Gübre atma makinası tavsiye

Ya arkadaslar nekadar ön yargilisiniz amma kötülediniz makineyi tamam kimseye tafsiye etmiyom begenmeyen kullanmaz okadar yok küf yapmaz diye aldik küflendi yok 16 mt yaziyo 9 mt atmadi falan filan bi sizinkiler homojen atiyo 500 donumden fazla yer gubreledik bi sıkınti yasamdik begenmeyen almasin kullanmasin ...

Cemal arkadaş ın makinasından bende üç yıldır kullanıyorum 18 metre attığı doğru hızlı devirde gerçekten büyük parsel lerde şüpher.ama dar tarlalarda üst üste biniyor .bunun çözümü kuyruk mili ağır devirde gitmek ve ayarı kısmak ben tavsiye ederim 1100 civarı almıştım boşuna 5 bin 10 bin vermenin anlamı yok sonuçta gübre saçma bu sene as gübre attım yani şeker granül olmayandan onu bile 10 metre rahat attım tıkanma yapmadı dönüm e 12 kilo atmama rağmen

Neden böyle algılıyorsun ki onu çözemedim Sana kalsa Tarım öz mibzer de on numara bana göre 5 para etmez ekimi cetveli Sadece malzemesi kaliteli onunda yoksa her sene ayrı bir ayar gerekiyor bunu anlatmaya çalışıyoruz Her sene ufak parçamız olmuyor girip de adam akıllı ayar çekmek için 160 dekar tek parça Ekim’inde ya tohum artıyor yada yetmiyor sıra arası dengesizliği de cabası Siteden bir kaç üye de buna şahit arazileri gördüler ve mibzerin yaptıklarına şahit oldular Keza gübre serpmede de aynı durum geçerli tek diskin 18 metre homojen atmasıda garip bunu sadece ben söylemiyorum çift disk alıp da 9-10 metre zor atan var He sen tutup hidroliği en yukarıda tutup gübrelersen ekim genişliği artar ama olması gereken disklerin 80-90 cm yükseklikte çalışmasıdır kötü algılamana gerek yok sonuçta kimse ezbere konuşmuyor iyi olan makinama iyi derim kötü olanı da eleştiririm İlla her kullandığım ekipman süper kullanışlı diye bir durum yok Gelelim ekipman fiyatlarına 3-4 bin arasına 600-800 litrelik dengeli homojen çift disk 2 kanatlı 10-16 metre serpmeler mevcut daha ucuz çift diskler de var ama ne cetvel ne metre nede makina kalitesi iyi değil....

Bak orion nickli arkadaş 2011 model hms den memnum değil ve bunu modelden kaynaklı oldugunuda söylüyor yeniler daha farklı ve iyi diyor Hms bende kullanıyorum 2016 model 16 metre ayarlı ve homojen bir şekilde gübreleme yapıyor bunu tarlaya bakıncada anlıyorsun eskiye göre 6 Tur çiğneyeceğim tarlayı 3 turda bitiriyorum inip 1 e 1 metre alandaki tanelere bakıncada dengeyi görüyorsun vede Gübreyi toz edip makinayı kirletmiyorsun

Sonuç olarak herkesin bütçesi fikri ayrı önemli olan deneyimlerimize göre objektif bilgileri paylaşmak Bir sizinkiler homojen atıyor olarak algılayıp trip atmanın gereği yok hacı bende 2 sene öncesine kadar yalandan dengesiz gübre atıyormuşum hms ye geçince anladım umarım bu söylediklerimi yanlış anlamazsın

Buda tarım özün sıra arası dengesizliğinin ispatı Nail Yetek ve ender arslangiray şahit 21 Ocak 2018 de çekildi

Ekli dosyayı görüntüle 23869

Eline sağlık , kimsenin aleti edavatı bizi ilgilendirmez. En iyi mal kapında olan seni ele muhtaç etmeyendir. Lakin iyiye iyi kötüye kötü demek de bu forumun amacı. Eline sağlık okuduğum en güzel yorumlardan biri olmuş

Şimdi benimde bi gms gübre atmam var. Skalada 13.5 m genişlik diyo.

Ls nin 2 ci vitesi 1500 devir aralığında 18.46, dap, 15 15 15 gibi granürlü gübrelerde dekara 50 60 kg atınca çalışma genişliği 13 metreyi çok geçiyo. Bu bi gerçek. Deviri 1200 e getirincede arkaya çok yığma yapıyo.

Fakat en büyük problem üre, as,. 26 lık gibi gübrelerde. Helede toz formundaysa ras gele atış yapıyo bi türlü ayarlayamadım.

Şuan yeni makina niyetim var nedenide onun küçük gelmesi 800 veya 1000 litrelik bi makina alacağım ama öyle uçuk rakamlar veremem.

Tavsiye edilecek bi marka var mı?

• Beğen
Tepkiler: Emirdag

Ls nin 2 ci vitesi 1500 devir aralığında 18.46, dap, 15 15 15 gibi granürlü gübrelerde dekara 50 60 kg atınca çalışma genişliği 13 metreyi çok geçiyo. Bu bi gerçek. Deviri 1200 e getirincede arkaya çok yığma yapıyo.

Fakat en büyük problem üre, as,. 26 lık gibi gübrelerde. Helede toz formundaysa ras gele atış yapıyo bi türlü ayarlayamadım.

Şuan yeni makina niyetim var nedenide onun küçük gelmesi 800 veya 1000 litrelik bi makina alacağım ama öyle uçuk rakamlar veremem.

Elindekini degisme ucuk fiyatlar vermeden alacagin makinede ayni seyin laciverti olacak ;)

Pancarda ve aycicekte ust gubre su ile atiyoruz biz... gidip geri gelmiyorsa en az 1500 litre almaniz lazim oda baya para zaten ;) dandiklerin 1500 litreligi yoktur tahminim
1500 lt lik zaten çok fazla.

800 lük işimi tam görüyo. Ama 1000 lik daha garanti olur gibi.

Bende ilk gübreyi makinayla atmam gerekiyo daha sonra damlama ve fıskiyeler seriliyo.

Dandik dediğim şey 2 bin tllik makina değil tabi. Ama 7 8 binde vermem [emoji23]

• Beğen
Tepkiler: Emirdag
1500 lt lik zaten çok fazla.

800 lük işimi tam görüyo. Ama 1000 lik daha garanti olur gibi.

Bende ilk gübreyi makinayla atmam gerekiyo daha sonra damlama ve fıskiyeler seriliyo.

Dandik dediğim şey 2 bin tllik makina değil tabi. Ama 7 8 binde vermem [emoji23]
7-8cok para degil gubre serpme icin ben dandik diye 5-7 bin kastetmistim...

Sadece 500 dekar bugday eken adam senelik bugdaya 20 tona yakin GSM ile gubre atar asa yukari 30 bin lira bunu pancari misiri taban gubresi ust gubresi ayri bir dunya gubresi nirmal bir ciftci senelik 100 bin liralik gubreyi 5 binliralik makinelerde ziyan ediyor...

Tarim yapiyorum ben diyen bir adam ortalama 1000 donum yere tabana 20 (pancar icin 40kg) uste 30 kg gubre rahat atar ... buda ortalama fiyat olarak 70 ile 100bin arasi

ayrica GSM makinesi sadece belirlenilen alana istenilen kg gubre atmak demek degildir homojen atimda istenir. Ayrica paslanmaz kaliteli bir makine omurluk olabilir. Temiz bakimla.... yani 1 sene kullanmayacaksin bunu bence 1000 da + icin rauch mantikli secenek sayilir...

Senide HMS li yapalım