Elma ilac ve gübre

Arkadaslar elma ilaclamada daha doğrusu tum ilaclama da yada gubrelemede marka onemli mi ben hep marka bayilerle calistm bu sene muhendis bi abi baska firma oneriyr.pileryum tarım diye bende acikcasi celiskide yim.sizlerin onerileriniz yada tecrubesi olan arkadaslar yardim ci olursa sevinirm..
Bereketli ve kazançlı bi sezon gecirmek temenni ediyorum.tum çiftçi arkadaslarima.

Arkadaslar elma ilaclamada daha doğrusu tum ilaclama da yada gubrelemede marka onemli mi ben hep marka bayilerle calistm bu sene muhendis bi abi baska firma oneriyr.pileryum tarım diye bende acikcasi celiskide yim.sizlerin onerileriniz yada tecrubesi olan arkadaslar yardim ci olursa sevinirm..
Bereketli ve kazançlı bi sezon gecirmek temenni ediyorum.tum çiftçi arkadaslarima.

Safa tarım'ın ilaçlarını kullanıyorum nerdeyse yaridan bile ucuza geliyor.
Çevremde çok görüp duyuyorum kimisi kurttan alamıyor kimisi karaleke küllenmeden.
Bu işte öğrendiğim markanın bir ölçü olmadiği
Kaliteli ve temiz ürün yetiştirmek için ağacın yeterli miktardaki ilaçlı suyla homojen şekilde ıslanmasını sağlamak gerekiyor
Örneğin iç kurdu lavrası yumurtadan çıktığı an çok kısa sürede meyveye girmesi gerekir bu süreçte ağaç homojen şekilde ilaçlı suyla ıslandı ise siz kazandiniz demektir bu sebeple ilaç markasi yerine ilaç karışımlari ve homojen şekilde ilaçlamaya özen göstermeniz daha iyi olacaktir.
Ürününüz bereketli olsun.

Meyvecilikte karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi bildiğiniz gibi meyvelerin kurtlanmasıdır.Üreticinin bilmeyerek yaptığı en büyük yanlışlardan birisi ise bir ilaçtan memnun kaldığı için aynı ilacı aynı bahçeye yıllarca kullanmasıdır.Etken maddelerin büyük bir kısmı tek firma tarafından değil bir çok firmalar tarafından piyasaya sürülmektedir.Örnek verecek olursak decis=bayer dentis=koruma demond=safa tarım delete=pileryum tarım.Zararlı organizma markaya göre değil aktif maddeye göre direnç gösterir.Tarım ilaçlarının üzerinde o ilacın hangi grubta olduğuna dair ibare vardır.Genellikle markanın yazılı olduğu yerin biraz altında yazılı olur.Resimlerde görüldüğü gibidir.Yazıma aşağıda devam edeceğim IMG_20180307_092054.jpgIMG_20180307_091928.jpg

Meyvecilikte karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi bildiğiniz gibi meyvelerin kurtlanmasıdır.Üreticinin bilmeyerek yaptığı en büyük yanlışlardan birisi ise bir ilaçtan memnun kaldığı için aynı ilacı aynı bahçeye yıllarca kullanmasıdır.Etken maddelerin büyük bir kısmı tek firma tarafından değil bir çok firmalar tarafından piyasaya sürülmektedir.Örnek verecek olursak decis=bayer dentis=koruma demond=safa tarım delete=pileryum tarım.Zararlı organizma markaya göre değil aktif maddeye göre direnç gösterir.Tarım ilaçlarının üzerinde o ilacın hangi grubta olduğuna dair ibare vardır.Genellikle markanın yazılı olduğu yerin biraz altında yazılı olur.Resimlerde görüldüğü gibidir.Yazıma aşağıda devam edeceğimEkli dosyayı görüntüle 24117Ekli dosyayı görüntüle 24118
Hocam bende etken madde konusunda sizin gibi dusunuyorum.ama dedim gibi biraz terettud de kalmistim

Bu gruplar içine bir çok aktif madde girer.Resimlerini attigim ilaçlardan örnek verecek olursak 3A grubundaki bazı aktif maddeler şunlardır; deltamethrin,cypermethrin,alphacypermethrin,lambda cyhalothrin,beta-cyfluthrin ve aklıma gelmeyen aktif maddeler bu gruba girer.Zararlı olarak elma iç kurdunu örnek alalım.Arka arkaya deltamethrin ilaçlaması yapılan bölgelerde ve o bahçelerde bir kaç sene sonra elmanın kurtlandigi görülür.Tabi çiftçi ilacın kalitesinin bozulduğunu düşünerek başka marka ilaçlara yönelir.3A grubundan başka bir aktif maddeyi kullandığında yine aynı sorunla karşılaşır.Oysaki burda başka gruplara yönelmesi gerekir.Aynı grup içindeki farklı aktif maddelerin kimyasal yapısı birbine çok yakın olduğu için zararlı canlılar için farklılık teşkil etmez.Aynı şekilde direnç gösterir.Bu durum sadece instektisitlerde(böcek ilaçları) değil fungusit,akarisit gibi her alanda karşımıza çıkar.Yani büyük bir ambalaj alıp uzun sure kullanmaktansa farklı gruptaki ilaçları alın arka arkaya aynı gruptaki aktif maddeleri kullanmayın bu benim tavsiyemdir.Burdada marka devreye giriyor her grup her markada olmuyor.Bayiye gitmeden önce ilaç firmaların internet sitesinden araştırın.İstediğiniz firmanın istediğiniz grup varmı,kendinize ilaçlama programı oluşturun.Özellikle yabancı firmalar çok yardımcı olurlar.Telefon acın bir önceki kullandığınız aktif maddeyi söyleyin.Farkılı bir grup kullanmak istediğinizi belirtin.İnanın yerli yabancı bir çok firma yardımcı olur

Hocam bende etken madde konusunda sizin gibi dusunuyorum.ama dedim gibi biraz terettud de kalmistim
Kısaca marka yerine göre önemlidir.Bazı firmalar kapsül teknolojisi kullanır.Örnek sygenta firmasının karete ilacı kapsül tekonojisi vardır.Bu ilacın etken maddesi lambda cyhalothrin dır.Her firma bu aktif maddeyi kullanır.Fakat kullandıkları teknolojiler birbirini tutmaz.Bildiğim kadarıyla bayerin imperator isimli ilacı bayer in üretimi değil agro best grup firmasının üretimidir.Burdada marka çok fazla öneme sahip olmayabilir.Yaprak gubreleride aynı şekildedir.Firmanın birisi demir sülfat,çinko sülfat,mangan sülfat,bakır sülfatı karıştırarak mikro element gübresi yapar.Başka firma ise bu minarelleri edta veya başka șelat maddeleriyle selatlar.Alinimini 10 kat arttırır

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Meyvecilikte başka bir önerim ise kalsiyum gübrelemesidir.Özellikle elma,kiraz,kayısıda yapraktan kalsiyum uygulaması ürünün kalitesi arttır.Aynı zamanda elma gibi depolamada kullanılacak meyvelerin raf süresini uzatır.Bende isterim kullandığınız tüm ürünler yerli olsun.Ama kalitede önemli mesela firmanın birisi kalsiyum nitrat gübresinin suda çözüp kalsiyum gübresi diye satar.Bunu evde sizde yaparsınız.Kalsiyum nitrati suda çözüp satmak mesela değil alınımı arttırmak önemlidir.Çok şükür kaliteye önem veren yerli firmalarımız var.Meyvelere kalsiyum uygulamasını yapsanız iyi olur.İmkan dahilinde kalsiyum+bor solüsyonları daha iyi olur.Nitrat meyve için uygun olmasa da maliyeti düşürmek için kalsiyum nitratı hümik asitle veya amino asitle karıştırıp uygulayabilirsiniz.Doğrudan meyveye temas etmesi makbuldür.

Meyvecilikte başka bir önerim ise kalsiyum gübrelemesidir.Özellikle elma,kiraz,kayısıda yapraktan kalsiyum uygulaması ürünün kalitesi arttır.Aynı zamanda elma gibi depolamada kullanılacak meyvelerin raf süresini uzatır.Bende isterim kullandığınız tüm ürünler yerli olsun.Ama kalitede önemli mesela firmanın birisi kalsiyum nitrat gübresinin suda çözüp kalsiyum gübresi diye satar.Bunu evde sizde yaparsınız.Kalsiyum nitrati suda çözüp satmak mesela değil alınımı arttırmak önemlidir.Çok şükür kaliteye önem veren yerli firmalarımız var.Meyvelere kalsiyum uygulamasını yapsanız iyi olur.İmkan dahilinde kalsiyum+bor solüsyonları daha iyi olur.Nitrat meyve için uygun olmasa da maliyeti düşürmek için kalsiyum nitratı hümik asitle veya amino asitle karıştırıp uygulayabilirsiniz.Doğrudan meyveye temas etmesi makbuldür.
Hocam marka ismi vermek istemiym ben gecen sezon gubrede yabanci marka kullandim kalsiyum da hic bi gelisme yok yani elma buzhaneden cikinca kuduz dedimiz vakayla karsilastik. Benim fidanlar m106 redchif

Hocam marka ismi vermek istemiym ben gecen sezon gubrede yabanci marka kullandim kalsiyum da hic bi gelisme yok yani elma buzhaneden cikinca kuduz dedimiz vakayla karsilastik. Benim fidanlar m106 redchif
Bor katkilimiydi?Uygulama sayısı 3-4 kez olursa çok daha güzel olur.Başka ilaçlarla karıştırılması tavsiye edilmez ama bazı karışabilir markalarda vardır.

• Beğen
Tepkiler: ali38

Bor katkilimiydi?Uygulama sayısı 3-4 kez olursa çok daha güzel olur.Başka ilaçlarla karıştırılması tavsiye edilmez ama bazı karışabilir markalarda vardır.
Hocam ben 7 kez attim aldigim bayi ilacla karışabilir dedi bnde dogal olarak her ilac attimda attm.bor katılımı na dikkat etmedim ama simdi arastiracam.cevap verecem

Hocam icinde %11.2 ca haric %5 Polyhydroxycarboxylic asid var bunun acilimini bilmiyrm.
Karboksilli asit kasiyumun alinımını arttıran bir șelatlama maddesidir.Uygulama sayısıda yeterli ama neden böyle bir problem oldu bilmiyorum.Bor eksikliğinden kaynaklı bir problem olabilir.Hasat meyvede sıkıntı varmıydı?Depolama kaynaklı sıkıntı olabilirmi?

• Beğen
Karboksilli asit kasiyumun alinımını arttıran bir șelatlama maddesidir.Uygulama sayısıda yeterli ama neden böyle bir problem oldu bilmiyorum.Bor eksikliğinden kaynaklı bir problem olabilir.Hasat meyvede sıkıntı varmıydı?Depolama kaynaklı sıkıntı olabilirmi?
Hocam valla ben bu elma dan bir sey anlamadim.7 kez attm yine kuduz vardi depo da sikinti olacani dusunmuyrm.106 cok hassas bir agac mis bizi öldürdü

Bizde Koruma kullanırız genellikle Mehmet abi senin dediklerine sonuna kadar katılıyorum bizim çiftçimiz gerçekten bazı şeyleri hiç bilmiyor atacakları ilaçları aynı anda tümünü alıyolar aynı ilacı tekrar tekrar ata ata nolacak işe yaramıyor pirecik,iç kurdu,kırmızı örümcek vesaire hepsi bağışıklık kazanıyor hiçbir faydası olmuyor ilacın.

• Beğen
Bizde Koruma kullanırız genellikle Mehmet abi senin dediklerine sonuna kadar katılıyorum bizim çiftçimiz gerçekten bazı şeyleri hiç bilmiyor atacakları ilaçları aynı anda tümünü alıyolar aynı ilacı tekrar tekrar ata ata nolacak işe yaramıyor pirecik,iç kurdu,kırmızı örümcek vesaire hepsi bağışıklık kazanıyor hiçbir faydası olmuyor ilacın.
Sefa kardes ben ornek vereyim bi sefer a firmasinin ic kurdunun bi sefer de b firmasinin atarim kullandim ama iki firma var ilac da.

• Beğen
Sefa kardes ben ornek vereyim bi sefer a firmasinin ic kurdunun bi sefer de b firmasinin atarim kullandim ama iki firma var ilac da.

anladım ali abi önemli olan mehmet abinin dediği gibi grubu ve etken maddesi önemli mesela insektisit kısmında genelde şu ilaçları kullanırız korumanın siperkor 25 ec,mostar 20 sp,dentis 25 ec ve korban 4önemli olan etken maddesidir mesela bu yazdığım ilaçların hepsinin etken maddesi farklı.

• Beğen
anladım ali abi önemli olan mehmet abinin dediği gibi grubu ve etken maddesi önemli mesela insektisit kısmında genelde şu ilaçları kullanırız korumanın siperkor 25 ec,mostar 20 sp,dentis 25 ec ve korban 4önemli olan etken maddesidir mesela bu yazdığım ilaçların hepsinin etken maddesi farklı.
Katiliyorum o derece hic inceleyerek alip kullanmadim.

• Beğen
Katiliyorum o derece hic inceleyerek alip kullanmadim.

Mesela tanıdık var adam gidiyor atacağı tüm ilaçların aynı anda alıyor koyuyo köşeye diyorum niye hepsini birden alıyon aynı ilacı atıyon zararlılar bağışıklık kazanıyor attığın ilaçların hiçbir faydası olmuyor boşa masraf ediyon diyorum ama yok anlamamakta ısrarcı bi insan bi işle uğraşıyorsa araştırır kahvelerden kulaktan duyma bilgilerle iş yapıyor millet yahu aç bi araştır aynı şeyi at geç olmaz böyle bilinçsiz çiftçi çok maalesef.

• Beğen

Hocam valla ben bu elma dan bir sey anlamadim.7 kez attm yine kuduz vardi depo da sikinti olacani dusunmuyrm.106 cok hassas bir agac mis bizi öldürdü
Nutribor diye bir yaprak gübresi var.Bir kere alın kullanın.Fiyatı çok yüksek bisey değil diye hatırlıyorum.Ağırlıkta bor içeriyor.Borun yanında mangan,çinko,molubdende var.Ruhsatında olmamasına rağmen magnezyumda içeryormuş.1 kg 500 litreye falan karışıyor.Denemenizi tavsiye ederim.Alman firması componun gübresi kaliteli yaniEkli dosyayı görüntüle compo_nutribor.pdf

• Beğen
Nutribor diye bir yaprak gübresi var.Bir kere alın kullanın.Fiyatı çok yüksek bisey değil diye hatırlıyorum.Ağırlıkta bor içeriyor.Borun yanında mangan,çinko,molubdende var.Ruhsatında olmamasına rağmen magnezyumda içeryormuş.1 kg 500 litreye falan karışıyor.Denemenizi tavsiye ederim.Alman firması componun gübresi kaliteli yaniEkli dosyayı görüntüle 24151
Mehmet bey cok tesekur ederim ilgilendiniz icin.tavsiyelerinizi uygulucam.iki uc gun icinde ph cok yuksek cikti ph dusurerek başlıcam. Sezon da iki kez cinko bor uygularım.ama dedinizi denicem.