadece)

12,5 cm ekimlerde tohum miktarı aynı kalıp sıra üstüne düşen tane sayısı azalacağından daha seyrek ekim yapılmış olur. kardeşlenme ve havalanma daha fazla olur. Dönüme sarf edilen tohum miktarını azaltarak hastalıkların önüne geçmek mümkün...

Bu bence birazda tohum kalitesi ile alakalı bir durum çimlenme ve kardeslenme yeteneği yüksek olan tohumlar 14 cm de Ekim yapılmalı ...çimlenme ve kardeslenme yeteneği düşük olan çeşitler 12.5 cm aralıklarla ekilmesi ...
Birde bı yazı okumuştum 12.5 cm ekimlerde hava sirkülasyonu az olduğu için hastalık riski artiyormus...

Hava sirkülasyonu hastalığı artırır mı azaltır acaba? Sonuçta hastalıkta tozlanma, rüzgar yoluyla dağılıyor. alakası yok mu acaba bilen biri aydınlatabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Benim gördüğüm kadarıyla 14 cm.'de çimlenme kabiliyeti artıyor ama böyle olunca eşit dağılımdan feragat eziliyor.
Yalnız "12.5" çokta eşit sayılmaz,eşit olması için 4×4 olması lazım,bunuda yapabilecek bir makine yok.

• Beğen
Tepkiler: ORION
Benim gördüğüm kadarıyla 14 cm.'de çimlenme kabiliyeti artıyor ama böyle olunca eşit dağılımdan feragat eziliyor.
Yalnız "12.5" çokta eşit sayılmaz,eşit olması için 4×4 olması lazım,bunuda yapabilecek bir makine yok.

Abi 14 cmde sıra üzeri tohum sayısı arttığı için daha iyi çimleniyormuş gibi görünüyor olabilir mi acaba?

Hava sirkülasyonu hastalığı artırır mı azaltır acaba? Sonuçta hastalıkta tozlanma, rüzgar yoluyla dağılıyor. alakası yok mu acaba bilen biri aydınlatabilir mi?
Hava sirkülasyonu hastalığı azaltır mantarlar sen arayı sıkta tutsan seyrekte tutsan yinede rüzgar ile giriyor araya. Ama sık olursa nemde olur ve mantar daha kolay çimlenir hastalık yapar. 14.2 12.5 e göre daha iyidir hastalık olan bölgelerde. Ama bizim öyle bi derdimiz yok zaten yağış yok daha hiç pas ilacı atmadık :)

Benimde merak ettigim bir konudur trakyada genelde kurt ve irtem mibzer kullaniliri kurt mibzerin 3metre ayak sayisi 23 irtem mibzerin 24ayaktir yanlis hatirlamiyor ve bilmiyorsam niye bir ayak eksik bir ayak fazla diye dusunmusumdur hep ancak kardes olayi cok ayri katilirmisiniz bilemem ama bir bugdat kokunden atiyorum 5kardes yaptik biz bitki beslemeyle bu kardeslerin bu basaklarin ne kadarini besleyip bugday tanesine donusturup verim artisi yapabiliyoruz bu kardeslere basak cikartip trakya tabiriyle kac kof basak oluyor kac taneli dolu basak oluyor yanlis anlamayin ama bence basaklarin tane dolulugunu artirmaya yonelik cozumler bulmaliyiz nacizane fikrim

2 yıl önce dekara 8kg buğdayı tarlaya gübre serpme makinasıyla serpip üzerine 12,5 cm sıra arası mesafesi olan mertsan marka balta ayaklı mibzerle dekara 15 kg gelecek şekilde ekim yapmıştım yani dekara toplam 22-23 kg buğday ektim sonuç olarak tarlada nokta kadar boşluk kalmadı saman verimini ikiye katladık fakat dane verimi aynı kaldı

Buğdayda, m^2 ye 500 bitki canlı olması yeterli.Dekara koyulacak bitki sayısı önemlidir, bazı çeşitlerin kardeşlenmesi düşük oluyor, bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96

Fungal hastalık etmeni sporlar rüzgarla taşınsada yayılsada bulunduğu yerde oluşması için sıcaklık nem gibi şartlar gerektirir. Hububat eğer sık olursa havalanma az olacağından nem artışı fazla olup hastalık etmeninin daha hızlı gelşmesine ortam sağlayacaktır.

Hububat için sıra arası mesafesini 2 cm.'ye göre ekim yapacak bir makine olmayacağına göre,rahmetli Kemal Sunal'ın deyimiyle "en iyisi yine cansız yayına devam" yani 12-13 ve 14 cm. aralıklarla devam.

Özdumanın 2018 de çıkaracağını söylediği diskli ekim mibzeri
Bizim bölgede denemesini yaptilar çekenler olmuş videolarini izledim gayet hoş özellikle hububat haricinde nohut içinde çok güzel bi makine
Bölgesinde aşiri taş olmayanlar tercih edebilir tohum yatağini güzel hazirliyor galiba 13 cm disk aralığı. IMG_1474.JPGIMG_1475.JPGIMG_1476.JPG
İnternet sitesinde daha makine yok galiba konya fuarina çikarirlar

Demirin sonu yok :)

Sıra arası ne kadar az olursa daha iyi tabiki en az beş veya 7 cm olması gerekir normalde makineler bu şekilde üretilmesi gerekirken makinelerin konstrüksiyonu el vermediği ve maliyet arttığı için bu şekildedir iyi koşullarda verime olan etkiside %7 artışa kadar çıkabilir.