Sulama Sistemi Kurulumu Hakkında Yardım

Hedefim; su kanalından Su Motoru/Motopomp la alınacak suyun, 600 metre tarla kenarından boru hattıyla, damla sulama filtre ve sistemleri yardımıyla, tarla ortasına konacak ana hat damlama sulama borusunun sağına ve soluna konacak lateral damla sulama boruları ile saatte 50-60 ton damla sulama (belki duruma ve maliyete göre 40 ton da olabilir) yapabilmek.

Tarlam düz ovada, çok hafif bir eğim var ya da yok. Motopomp tan 600 metre sonrasına (toprak üstünden) tarla orta kenarına kurulacak damla sulama filtre yeri arasında 1 metre eğim olduğunu varsayabiliriz.

Damla sulama lateral hortumları : Tek yılık yassı damla sulama 0,8 mil 1,6 litre/saat olacak

sıra üstü 20 cm, sıra arası 50 cm borular kullanılacak.
Veri tablolarına göre 8 dönüm için yaklaşık 15.000-16.000 metre lateral boru döşenecek.

Seneye marka ve kalite açısından daha rahat olacağım fakat ekonomiklik bu yıl Benim için çok önemli olduğundan sistemi en ekonomik şekilde kurmam en azından bu sene için şart, tabi ki sistemi çalışmaz hale getirebilecek çok basit bir ekonomiklikten bahsetmiyorum. Değerli alternatif fikirleriniz ve katkılarınız benim için çok önemli olacak.

Bu şartlar doğrultusunda bu sistemi en ekonomik şekilde kurmam için,

1-Nasıl özellikte bir motopomp (su pompası) kullanmalıyım? 3 inçlik saatte 50-60 ton su basabilen benzinli motopomplar uygun mudur/yeterli midir?

2-Su Motorundan tarla kenarlarından damla sulama başlangıcı filtrelere kadar yaklaşık 600 metrelik mesafede su taşıma için en ekonomik olarak nasıl bir boru, hortum vb. kullanmalıyım? (marka, model, özellik vb?) Ayrıca 600 metrelik boru mesafesi içerisinden 3 metrelik kullanılmayan bir tali yolu kazdırarak yer altından geçeceğiz.

3- DSİ kanalından çekecek olduğum bu suyun damla sulama sisteminde sorunsuz akması için Kullanmam gereken damla sulama filtre sistemim nasıl olmalı, özellik kapasite vb? Hangi filtre sistemini kurmalıyım ? (Hidrosiklon sistem, gravel sistem veya alternatif sistemler )

4-Damla sulama sistemi kurulum şeması mantık açısından doğru mudur? bu sistem alternatif başka bir şekilde daha verimli ve ekonomik olur mu?

5- Tek yıllık Yassı damla sulama lateral hortum markası olarak ekonomik, sorunsuz çalışacak hortum önerileriniz nelerdir? (Netafim, Agrodrip, Arılı, Eurodrip, Sertsan vb.) Tercihe göre avantajları ve sorunları neler olabilir?

6- Böyle bir hedef sistem için gözden kaçırdığım başka maliyetler var mıdır? (damlama sulama ek küçük parçaları dışında)

7-Tüm parçaları ve malzemeleri ayrı ayrı yerlerden daha ucuza alıp, montajını (bilhassa damla sulama sistemi kurulumu) kime yaptırabilirim? Montaj maliyeti ne kadar tutar? Ya da proje olarak tüm sistem parçalarını bulabileceğim bir bayi ile mi anlaşıp, tüm sorumluluğu ona vererek en azından sonrasında karşımda muhatap bulmak açısından bir seçim daha mı iyi olur?

8-Böyle bir sistemin ana başlık kalemler halinde bana maliyeti yaklaşık ne olur?

Bu konularda deneyim ve bilgisi olan arkadaşlarımız yardım ve katkıda bulunabilirlersea çok memnun olurum. Şimdiden zaman ayıran dostlarımıza teşekkür ederim.

Kabaca sistem ve kurulum şemasını tepeden kuş bakışı resim olarak paylaşıyorum.

Tarla.11.png