BUĞDAY DA KAR - ZARAR DEVAM MI YOKSA KİRAYA HAYIR MI

Bicerciler masallahi var tek amaclari bugun ne kadar cok yer bicerim diye veriyorlar ayari
o zaman soyle soyleyim adam 5 yil vadeli 140000 euro ya makine aliyo taksiti yaklasik pesinati cikinca 22000 euro yillik yuzde en az 20 artmasi ile taksit oldu 26000 euro makine hersene bir traktor kada deger kaybeder onu saymiyorum bile iyi bir usta gecen yil 16000 lira idi sirf makinenin nakliyesi 10000 aldigin her 12 liranin 6-7 lirasi mazot birde hesapta olmayan ariza olursa sen dusun. 150 donum yer ekiyosun 1 lira fazla versen 150 tl zarar edersin ben 1 lira eksik alsam 18000 lira zararim olur fazla ver diye demedim hakkimiz olmayanda gozumuz yok hani diyecem sizin gordugunuz kadar kar etsede icim yanmaz. Sen tarlaya yilda 10 gun gidersin bicerci 3 ay. Sunuda diyeyim bir cok yerde biciyoz sivasta dokmesinin nedeni samancilara bictirirler bedava onlarda samani alir tarla sahibi para vermez onlarda memnun tarla sahibide bizde biciyoz oyle bi sorun olmuyo tabandan bictiriyolar samancilara satip parayi bize veriyolar

Bu devirde en garanti iş çiftçilik, başka iş bilmiyorsan işi bırakmamak en iyisi
Hic biseyin garantisi yok ciftciligin nasil olsunki aslinda en riskli ciftcilik buzim koy genelde sebze eker en az masraf yapan 40 50 bin lira masraf eder bi tutmassa o borc seneye 100 bin olur sonra tasi taragi satip sehire gitmek zorunda kaliyo onceden 10 bin masraf yapip 100 bin lira kazanan simdi 50 bin masraf yapip 70 bin kazanmaya razi

Konya dönümü 2500 m2dir. İç Anadolu'da 1600m2 olan yerlerde var 1 dönüm. Ama devlette 1000m2 geçer 1 dönüm.

Tamam bende onu diyorum doğru olan 1 dönüm 1000m2 olarak hesaplanması sonuçta tapuda m2 olarak yazıyor çıkar sıfırları öyle telafuz et dönüm olarak ama 2500m2ye 1 dönüm denilmesi kafa karışıklığından ibaret ölçü birimi olarak 2500m2 ye gelen bir ibare yok

o zaman soyle soyleyim adam 5 yil vadeli 140000 euro ya makine aliyo taksiti yaklasik pesinati cikinca 22000 euro yillik yuzde en az 20 artmasi ile taksit oldu 26000 euro makine hersene bir traktor kada deger kaybeder onu saymiyorum bile iyi bir usta gecen yil 16000 lira idi sirf makinenin nakliyesi 10000 aldigin her 12 liranin 6-7 lirasi mazot birde hesapta olmayan ariza olursa sen dusun. 150 donum yer ekiyosun 1 lira fazla versen 150 tl zarar edersin ben 1 lira eksik alsam 18000 lira zararim olur fazla ver diye demedim hakkimiz olmayanda gozumuz yok hani diyecem sizin gordugunuz kadar kar etsede icim yanmaz. Sen tarlaya yilda 10 gun gidersin bicerci 3 ay. Sunuda diyeyim bir cok yerde biciyoz sivasta dokmesinin nedeni samancilara bictirirler bedava onlarda samani alir tarla sahibi para vermez onlarda memnun tarla sahibide bizde biciyoz oyle bi sorun olmuyo tabandan bictiriyolar samancilara satip parayi bize veriyolar

Kardeşim doğru diyorsun ama bizde şöyle bir durum oluyor bizim yer Sivasta biraz yüksek bir yerde yani belki Türkiyede son yer biziz biçercinin tek işi biçercilik değil işi bir an önce bitirip memleketine gidip işini gücünü halletmek istiyor onu ikna etsek şöför problem çıkarıyor sözleşmem bitti ben gidicem diye bunları bizzat kendim yaşadım Allah herkese daha çok versin adam 130.000 euroluk makina ile rezil oluyor ama bizi de düşünsün biraz zaten bir işin başını da sonunuda iyi yapan esnaftır her geçen gün biraz daha savsaklıyan değil

Kardeşim doğru diyorsun ama bizde şöyle bir durum oluyor bizim yer Sivasta biraz yüksek bir yerde yani belki Türkiyede son yer biziz biçercinin tek işi biçercilik değil işi bir an önce bitirip memleketine gidip işini gücünü halletmek istiyor onu ikna etsek şöför problem çıkarıyor sözleşmem bitti ben gidicem diye bunları bizzat kendim yaşadım Allah herkese daha çok versin adam 130.000 euroluk makina ile rezil oluyor ama bizi de düşünsün biraz zaten bir işin başını da sonunuda iyi yapan esnaftır her geçen gün biraz daha savsaklıyan değil

Biçerci tahıl,nohut,ayçiçek,mısır arasındadır, zamanlama sıkıntısı var demek ki, ya buğday ya ayçiçek arasında kalıyor.9 ay çalışanı bilirim, Şubat ayında mısır biçtiler.

Dostlar abiler kardesler heskes bi derdin biseyler paylasmis yormlariniz icin paylasimlar icin tesekkurler bende biseyler diyim adam yeni bicerdovere 180.000euro 200.000euro arasi para baglayim bi dekar bi dekar yer bicecekte bu paralari toplucakta ustune mazotcunun parasini oducekte bizim ektigimiz bugdayin dokuldugunu dusuncek kusura bakmayin sizde bu kadar borca girseniz yada bu parayi baglasiniz dusunmezsiniz ahmetin mehmetin tarlasinda dokuleni elinizi vicdaniniza koyun sizde bu isi yapsaniz bi dekar fazla bicimin derdine dusersiniz ikincisi trakya ve anadolu kiyaslamasina konusuyorum trakya verim 500kg uzeri de sorunumuz buyuk kira bedelleri dekara yani 1000metrekare yer icin 120,150ve uzeri kokbogaz trakyada sorun pas sorun sune sorun basit bi hesap suan kokbogazin iyi bi ilacla dekar maliyeti 12tl pas maliyeti 12tl minimum bunlar trakyada bu maliyetlerle 500kg bugday alti zarar

• Beğen
Tepkiler: muhammed85

ona bi lafım yok tabıkı emek verılıyo herkes işini dürüst yapmalı ben hemşerimin yaptığı genellemeye katılmadığım için yazdım birde sivasta dededen beri yaklaşık 50 senedir çalışırız o yüzden sivası da ekledim. biz kendi bölgemizde biçtiğimizin parasını en iyi ihtimalle 3 ay sonra alırız rafınerının dıbındeyız türkiyede ki en pahalı mazot bizim kasabada satılır. ve bazen 120 donum tapulu tarlayı bıcerdoverınde aynı donumu getırmesıne rağmen 80 donum dıye sıneye cekeriz adam inat eder ancak yıne de biçerci paragöz olur işini dürüst yapmayan olur ona üzülürüm. babamın bı lafı var ustasına kızınca der ki allah senı biçer sahibi yapsın. gerçektende bizde çalışan yaklaşık 8-10 şöförün bizde çalıştıktan sonra biçer alıp hiçte hoşnut olmadığına şahit oldum biçercilik yapılacak iş değilde atadan geliyo ne yaparsın

Yanlış anlamayın ama kimse size zorla iş yaptırmıyor makineyi de ben aldırmadım o kadar parayı madem yatırma o işe 160000 euro bizde 90 100 dekar yer yapar sen diyosun öyle böyle 5 yılda makine kendini ödüyor bu kadar para kazandıran başka hangi iş var sen zengin ol diye ben yer ekmiyorum ekmeğimizi bölüşelim ona eyvallah makineyle biçen babam olsa her sırada ardına bakarım tane var mı diye ben 1 yıl bakıyorum o mahsülün gözüne.

Yanlış anlamayın ama kimse size zorla iş yaptırmıyor makineyi de ben aldırmadım o kadar parayı madem yatırma o işe 160000 euro bizde 90 100 dekar yer yapar sen diyosun öyle böyle 5 yılda makine kendini ödüyor bu kadar para kazandıran başka hangi iş var sen zengin ol diye ben yer ekmiyorum ekmeğimizi bölüşelim ona eyvallah makineyle biçen babam olsa her sırada ardına bakarım tane var mı diye ben 1 yıl bakıyorum o mahsülün gözüne.

Oyle ise sizde verin o parayi bi makine alin niye baskasina is yaptiriyosunuz ben 130000 verip almadim benim ki farkli geneli boyledir. Madem bu kadar kolay para kazanmak odemek al bi tane niye arazi ile ugrasiyosunuz hatta 70 80 donum satin pesin paraya alin bicerle hersene 25 donum alirsiniz. Bu isten zengin olanida hic gormedim ama batan cok sizde bunu yanlis anlamayin ben sunu demiyorum bicerci adam borclu cok bicecegim diye ozenmez demiyorum genellemeye karsiyim adiyamanda dekara 500-600 kg veren bugdayi yaklasik 40 yildir biciyoz birakin dokuyo demelerini onlardan once biz deriz kendimize Ayip olacak diye bizim bicer dokuyosa kendi tarlamizda dokuyodur acele ile gece biceriz kendimizinkini makineyi komsudan kurtaramayiz. Simdi ciftcilerde sehirde adam iki gun izin aliyo hasati yapip gidiyo bugday aciklaniyo 900 biz bicene kadar tuccar aliyo kendimiz 800 e veriyoz dokse kurt kus yer 4 tekelci yiyecegine