Çiftlik bank balonu patladı !

ortada bir dolandırıcılık var ok ama şöylede bi durum var bütün tv ve gazetelerde durum cok abartılıyor gibi geliyor bana. toplamda tosuncuk 512 m para topluyor 80 bin kisiden ve zaman içerisinde 398m ödeme yapıyor. toplamda 68 bin kişinin parasını ödüyor. 12 bin kişinin parası 114 milyon tl içerde. para kazanan cok kişi var bu işten. şimdi bu tosuncuğun konyada almış olduğu 25 bin dönüm arazi var 4 tanede çifliği var 1 tanede arı çifliği var. toplam 82 calışanı var ve devletin daha önceden el koyduğu 1500-2000 arası bitcoin( 140-150milyon tl)var. ok bi dolandırıcılık var ama bukadar abartıldığı gibi mi???? jet fadıl milyar dolarla anılıyor, cem uzan milyar dolarla anılıyor, titancı zamanında kimsede olmayan paralarla anılırken bu tosuncuk cok mu abartılıyor. sistem pazıl deniliyor ama uygulamayada gecişi var ve bu işin uygulamada karşılığı var yüksek kazanc sağlana bilir. tv de izledim üstüne basa basa diyorlarki 512 milyon kacırdı yaa arkadaş ödediği para var ortada. burda bir bit yeniği varmı yok mu şüpeli bakıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
120 milyon TL gibi ödenmeyen, kaçırılan para var.
ülkede kalan menkul-gayrimenkullerin satışından önce devlet alacakları ve işçi alacakları ödenir.
geri kalanlar diğer alacaklılar arasında oranlarına göre pay edilebilir.
tabi devlet alacaklarından bişey kalırsa...

zamanında devlet teşviklerinden yararlandı mı yararlanmadı mı?
o belli değil. eğer oradan da bi yatırım teşvik aldıysa, muhtemelen o parayı da 120 milyona eklemek gerekecek...
hükümet bunu açıklayamıyor şu anda, eğer varsa böyle bir teşvik yararlandırması, işler karışır. devleti bile dolandırmış olur.
zaten yönetenler aldatılmaya kandırılmaya meyyal.
üzerine üstlük bir de devletin denetleme yükümlülüğü var, bunun da gereği gibi yapılmadığı ortaya çıkabilir.

bu sebeple, ben "yatırım teşviki, kredi kullandırma, sıfır faizli kredi, hibe vs..." olduğuna dair bir açıklama yapılmayacağını düşünüyorum. çünkü bu yönetim zaafiyetini ortaya çıkarır...