Kavak ağacı yetiştiriciliği

Arkadaşlar ben bu işe merak saldim. Şimdi tarlaya fideyi dikiyorsun 10 yil sonra kesiyorsun. 10 yilda bugdaydan kazandigindan biraz daha fazla kazaniyormuşsun. Bana şu nedenle ideal geliyor. Ben ank.dayim arazilerimi başkalari ekiyor. Akrabalar sinir kaybolmasin vs. Yillardir ekiyor. Bende diyorum ki kavak diksem diye düşünüyorum. Ancak detaylari bilmiyorum. Sizden bilen var mi acaba. Bakimi neler susuz olur mu vs. Bana detayli bilgi lazim. Nette susuz yapan var ancak. Yapan kişi sakarya da oranin yagmur orani daha yüksek bizim yozgata göre.

Arkadaşlar ben bu işe merak saldim. Şimdi tarlaya fideyi dikiyorsun 10 yil sonra kesiyorsun. 10 yilda bugdaydan kazandigindan biraz daha fazla kazaniyormuşsun. Bana şu nedenle ideal geliyor. Ben ank.dayim arazilerimi başkalari ekiyor. Akrabalar sinir kaybolmasin vs. Yillardir ekiyor. Bende diyorum ki kavak diksem diye düşünüyorum. Ancak detaylari bilmiyorum. Sizden bilen var mi acaba. Bakimi neler susuz olur mu vs. Bana detayli bilgi lazim. Nette susuz yapan var ancak. Yapan kişi sakarya da oranin yagmur orani daha yüksek bizim yozgata göre.
Kavak susuz olmaz, Ayrıca eskisi gibi para etmiyor hatta hiç para etmiyor, 1980 yıllarında Iki para ediyordu. Babam ; 1990 'lı yıllarda ortalama 10 ton mayve veren Elma agaclarını söketek Kavak Alğacı dikti . Ama Şimdi para etmiyor, Sebebi ise, Doğal Gaz yaygınlaşması, kapı ve pencerelerin pimapen olması, inşat kalıplarının hazır kalıp kullanılması, arz/taleplerin değişmesi vb. nedenler gösterilebilir. Kavak ağacı her yerde veya her mevsimde 10 yılda meydana gelmez, bazı bölgeler de bu süre 30/40 yıl bile bulabilir, Iyı hesap yapıp öyle karar vermek lazım.

• Beğen
Tepkiler: anktrak
Para kismini yetistiricili hakkinda bil vereyim ;)

Bir gol ve ya akar su givi bir sey varsa onun dibini kavak dali aslayabilirsiniz cok buyuk ihtimal tutar ;)

Su gerekli malesef baslangicta akarsu ve ya venzeri sudan aliyor ihriyacini sonralari yuz suyu ile gelisimi devam ediyor su kanalinin kenatinda bile olur. Bu tarz yerlerde hiz sulamadan yapilir..

Dibinde ot yesertmemeniz gerekiyor otlar cok zayif olan agaclari kurutuyor..

Dibi temiz olmaz ise fare de kemirebilir (zayif iken baslangicta) fare ve ota dikkat edin baslangicta 2-3 sene sonra hic bisey yapmaniza gerekyok kendiliginden agac olur onlar ;)

• Beğen
3 nesildir bu işi yapıyoruz şuan hali hazırda 1200. Adet ekili ağacım var biz ortalama 7 8 yılda satıyoruz bu iş öyle ekeyim 10 yıl sonra geleyim işi değil sürekli budama gübreleme çapalama ve sulama gerektiriyor.arkadaşların dediği gibi artık parada etmiyor

• Beğen
Son durumu bilmiyorum. tarlada dikili kavak fiyatlarını sormak lazım. 2 yıl önce 100 tl idi. Sulaması budaması işçilik istiyor. Özellikle de budaması. Benim araştırmama göre sırf zarardı. Dikili kavak fiyatını öğrenip metrekareye dikilecek kavak sayısına karar verilerek hesap yapılabilir. İnşaatta artık kavak kullanan yok. İthal kereste plywood falan kullanıyorlar. İskele olarak kalıpta bile demir kullanılıyor. İyi piyasa araştırması yapmadan girmeyin üzülürsünüz.

• Beğen