Elma ilac ve gübre

2017 üretim sezonu içerisinde damlama sulama sistemi ile verilen gubreleme işlemini yapmadım gübreleri sulandırarak yapraktan uygulama yaptım
meyvelerin gelişimine göre pellan ve süre gelen calsium uygulaması yaptık agacların göz verimliliği ve depodaki meyvemin raf durumundan çok memnunun ama bakım fazlalıgımıdır bilmem ama elma çok iri oldu
sürekli aynı marka ve etken maddesi bir olan ilaçların bağışıklılık yaptıgı ve fayda vermediği kanısına vardım dönüşümlü kulanmaya başladım ilaçları
bu yılki üretim içerisinden aldıgım iri elmanın tartımını yaptım 495gr geldi
göz oranım çok fazla düzenki budama yaptık don olayı olmaz ıse randumanlı meyve alacagız inşallah rabbim herkese hayırlı bereketli kazançlar nasib etsin

2017 üretim sezonu içerisinde damlama sulama sistemi ile verilen gubreleme işlemini yapmadım gübreleri sulandırarak yapraktan uygulama yaptım
meyvelerin gelişimine göre pellan ve süre gelen calsium uygulaması yaptık agacların göz verimliliği ve depodaki meyvemin raf durumundan çok memnunun ama bakım fazlalıgımıdır bilmem ama elma çok iri oldu
sürekli aynı marka ve etken maddesi bir olan ilaçların bağışıklılık yaptıgı ve fayda vermediği kanısına vardım dönüşümlü kulanmaya başladım ilaçları
göz oranım çok fazla düzenki budama yaptık don olayı olmaz ıse randumanlı meyve alacagız inşallah rabbim herkese hayırlı bereketli kazançlar nasib etsin
Pellan dediginiz perlan galiba eğer öyleyse gübre değil hormon kullanmış oluyorsunuz.Gübreyle hormon bildiğiniz gibi aynı şeyler değil.Perlanın görevi meyve iriligini arttirmak,çiçek tutumunu sağlamak,aynı boyda meyve oluşumunu sağlamaktır.Meyvenin çok büyük olmasını tüketici olarak pek istemem.Dozajın iyi ayarlarsanız istenilen büyüklükte elma üretirsiniz.Fazla atayım daha ağır bassın demeyin azı yarar çoğu zarar olabilir.Her ne kadar meyve büyüsede beslenemeyebilir.Depoda kayıplara neden olabilir

İlaçları dönüşümlü kullanmaktan ziyade farklı gruplara giren ilaçları kullanabilirisiniz.Mesela
Etken madde:diflubenzuron Grubu:15
Etken madde:indoxacarb Grubu:22A
Etken madde:cypermethrin Grubu:3A
Aynı gruba gire çok sayıda erken maddeler var.Aynı grup içinde farklı erken maddeler kullanırsanız böcek etkilenmez.Mesela ha 3A grububdaki cypermethrini kullanmışsın ha 3A grubundaki deltamethrini kullanmışsın.Değişen bisey yok cypermethrine bağışıklık kazanan zararlı deltametrinede kazanmış olur.

• Beğen
Tepkiler: stemga