Şeker Cargill Gibi Yabancı Şirketlerin Tekeline Bırakılacak Bir Ürün Değildir

Bununla ilgili başka bir konu daha var. O konuda iplik fabrikası değil bu demiştim. Başkan da Tüpraş'la karşılaştırmış. Tespiti doğru.
Kar - zarar konusuna gelince, NBŞ kotalarını arttırırsanız fabrikalar zarar eder tabii ki. Operasyon maliyeti ile kota dengeli olacak ki fabrika kar etsin. Pancar şekeri kotasını NBŞ e kaydırırsan elbet zarar eder.

Bu konuya lütfen siyasi yaklaşmayın. Hükümet destekliyor, muhalefet karşı çıkıyor o zaman karar doğrudur diye düşünmeyin. Hazır gıdaların nerediyse tamamı NBŞ ile üretiliyor. Doğal şekerimiz varken ne olduğu belirsiz şekeri yiyoruz. Özellikle de çocuklarımız.

Yiğit Bulut'un Star gazetesindeki bir diğer yazısını paylaşıyorum. Tarih gene Ağustos 2017. Cumhurbaşkanı danışmanı ve Star gazetesinde yayınlanmış yazıyı özellikle seçtim. Başka kaynaktan paylaşsam muhalefet yapıyorsunuz diyebilirsiniz çünkü. Muhalefet yapmıyorum. NBŞ kotaları Yiğit Bulut'un dediği gibi acilen düşürülmeli. Kota düşerse fabrikalar zaten otomatik olarak kara geçecek. Çoluğunuzu çocuğunuzu düşünün.

http://www.star.com.tr/yazar/nbs-nisasta-bazli-seker-yani-zehir-lobisi-atakta-yazi-1244968/

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Sadece gidin ve eti, ülker gibi markaların gofretlerine, çikolatalarına bakin. Neredeyse tamamında tatlandırıcı olarak glikoz şurubunun kullanıldığını göreceksiniz. İşte o nbș oluyor. Yazıktır günahtır yetişecek nesillere kirli ve ilaçlı topraklar, kanserojen gıdalar dışında birşey bırakmıyoruz.

Çikolata gofreti geçtim gazlı içeceklerde de hep fruktoz şurubu kullanılıyor. Meyveli soda severim. Sadece bir marka yapay tatlandırıcı olan aspartam kullanıyor gerisi hep fruktoz şurubu. Hazır gıda firmaları maliyet ve üretim kolaylığı açısından NBŞ kullanıyor. Maalesef hükümet NBŞ kotasını arttırıyorsa bir bildiği vardır diyerek kabulleniyoruz. En azından bu konuda düşünelim. Yahu Yiğit Bulut bu işe karşı, Recep Konuk karşı. Lütfen diyorum. Takım tutmuyoruz kendimizin ve çocuklarımızın geleceği için.

Image1520019792.969820.jpg
Atatürk’ün şeker fabrikalarıyla ilgili güzel bir sözü..

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç