Tümosan neden fiat kadar tutulmaz .

Eski tümosanlara bakıyorum fiyatları çok düşük.ama aynı model ve daha çok yıpranmış fiat neredeyse 2 katı fiyat biçiyorlar.oysa 60 60 kullananlar memnun.60 80 kullananlar turbo atınca 60 66 dan fazla iş yapıyor yakıtta fark yok diyorlar.74 80 70 56 dan az yakıyor.veya aynı amma lakin ki 60 80 25 bin 6066 35bin neden ...yakıttada fark yokmuş.hatta 82 80 80 66 dan az yakıyo çiftte diyenler var.ama doğru mu deilmi bilmiyorum...

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Eski tümosanlara bakıyorum fiyatları çok düşük.ama aynı model ve daha çok yıpranmış fiat neredeyse 2 katı fiyat biçiyorlar.oysa 60 60 kullananlar memnun.60 80 kullananlar turbo atınca 60 66 dan fazla iş yapıyor yakıtta fark yok diyorlar.74 80 70 56 dan az yakıyor.veya aynı amma lakin ki 60 80 25 bin 6066 35bin neden ...yakıttada fark yokmuş.hatta 82 80 80 66 dan az yakıyo çiftte diyenler var.ama doğru mu deilmi bilmiyorum...
Zamanında daha köklü bir firmaydı. Ve model seçeneği daha fazlaydı Fiat'ın. Müşteriyi daha fazla bağladı kendisine. Dolayısıyla daha fazla tutuldu.Fiatlar arttı.

Tutulma harici Eski Tümosanlar gözümde her zaman önde...

Bizde TTF çıkışlı 640 var beyaz jant. Birde 7480 Tümosan var.640da iyi ama Tümosan her konuda kendini belli ediyor.

2010 model 82.80 kullanıyorum çekişine hiç laf edemem fakat malzeme kalitesi İnanın çok kötü baştan aşağı her yerinden çalmışlar 82.80 nin dengi 80.66 dır her işimi görüyor fakat şuan 5000 saatte ilk 2000 saat pek birşey çıkmadı daha sonra sanki çürümüş gibi her yeri dağılmaya başladı şimdi her yerini yaptırınca 0 ayarında oldu fakat şunu söyleyebilirim yinede 80.66 ve td85 ten iyi olduğunu düşünüyorum çünkü çevremizdeki td ler 1000 saatte aynı arızaları verdi.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci66
Bizde tümosan kullanıyoruz. Çokka memnunuz römorkta iki ton yükle yaklaşık 35-40 derece eğimli rampada 4. Viteste 1500-2000 devir aralığında zorlanmadan çıkıyor. Buradada herkez biliyor tümosanın çok daha iyi çektiğini. Bi abi vardı önceden td65d kullanıyordu. Şimdi tümo 7070 var. Abi aynı pullukla td65d de 3 takviye bayıla bayıla gittiğim yeri tümoyla seri 1de gidiyorum diyor. Yakıtıda çok güzel tümonun diyor. Evet çekiş güzel ama parça kalitesi? Bence en büyük neden parça kalitesi. Bizim tümonun jantı çatlamış galiba. Jant çatlaması nedir abi ya. 84 model 480 kullandık bişeyi yoktu bu 2012 model jant çatlamış. Bu yorum da tümoyu hem övdüm hemde öldürdüm ama olsun. Bence parça kalitesi fark yaratıyor. Birde geçmişi.

• Beğen
Bizdeki 7480N tek çeker
1 Saatte;

-Pullukta 7-9 litre arasında yakar.

-Haşpay balyasında 5.5 litre

-Ot balyasında ölçmedik tahminim 3-4.5 arasında yakar.

-HMS 165 tamburlu biçim makinesinde dekara 500kg veren yerlerde düz 1 le gider. Makine tıkama yaptığı için düz 1 de kullanırız. Düz 1de dekara 340 gram yakar. Saatlik bu işte 3.75 litre yakar.

-Yolda, gittiği devireve bağlı olarak kilometrede 200gram ve altında yakar.

- Ahır küreme, kepçe işinde 3-3.5litre yakar.

-Çelikel silaj makinasında 540 kuyruk mili devrindeyken +2000gazda 1 saatte 8 litre civarı yakar. 10 litreye yaklaşmaz...

Yanlız Tümosan 2004 yılında özelleştirildi. 2005 e kadar memnun değilim diyeni duymadım. 2006 ve daha modellileri sanayi için üretilmiş zannımca. Oyüzden tercih ederken max. 2005 modelini alın.

• Beğen
Tepkiler: samet denk
Söylenti, yurt dışına gidecek Euro 2 Tümosan lar çekiş düşükmüş, yurt dışına satılamamış, iç piyasaya verilmiş.Euro 2 motorlar fakir hava-yakıt karışımına sahip olduğu için pompa ayarı istiyor.Turbo kullanıp intercooler kullanmama, parça kalitesi, tasarım ve konfor eksiklikleri olabilir.
TD65D 260 n.m. , 7070 290 n.m. motor torku olduğu için uygun karşılaştırma olmamış.
7480 245 n.m. motor torku mevcut, çekiş ve iş kapasiteside ona göredir.

2005 60 80 kullanan biri memnun çiftte 480 den az yakıyor diyo 60 80 nasıldır birde turbo attırdımhararret yükseliyo diyodu biri forumda hararet nasıl 780den ne farkı var.patinaj fiattan çok mu.şanzıman eski fiyat gbi mi ötüyor mu
O mesajları bende okudum. Turbo yüksek basınçlı takmışlar. İntercooler atmamışlar. Mesela bizdekinde intercoolerda var. 30 derece sıcaklıktan sonra yeşile girer hararet.Intercooler olmassa olmaz bence.

Sonu 80 le biten seriler 780 altyapısında yapılmış. Biraz farkları var. Mesela 7480e göre 780 az bişey daha ağır az bişey 780 kısa. Ön taraf 780de daha fazla kalkıyor. Hidrolikleri aynı gibi birşey. Usta ister. 2000den sonraki tümosanlarda mita hidrolik var usta istemez. Onun haricinde vitesleri felan apaynı bunlarla 780lerin.

Eğer lastik dişleri %60dan fazlaysa patinaj atmaz. Bizimkinin mazotlu, yağlı,sulu , önde 6x50kglik ve arkada 4x50 kglik ağırlıklarla beraber toplam 3450 kg gelir 7480 tek çekerler...

Ötme olayına gelince. Vitesleri düşündükçe ötme artar. Takviyede başlar ötmeye.

Üstteki yazıda belirtmeyi unutmuşum,780 gibi bazı modelleri 12 vites bazı modelleri 8 vitestir. 97 ve sonrasındaki 6080 ve 7480lerde 12 vites bulunur.

Ben 82 80n aldım abi fiat 640 da var mf 275 Avrupa da var bende ama 82 80 hoşuma gitti yakıt hepsinden az yakıyor ve gübre cikarttim yokustan 3 tonu 4le cikarttim rampada boğdum doğrudan 1 e aldım bana mısın demedi tek patinaj atmadı diğer traktörlere aynı rampayi o seviyeye kadar asla seri 4 le çıkmadı ben memnunum yani tarlada sürdüm yakışı güzel çekişi de iyi bi de harman geçireyim daha detaylı bilgi veririm nohut ta ektim mibzerde de kullandım ve çekişi de beğendim

Ben 82 80n aldım abi fiat 640 da var mf 275 Avrupa da var bende ama 82 80 hoşuma gitti yakıt hepsinden az yakıyor ve gübre cikarttim yokustan 3 tonu 4le cikarttim rampada boğdum doğrudan 1 e aldım bana mısın demedi tek patinaj atmadı diğer traktörlere aynı rampayi o seviyeye kadar asla seri 4 le çıkmadı ben memnunum yani tarlada sürdüm yakışı güzel çekişi de iyi bi de harman geçireyim daha detaylı bilgi veririm nohut ta ektim mibzerde de kullandım ve çekişi de beğendim
Sana ne demiştim abi ben 😊 640 dan az yakacak demiştim demi 😉

8280 pullukta pompası açık 70-56 nın üstüne tur bindiriyormuş
Daha önce hiç tümosan kullanmadım ama çekişi gayet iyi gözüküyor

Ama bindiğim 82 80 de mesela frenler çok berbat biryerdeydi,viteslerede erişim zordu
Genel olarak tümosanlarda böyle hatalar görebiliyoruz bence buda önemli etken
Traktörün neresine koyulabilir ki frenler öyle bir konuşmuş ki abim mübarek nereye koysunlae[emoji23]

Yanlış ifade etmişim, frenler çok yukarıda kalıyordu frene basıp çekmek zulüm oluyordu
Yılmaz benim frenlere lafım yok. Adam hidrolik yapmış freni. Ayağını üstüne koy frenlemeye başlıyor. 640a göre vurdurmak çok kolay. Frenin o konumda olması ve taa 20 cm max basma yeri olacağına max. 5cm basma payı olması çok güzel.

• Beğen

7480 97 model tümosan vardı anahtar değmeden sattık jd aldık , tümosan gerçekten çok sağlamdı ama vitesler uyumsuzdu yoksa değiştirmezdik çiftte hiç gitmiyordu

Tümosan traktörum yok ama arkasimda sıra bağımsız ile slaj yaparken 8095 kullandım acayip güçlü motor zehir ama gel gör ki tt65 yaninda otomobil hatta 80 model traktörler daha konfordu şoförü acayip yoruyor