zıpkalı mı tamburlu mu

Biçerdöverci olarak bu işten anladığım.
Zıpkalı çift mastarlı biçim makinesine biçerdöver benzeri bir tırmık takılsa her yönden tamburludan üstün
O mucitlik yeteneğide bende yok :)

Selam,
2012 ve 2013 yıllarında 600 dönün ve 1000 dönüm yerim vardı.
Önce ucuz diye tamburlu aldım. Disklerin ikisi de içe doğru döndüğü için araya büyük taş alırsa büyük zarar görüyor. Bizim köyümüz de ilçeye biraz uzaktır. İşin başında 3-4 günüm yolda ve tamirciler sıra bekliyorduk geçti.
Daha sonra yine tamirciye ilçeye gittiğim sırada ikinci el bir gaspardo fbr denk geldi. Onu satın aldım. Geri kalanını bu makina tek başına biçti.
Bu tip makinalarla ilgili geçmiş 2 yılda acizane biraz tecrübe sahibiyiz özellikle dikkat etmeniz gerekenler:
1- Zıpka ve bıçak hareketli olacak.
2- Bıçakların ve zıpkanın yer aldığı demir nizami olacak. Bu demirde hafif bir yamuk olursa aletin kasılarak çalışır ve mutlaka bir sorun çıkarır. Benimkini bıçak değiştirirken yamulttular randımanı bitti. Mecbur 0 zıpla ve bıçak takımı aldım yeniden iş randımanı bindi.
3-Belirli aralıklarla 10 dönümde 1 aleti çalıştırırken bir kova suyu zıpla ve bıçakların üzerine dökeceksin. Bitkinin öz suyu bıçakların ve zıpkanın arasında birikere kesim yapmasını engelliyor.
4-yanında mutlaka zıpka bıçak perçin vs yedek parçan bulunsun.
5-Bıçak değişimi yapma işlemi için perçinleri sökerken; lamayı traktör ön ağırlığı üzerine koyup sökecegin perçini boşluğa getirip lamayı esnetip bükmeden sökmelisin. Yoksa randıman alamazsın.

Bu makina küçük taşların üzerinden atlar, kimisinin altından geçer, kayaya takılırsa emniyeti açılır. Yani kolay kolay kıramazsın.
Ben taştan kayadan ziyade zıpka ve bıçak arasına tırmık dişi ve kültüvatör ayağı aldırarak kırmıştır.
Saygılar, iyi çalışmalar.

Bende tamburlu kullanıyorum çayıda taş yok iyi ama yonca ve benzeri bitkileri biçerken sağlam taş ve toprak savurur devirli çalıştığı için riskli üstünde mutlaka zırh olacak. Mastarlıda otlar uzun olursa ağzını tıkar engebeli yerlere pek takılmaz çok büyük taşa vurmaz isen kolay kolay bişey olmaz ama tabla eğilirse temyize havale etmek gerekir.

selamun aleykum arkadaşlar zıpkalı çayır biçme makinası taşlı araziler tesfiye si kötü tarlalarda performansı nasıl çevremde kullanan hiç yok tek tuk aldığım duyumlarda taşlı tarlalarda bıçakları nın dağıldığını çok masraf çıkardığını taşlı yerlerde kullanılmaz gibi duyumlar aldım doğrumudur kullanan arkadaşlar dan bilgi rica ediyorum
Konuyu 2018 de açmışsın hangisini alıp kullandın tavsiyen nedir? Tecrübelerini paylaşırmısın. Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Bölgemizde genelde zıpkalı var. 2 yıl önce çift bıçak aldım biraz pişman oldum aslında zıpkalı almadığım için.
Zıpkalı alacaksan bu işte Gaspardo yerli olarak da kesinlikle Haryo tarımın makinesi.Haryonun turuncu bir makinesi var komşuda yerli fiği toprağın icinde çalışılarak biçiyor resmen .

Bölgemizde genelde zıpkalı var. 2 yıl önce çift bıçak aldım biraz pişman oldum aslında zıpkalı almadığım için.
Zıpkalı alacaksan bu işte Gaspardo yerli olarak da kesinlikle Haryo tarımın makinesi.Haryonun turuncu bir makinesi var komşuda yerli fiği toprağın icinde çalışılarak biçiyor resmen .
umutcan haryo,gerçekten harika.
bende hattı kullanıyorum,
yaklaşık 10 yıldan fazla,kullanımına dikkat edilirse,taş gibi makine.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci39
Konuyu 2018 de açmışsın hangisini alıp kullandın tavsiyen nedir? Tecrübelerini paylaşırmısın. Teşekkürler.
Maalesef cesaret edip zıpkalı alamadım almamamın bir sebebi de yukarda arkadaşlar ların tavsiye ettiği makinaların markasından burada bulamadım o yüzden riske girmeyip tamburlu aldım bende ama aklım hep zıpkalı da kaldı

Maalesef cesaret edip zıpkalı alamadım almamamın bir sebebi de yukarda arkadaşlar ların tavsiye ettiği makinaların markasından burada bulamadım o yüzden riske girmeyip tamburlu aldım bende ama aklım hep zıpkalı da kaldı
Fotoğraf yada video mevcut mu? Biçim yüksekliği tamburludan fazla mı?
750 devirle, 12 gaz veriyorum çok hızlı olayım dersen,14-15 gaz ile, 2.viteste korunga,yoncaya,yulaf,fig v.s kaba otlara yok demez.
çok sık otta,1.vites ve en fazla 14 gaz ile traş eder.
ben, tamburda kullandım,
biçim yüksekliği aynı sayılır.
ama her seferinde,zıpkalıyı tercih ederim.
hele iyi tecrübe kazanmış biri,hem mazottan,hem zamandan,hemde amortisman'dan kâr eder.
düşünen arkadaşlara yardımcı olurum.
makinayı iyi biliyorum.
fabrika sahipleride, beni tanır.

images%20(4).jpeg

750 devirle, 12 gaz veriyorum çok hızlı olayım dersen,14-15 gaz ile, 2.viteste korunga,yoncaya,yulaf,fig v.s kaba otlara yok demez.
çok sık otta,1.vites ve en fazla 14 gaz ile traş eder.
ben, tamburda kullandım,
biçim yüksekliği aynı sayılır.
ama her seferinde,zıpkalıyı tercih ederim.
hele iyi tecrübe kazanmış biri,hem mazottan,hem zamandan,hemde amortisman'dan kâr eder.
düşünen arkadaşlara yardımcı olurum.
makinayı iyi biliyorum.
fabrika sahipleride, beni tanır.

Ekli dosyayı görüntüle 44970
Biz bu makineden 2007 de almistik.Cift bicakti, fig i cok guzel biciyodu topragin altindan gidiyodu resmen.Ama yulafi,cayiri bicmiyodu.Sonra fig olmamaya basladi,bizde sattik tamburlu aldik.Tas atmasi disinda herseyi cok guzel.Ustune korumasini aldik simdi cok nadir tas atiyo.

• Beğen
Tepkiler: kayfeci