Miras paylaşımı hakkında

24.11.2009
11,105
765
Ankara

Arkadaşlar merhaba vefat eden büyükbabam ve baannemin seneyi devriyelerinin ardından zorlu bi süreç olan miras paylaşımını yapmak istiyoruz ve bu konuda sizden biraz bilgi almak istedim. Örnek bi konu olarakta verilen faydalı bilgiler diğer arkadaşlar tarafından kullanılabilir.
Şimdi şöyle babamlar 6 kardeş 3kız 3oğlan şeklinde. Bildiğiniz gibi mal mirasçılara kanunen eşit bölünüyor.
Fakat Allah'ın emri 2oğlan 1kız şeklinde mantıklı olanda bu (kızan arkadaşlar olabilir)
Biz aramızda anlaştık 2oğlan 1kız şeklinde bölmek istiyoruz fakat herkesin her tarlada hissesi olsun istiyoruz.
Bunu nasıl beyan ederiz?
2oğlan 1kız şeklinde yani her tarlada 9/2oğlanlar 9/1 kızlar şeklinde olacak

Not:Bu işlerden hiç anlamam?

Erkek ve kız evlat ayrımını hiç anlamam.

Ama fikrimi söyleyeyim.

Oğlanlara düşen; 9/2; %22,5 oluyor. Kızlara düşen 9/1 de %11,5 oluyor.
Her trladan buna göre hisse vereceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: volkanuzel
yapacağınız şey ölüm veraseti ile tapuya baş vurup tapu intikali yaptırarak hisseli tapu çıkartmak. yanlızca A tarlasında iki kardeşe B tarlası üç kardeşe olmuyor bilginize yani A tarlasında pay ve paydaş bir olmalı başka bir deyişle A tarlasında örneğin ahmet in 1 bölü 2 hissesi ayşe nin 1 bölü 2 hissesi olmuyor .

• Beğen
Arkadaşlar merhaba vefat eden büyükbabam ve baannemin seneyi devriyelerinin ardından zorlu bi süreç olan miras paylaşımını yapmak istiyoruz ve bu konuda sizden biraz bilgi almak istedim. Örnek bi konu olarakta verilen faydalı bilgiler diğer arkadaşlar tarafından kullanılabilir.
Şimdi şöyle babamlar 6 kardeş 3kız 3oğlan şeklinde. Bildiğiniz gibi mal mirasçılara kanunen eşit bölünüyor.
Fakat Allah'ın emri 2oğlan 1kız şeklinde mantıklı olanda bu (kızan arkadaşlar olabilir)
Biz aramızda anlaştık 2oğlan 1kız şeklinde bölmek istiyoruz fakat herkesin her tarlada hissesi olsun istiyoruz.
Bunu nasıl beyan ederiz?
2oğlan 1kız şeklinde yani her tarlada 9/2oğlanlar 9/1 kızlar şeklinde olacak

Not:Bu işlerden hiç anlamam?
Volkan veraset ilamini çıkartın merhum üzerindeki tapu kayıtlarının cikarttirin .

İntikal için Tapuya baş vurmadan önce 6 kardeşinden hangi parselde ne kadar hisse dağılımı yapilacagini belirleyin
Örnek
191 parsel de 1200 M2 yer var
A 250 M2
B 250 M2
C 150 M2
D150 M2
E150 M2
F 250 M2 gibi
Memur zaten size nereden hangi evragi alacaginizi söylüyor
Her parseli tek tek yazın Başvuru esnasında verin biz bu şekilde rizai taksim yapacağız deyin size gün verirler 6 kardeş aynı anda gidip atar imzayı

...Memura sözlü olarak anlatmaya çalışmayın bildiklerini okuyorlar ...

Eğer işin içinden çıkamaz iseniz takipcilere başvurmanız gerekecek Yaptıkları hiç birşey yok kişi başı 2000 TL gibi rakam isterler Sincan piyasası bu şekilde ...
Ayas tapu sanırım sizin orada yoğunluk olmuyor 2-3 gün içerisinde hallederler ...

• Beğen
Volkan.
kalan mirası tapuda intikal olacak şekilden farklı paylara ve yerlere degismeyi düşünüyorsanız.
bu öyle kolay değil.
önce kanuni sekliyle normal devletin uygun gördüğü şekilde bölünerek intikal olacak;
p işlem bittikten sonra;
tekrar işlem başlatılacak ve sizin istediğiniz paylarda mirasçılar arasında paylar satış işlemi yapılarak yeni halini alacak..
buda bir sürü masraf demek.

bence en iyisi.
kalan mirası halalara para verip direkt çıkarın.
kalan payı üç erkek kardeş pay edip kendi üzerlerine alsınlar.

tapularda hiç mirasçı kalmasın.
mesela felan a tarlası tapuda sadece babanın ismi olsun.
yarınlara varisli tarlalarla girmeyin.
bu çok kötü.
tertemiz olsun diyorum.

Hisse miktarları eşit olur kanunen intikal yaptirirken elbirligi istaraklı bırakmayın
Intikal icin vereset ilamı fotokopisi emlak beyan degeri ile beyanname doldurup maliyeye vereceksin ilişik kesme yazisi ile ve taksim sozlesmesi ile tapuya basvur

• Beğen
Zaman gelir hisseli tapuları temizleyecez diye uğraşırsınız bence herkes ayrı tapulu bir paylaşım yapın 80 dekar yerin 70 i bizim aldık diğer hisseleri 10 dekar amca çocuklarında vermiyorlar 2 katını vermemize rağmen Muhtemelen mahkemeye gidecek mevzu ölüm hak miras helal derler ama Miras hisseli tapular tam anlamıyla büyük dert

• Beğen
Hisse miktarları eşit olur kanunen intikal yaptirirken elbirligi istaraklı bırakmayın
Intikal icin vereset ilamı fotokopisi emlak beyan degeri ile beyanname doldurup maliyeye vereceksin ilişik kesme yazisi ile ve taksim sozlesmesi ile tapuya basvur
Bide versat ilamının aslını alır tapu kimlik fotokopileride olcek beyannameye eksik tarla doldursan eksik intikal olur bidaha ayni islemi yaparsin maliyeden basvurmadan once tapudan kontrol et baska yer varmı varsa tapu kayıt ornegi al

• Beğen

Volkan bilader öncelikle tekrar başın sağolsun.
Şimdi siz aranızda mirascılar olarak bi şekilde anlaştınız demi ,tapuda 6 kişi değilde 3 kişi ismi gececek.
Veresat ilanıyla tapu önce bütün mirascılar adına cıkar ,sonrasında tapu almayacak mirascılar vekaletle biz hissemize düşen payı devrettik diye vekalet verirler. Ama size tavsiyem en son işlemi hallederken tapuyu hisseli değilde herkez kendi adına pay etmeye calışın .
Hisseli tapu olduğunda Allah korusun olası durumda yine bir sürü iş cıkar başınıza.
Bak bu konuda daha detaylı bilgiyi mustafa gürsaclıda verir bi şekilde ona ulaş.

• Beğen
Sizin oralarda hisse satmaya zannetmiyorum pek kimse yaklasmaz bu is insallah sorunsuz cozulur hisseli tapu bastan basa bir sorun ama ne yapsan degismiyor

çok şey değişti. görün bak baştan tapu intikali yapılıyor ama tapu iştirakli ondan sonrası pay ve paydaşı tek olarak dağıtımı yapılacak çünkü geçen yıl bizim hanımlarda oldu. iki kız kardeş tek tapulu yeri alacaktı tarım ilçeden RET geldi. peki dedi benim hatun ben hiç bir şey almayacağım dedi yine tarım ilçe RET . arabaya binip tarım ilçenin yolunu tuttuk . orada hemşerim biz hakkımızı para olarak aldık mirastan yer istemiyoruz desekte yinede yanıt olumsuz. peki nasıl yapmamız gerekiyor deyince hissedarlar en az bir parsel yer almak zorunda dedikleri için 1 dölümlük bir yeri almak zorunda kaldık.

• Beğen
Öncelikle başınız sağolsun.
Hisseli tapu çıkarmak, dertleri bitmiyor.Tapuları yaşayan kişiler üzerine tek hissedar çıkarmak iyi olur.
Önce veraset ilamı çıkarılıp, tapuya başvuru yapılacak.Rıza-i taksim yapıp paylaşım yapılacak.
Örneğin; 300 dekar arazi var, 30 parça tapu var.Uygun olan parseller, dekar miktarı gözetilmeksizin erkekler ve kadınlar üzerine alınabiliyor.En küçük parsellerden en az birer tapu kadınlara diğerleri erkeklere olacak şekilde paylaşım yapılabilir.
Tapu sayısının eşit olma zorunluluğu yoktur.Kadınların en az bir tapu alması şartı var.Erkekler içinde aynı durum geçerlidir.
Rıza-i taksim olduğu için böyle bir esneklik mevcuttur.
Bunun dışında dede torununa hayatta iken bağışta bulunabiliyor.Adam eşine veya yanında kaldığı evladının birine bakmak şartı ile yer verebiliyor.Miras verecek kişinin bu işleri hayatta iken yapması daha iyidir.
Zamanında iki dönem tapu beyannameleri verdim, iki dönem belediye beyannameleri verdim.Rahmetli dede, nine üzerine tapular yazılmış, 40 tane verasetçisi kalmış, içinden çıkılmaz durumlarda var, Allah kolaylık versin.

çok şey değişti. görün bak baştan tapu intikali yapılıyor ama tapu iştirakli ondan sonrası pay ve paydaşı tek olarak dağıtımı yapılacak çünkü geçen yıl bizim hanımlarda oldu. iki kız kardeş tek tapulu yeri alacaktı tarım ilçeden RET geldi. peki dedi benim hatun ben hiç bir şey almayacağım dedi yine tarım ilçe RET . arabaya binip tarım ilçenin yolunu tuttuk . orada hemşerim biz hakkımızı para olarak aldık mirastan yer istemiyoruz desekte yinede yanıt olumsuz. peki nasıl yapmamız gerekiyor deyince hissedarlar en az bir parsel yer almak zorunda dedikleri için 1 dölümlük bir yeri almak zorunda kaldık.
abi ben tam anlayamadım.
yani tarım ilçe tam olarak neyi reddetti.
tapuya fazla kişinin ortak olmasınımı istemediler.
Öncelikle başınız sağolsun.
Hisseli tapu çıkarmak, dertleri bitmiyor.Tapuları yaşayan kişiler üzerine tek hissedar çıkarmak iyi olur.
Önce veraset ilamı çıkarılıp, tapuya başvuru yapılacak.Rıza-i taksim yapıp paylaşım yapılacak.
Örneğin; 300 dekar arazi var, 30 parça tapu var.Uygun olan parseller, dekar miktarı gözetilmeksizin erkekler ve kadınlar üzerine alınabiliyor.En küçük parsellerden en az birer tapu kadınlara diğerleri erkeklere olacak şekilde paylaşım yapılabilir.
Tapu sayısının eşit olma zorunluluğu yoktur.Kadınların en az bir tapu alması şartı var.Erkekler içinde aynı durum geçerlidir.
Rıza-i taksim olduğu için böyle bir esneklik mevcuttur.
Bunun dışında dede torununa hayatta iken bağışta bulunabiliyor.Adam eşine veya yanında kaldığı evladının birine bakmak şartı ile yer verebiliyor.Miras verecek kişinin bu işleri hayatta iken yapması daha iyidir.
Zamanında iki dönem tapu beyannameleri verdim, iki dönem belediye beyannameleri verdim.Rahmetli dede, nine üzerine tapular yazılmış, 40 tane verasetçisi kalmış, içinden çıkılmaz durumlarda var, Allah kolaylık versin.
hocam yani ne olur olsun "bağış,hibe,v.s"
sonuçta satış harcı gibi o para ödeniyor değilmi.

Dosya masrafları oluyor, eskiden durumlar daha zordu, Arazi üstünden %10 gibi vergi vardı, işlemleri yapan binde bir kişi çıkardı.Yakın zamanda kolaylıklar getirildi. İntikal vergileri % 0,15-05 binde 5 ile 15 arası rakamlara geldi.Hatta geçmiş yıllarda 2 yıllığına vergiler sıfırlanmıştı.İntikaller çok rahat yapılabiliyordu.Yakın zamanda uğraşmadığım için net rakamları bilmiyorum, biraz masraf olur, intikallerin fazla masrafı olmaz.Satış işlemlerinin masrafı farklı olabilir.
Emlakçılar bu işleri iyi takip eder.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
YUSUFTUYLUOGLU : ilkinde bir parselde tek pay ve tek payda olmasını istiyor yani A parseli iki kız kardeş alsaydı A parselde hisse oranı eşimin 1 bölü 2 , baldızında hisse oranı A parselinde 1 bölü 2 olacaktı bunu kabul etmedi. ikincisinde ise mirastan illaki bir parsel almak mecburiymiş .

THE HOCA nın yazdıklarıda değişmiş işlem için sabit bir rakam ödeniyor , alan kişiden % 2 satan kişiden de % 2 vergi isteniyor. belediyenin verdiği tarla satış rariç değerinden yukarı beyan etmeli çünkü düşük gösterirseniz daha sonra maliyeden ceza geliyor. HA birde işlemlerinizi düzgün yapın 2016 yılında komşu tarla için şifa hakkı kanunu çıkmış buda şu oluyor bir parseli satın aldığınız zaman o tarlanın komşu parselde ki komşu sizin satın aldığınız tarla için tapu iptal davası açabiliyor. satın aldığınız tarlaya (resmi olarak) yaptığınız masrafı bankaya yatırıp tapunuzun iptalini isteyebiliyor.