Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
28 sonuçtan 16 ile 28 arası gösteriliyor
    İzzet toker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı DedoAkdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla benim çocukuğum onun önünü almakla geçti ama şimdikiler belki daha kalitelidir bilemedim
    Bizim buralarda da hep tamburlu kullanılıyor, benim gönlümde de zıpkalı var
    Sana sorum, bıçakları yeni var sayarak, biçme hızı nedir ? 640 örneği verdin düz ikiyle biçim yapabilirmi?
    Birde tavlı olursa toprak yada bölgesel çamur denk geldiğinde biçim randımanı nasıl ? Yatık yerlerde biçimi nasıl ?
    Ön alma dedin onu anlamadım, ön alma nedir ?
    Yonca tarımında kullanmayı düşünüyorum

Taşlı yerlerde biçimini soran arkadaşa şunu diyecem, tambur taşlı yerde bundan daha çabuk dağılır, hemde tehlikeli

yeniçiftçi teşekkür etti.

DedoAkdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı İzzet toker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim buralarda da hep tamburlu kullanılıyor, benim gönlümde de zıpkalı var
    Sana sorum, bıçakları yeni var sayarak, biçme hızı nedir ? 640 örneği verdin düz ikiyle biçim yapabilirmi?
    Birde tavlı olursa toprak yada bölgesel çamur denk geldiğinde biçim randımanı nasıl ? Yatık yerlerde biçimi nasıl ?
    Ön alma dedin onu anlamadım, ön alma nedir ?
    Yonca tarımında kullanmayı düşünüyorum

Taşlı yerlerde biçimini soran arkadaşa şunu diyecem, tambur taşlı yerde bundan daha çabuk dağılır, hemde tehlikeli
    Düz iki ile çift bıçaklılar biçebilir yatık yerleri yatma yönünün tersine biçmen lazım yonca için tamburludan on kat iyidir ama çamurda biraz sıkıntı olabiliyor babam bir bidon su ile bıçakların altına sıkışan ot ve çamuru temizlersi ön alma durumu şöyle bişey bıçaklar kör veya yavaş gitme zorunluluğu olan yerlerde biçilen ot öne yıkılıp bıçakların önüne gelir bir kişinin dirgen ile otları geri devirmesi gerekir biçerdöverdeki dolap mantığını dirgen ile yapmak bence en randımanlısı diskli biçim aletleri o da biraz tuzlu oluyor

İzzet toker teşekkür etti.

darende44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı DedoAkdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düz iki ile çift bıçaklılar biçebilir yatık yerleri yatma yönünün tersine biçmen lazım yonca için tamburludan on kat iyidir ama çamurda biraz sıkıntı olabiliyor babam bir bidon su ile bıçakların altına sıkışan ot ve çamuru temizlersi ön alma durumu şöyle bişey bıçaklar kör veya yavaş gitme zorunluluğu olan yerlerde biçilen ot öne yıkılıp bıçakların önüne gelir bir kişinin dirgen ile otları geri devirmesi gerekir biçerdöverdeki dolap mantığını dirgen ile yapmak bence en randımanlısı diskli biçim aletleri o da biraz tuzlu oluyor
    Usta sizin makinanın markası ney bil miyorum ama bizim zıpkalı öyle birşey yok hafiften namlu var denk gelmeyecek kadar arada boşluk bırakıyor.

Bazı markalarda bicer doverinki gibi ortasından geçiyor mastar bizimki birbirine yapışık yaylı baskıları var
    Öbürleri den iyi biçiyor ama bıçak ömrü 150 dönüm

DedoAkdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı darende44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta sizin makinanın markası ney bil miyorum ama bizim zıpkalı öyle birşey yok hafiften namlu var denk gelmeyecek kadar arada boşluk bırakıyor.

Bazı markalarda bicer doverinki gibi ortasından geçiyor mastar bizimki birbirine yapışık yaylı baskıları var
    Öbürleri den iyi biçiyor ama bıçak ömrü 150 dönüm
    Yok namlu için değil yığma yapmaması için

Konuyu takip, tamburlu kullanıcısı olarak, alternatif arıyorum, taş fırlatma, hayatı tehlike, biçilen ürüne toz toprak taş v.s karışması ve geç kuruması tamburlu bin dezavantajları

İzzet toker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Biçerdöverci olarak bu işten anladığım.
    Zıpkalı çift mastarlı biçim makinesine biçerdöver benzeri bir tırmık takılsa her yönden tamburludan üstün
    O mucitlik yeteneğide bende yok

Alıntı İzzet toker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biçerdöverci olarak bu işten anladığım.
    Zıpkalı çift mastarlı biçim makinesine biçerdöver benzeri bir tırmık takılsa her yönden tamburludan üstün
    O mucitlik yeteneğide bende yok
    Fikri bende var, lazım kelebek, hem alçaklık hemde ileri uzatacak şekilde, yalnız mastar ı alamadık henüz

Selam,
    2012 ve 2013 yıllarında 600 dönün ve 1000 dönüm yerim vardı.
    Önce ucuz diye tamburlu aldım. Disklerin ikisi de içe doğru döndüğü için araya büyük taş alırsa büyük zarar görüyor. Bizim köyümüz de ilçeye biraz uzaktır. İşin başında 3-4 günüm yolda ve tamirciler sıra bekliyorduk geçti.
    Daha sonra yine tamirciye ilçeye gittiğim sırada ikinci el bir gaspardo fbr denk geldi. Onu satın aldım. Geri kalanını bu makina tek başına biçti.
    Bu tip makinalarla ilgili geçmiş 2 yılda acizane biraz tecrübe sahibiyiz özellikle dikkat etmeniz gerekenler:
    1- Zıpka ve bıçak hareketli olacak.
    2- Bıçakların ve zıpkanın yer aldığı demir nizami olacak. Bu demirde hafif bir yamuk olursa aletin kasılarak çalışır ve mutlaka bir sorun çıkarır. Benimkini bıçak değiştirirken yamulttular randımanı bitti. Mecbur 0 zıpla ve bıçak takımı aldım yeniden iş randımanı bindi.
    3-Belirli aralıklarla 10 dönümde 1 aleti çalıştırırken bir kova suyu zıpla ve bıçakların üzerine dökeceksin. Bitkinin öz suyu bıçakların ve zıpkanın arasında birikere kesim yapmasını engelliyor.
    4-yanında mutlaka zıpka bıçak perçin vs yedek parçan bulunsun.
    5-Bıçak değişimi yapma işlemi için perçinleri sökerken; lamayı traktör ön ağırlığı üzerine koyup sökecegin perçini boşluğa getirip lamayı esnetip bükmeden sökmelisin. Yoksa randıman alamazsın.

Bu makina küçük taşların üzerinden atlar, kimisinin altından geçer, kayaya takılırsa emniyeti açılır. Yani kolay kolay kıramazsın.
    Ben taştan kayadan ziyade zıpka ve bıçak arasına tırmık dişi ve kültüvatör ayağı aldırarak kırmıştır.
    Saygılar, iyi çalışmalar.

YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tambura meydan okuyorum.
    hem hızlı biçmede,
    hem temiz biçmede;
    hemde uzun ömürde.
    tambura meydan okuyorum.

deneyip garanti verebileceğim iki marka;
    gaspardo ve superior.

Ali ÖZAYDIN, ismail_17, nailyetek teşekkür etti.

ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende tanburlu kullaniyorum ama nefret ediyorum ot bicmekten
    Cok arıza yapıyor tas atiyor fazla mozot yakiyor
    Zipkali kullanan arkadaşım var leyland ile kosturuyor hemde piyasaya çalışıyor
    250 gr mozot yaikiyor dönümüne diyor leyland tasta atmıyor

Bende tamburlu kullanıyorum çayıda taş yok iyi ama yonca ve benzeri bitkileri biçerken sağlam taş ve toprak savurur devirli çalıştığı için riskli üstünde mutlaka zırh olacak. Mastarlıda otlar uzun olursa ağzını tıkar engebeli yerlere pek takılmaz çok büyük taşa vurmaz isen kolay kolay bişey olmaz ama tabla eğilirse temyize havale etmek gerekir.

Bu yorumlardan sonra bozulan ve ömrünü tamamlamış olan tamburlunun yerine mastarlı almaya karar verdim taş atma sıkıntısı vardı bizde de
    Hepinizden Allah razı olsun

nailyetek teşekkür etti.

Adil daab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı fatihs60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yorumlardan sonra bozulan ve ömrünü tamamlamış olan tamburlunun yerine mastarlı almaya karar verdim taş atma sıkıntısı vardı bizde de
    Hepinizden Allah razı olsun
    Şimdiden hayırlı uğurlu olsun

fatihs60 teşekkür etti.

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)