Romanov için hesap doğru mu?

Hayırlı günler forum üyeleri rabbim işinize bereket versin ben tüm forumu gezip okudum ama konu ile alakalı en son güncellik 2014 te olduğu için kendi fikrimce tekrar konuya kendi nakit hesabım ile siz işi bilen ustalarıma danışmak için rahatsız ediyorum kusura bakmayin

Öncelikle istanbulda elbebek gulbebek büyüyen bir insan olarak romanov koyunu ile istanbuldan kaçmaya karar verdim sivas a eşimin dedesinin evi ahırı tarlası olan yere gitmeyi düşünüyorum ahirda kapı önündeki 30 dönüm alanda mera olmadan bakılacak koyunlar

30 adet Romanov koyun ile bismillah diyerek istanbulda asgari ücret kadar getirisi olsun yeter diyeceğim bir işe başlamak istiyorum hesabima gelince konuştuğum bir-kac insandan aldığım bilgiler ile

30 koyun × 2000 =60.000 koyun (maximum)
1 yıllık saman ihtiyacı 25 ton×1000 =25.000
1 yıllık yonca ve arpa 6 sar ton gitse ×1000=12.000
Istanbul da bırakıp gittiğin iş ve sigorta 2.500×12=30.000 (şahsi harcama)

Şimdi bu hesabima göre ahırda tüm ekipmanlar varken ekim biçim ekipmanı hariç bana gereken tutar 130 bin civarı

Kazancım şahsi deneyimsiz bilgilerimle 30 koyun ilk 8 ayda 1 yavru verse 2.doğumda ikiz özelliği varmış 2 senede 150 civarı koyun oluyor 100 tane satsam en ucuz şekilde koyunu 1000 liradan versem 100 bin lira eder yılda 50 ayda 4 bin lira kalır nerde ise düz mantık hesabima göre

Şimdi size sorum şudur burda hayali olan hesapsız yaptığım ne var aşi veteriner işlemleri ücretsiz tanıdık var

Yardım edenlerden fikirlerini söyleyenlerden Allah razı olsun alternatif fikirlerede açığım

• Beğen
Tepkiler: Şahbaz
Bende merak ediyorum.benim de köyde bir miktar arazim var babamın daha doğrusu,ayni hesabı bende yaptım ama en az 50 60 koyun ile başlamak daha mantıklı bence benim yaptıgım hesaba göre de bir aileyi rahatca geçindirir 60 koyun yazları meraya sobhabar ve kışın da 3 4 ay da yem desteği yapıldı mi bir sorun çıkmadığı takdirde geçinirsin para da koyarsın kenara,ama Sivas Yozgat tokat Çorum kırsal yerler olduğu icin sulama da problemler olabiliyor.yoncani arpa be samanını kendin ürettiğin surece en azından bir kısmını çok iyi para kaldırabilirsiniz çok iyi derken 1500 değil de 2500 kaldırırsın aylık , yıllık kazancını böldüğün de ..bu işlerle ilgilenen arkadaşlar nerdesiniz bea[emoji4] yardımcı olacak kimse Yok mu

Bende merak ediyorum.benim de köyde bir miktar arazim var babamın daha doğrusu,ayni hesabı bende yaptım ama en az 50 60 koyun ile başlamak daha mantıklı bence benim yaptıgım hesaba göre de bir aileyi rahatca geçindirir 60 koyun yazları meraya sobhabar ve kışın da 3 4 ay da yem desteği yapıldı mi bir sorun çıkmadığı takdirde geçinirsin para da koyarsın kenara,ama Sivas Yozgat tokat Çorum kırsal yerler olduğu icin sulama da problemler olabiliyor.yoncani arpa be samanını kendin ürettiğin surece en azından bir kısmını çok iyi para kaldırabilirsiniz çok iyi derken 1500 değil de 2500 kaldırırsın aylık , yıllık kazancını böldüğün de ..bu işlerle ilgilenen arkadaşlar nerdesiniz bea[emoji4] yardımcı olacak kimse Yok mu
bu kağıt üstü bu kadar yese bu kadar kazanır hesabına yorum yapmak hiç kolay değil.
şöyle düşünün iki komşu var ikisindede 50 koyun var ahırları aynı aynı yemi veriyorlar.

birisi meraya çıkarken çiğ ve kırağı durumuna dikkat ediyor biri etmiyor.

birisi nadas yerlerde güdüyor diğeri bayırda .

bu iki sürüden kazanılan para ciddi fark yapar şimdi yukarıda yazılanlara net rakamlarla nasıl cevap verilsin.

arkadaş istanbuldaki hayatını mumla arar gibime geliyor.

• Beğen
İlhan haklısın belki mumla ararız.
Ama 30 dönüm arazi de 50 60 adet koyunu güdemezmiyiz.arpa fii saman yulaf kendin eksen olmaz mi ??
30 dönüm u 3 e bölsek yapay mera yapsak yine İstanbul’u mum ile aramak zorunda kalırmiyiz??

İlhan haklısın belki mumla ararız.
Ama 30 dönüm arazi de 50 60 adet koyunu güdemezmiyiz.arpa fii saman yulaf kendin eksen olmaz mi ??
30 dönüm u 3 e bölsek yapay mera yapsak yine İstanbul’u mum ile aramak zorunda kalırmiyiz??
yaşam standartlarını ararsın koyunculuk yolunda gidiyor farzedelim.

10 derece sıcaklıkta kaç saat zaman geçirebilirsin ?

para kazandık köyde çocuklar için sosyal imkanlar ne durumda.

bu koyunculuk işi hayatınızı nasıl etkileyecek

• Beğen
Tepkiler: Özgür86
30 dönüm ü 3 e böldük etrafını kapattık çok sıcak olmadığı sürece hayvanlar disarida yanı yapay merada ve ağaçların altında suyu da var ?
Ben evli değilim tek yapmayı düşünüyorum en azından evlenene kadar
Benim düşüncem artık kırsal yanı sessiz sakin kafamın rahat olacağı bir yerde yasamak İstanbul’da yada Kıbrıs da çalışıyorum suan Kıbrıs’ta yim ve aşçı yim hani insan artık bunalıyor bu işten de cevreden de huzur arıyor koyunlar ve ben ufak bide tavuk kümesi 2 3 adet kopek,yozgat ta yapmayı düşünüyorum insallah 2019 da başlayacağım

• Beğen
30 dönüm ü 3 e böldük etrafını kapattık çok sıcak olmadığı sürece hayvanlar disarida yanı yapay merada ve ağaçların altında suyu da var ?
Ben evli değilim tek yapmayı düşünüyorum en azından evlenene kadar
Benim düşüncem artık kırsal yanı sessiz sakin kafamın rahat olacağı bir yerde yasamak İstanbul’da yada Kıbrıs da çalışıyorum suan Kıbrıs’ta yim ve aşçı yim hani insan artık bunalıyor bu işten de cevreden de huzur arıyor koyunlar ve ben ufak bide tavuk kümesi 2 3 adet kopek,yozgat ta yapmayı düşünüyorum insallah 2019 da başlayacağım

Bende tek düşündüm ama gezdiğim çiftliklerde kesinlikle tek olmaz diyor gebe koyunlar veya yeni doğmuş kuzular ile en azindan 1 kişi sürekli ilgilenecek dediler haberin olsun birde 10 derece deil ekşi 10 derecede bile istanbulda kalmaktan ıyidir sence de böyledir sanırım 3 aşağı 5 yukarı hesabım doğrudur sanırım

bu kağıt üstü bu kadar yese bu kadar kazanır hesabına yorum yapmak hiç kolay değil.
şöyle düşünün iki komşu var ikisindede 50 koyun var ahırları aynı aynı yemi veriyorlar.

birisi meraya çıkarken çiğ ve kırağı durumuna dikkat ediyor biri etmiyor.

birisi nadas yerlerde güdüyor diğeri bayırda .

bu iki sürüden kazanılan para ciddi fark yapar şimdi yukarıda yazılanlara net rakamlarla nasıl cevap verilsin.

arkadaş istanbuldaki hayatını mumla arar gibime geliyor.

Işte bu yüzden forumda sizden fikir bekliyorum yani siz olsanız ben nerde hata yapıyorum siz ne yapardınız diye sormak isterim dediginiz çiğ ve kırağı durumu nedir neden fark ettirir gibi pratik bilgileri rica etsem

Işte bu yüzden forumda sizden fikir bekliyorum yani siz olsanız ben nerde hata yapıyorum siz ne yapardınız diye sormak isterim dediginiz çiğ ve kırağı durumu nedir neden fark ettirir gibi pratik bilgileri rica etsem
mesela belli bir dönemde erken meraya çıkan koyunlarin ciğerine bir larva girer ilacı var. ilaç verilse bile dikkat ister.

Dogada olmayi seviyorsani yaparsin, koyundan ne kazanacagini hesaplarken bir noktayi daha hesapla. Sehirde para verdigin bircok seye para vermeyeceksin, sebzeni yatistireceksin, et, sut, yag, peynir, tavuk, yumurta hem dogal olacak hem de cok ucuza gelecek, yol parasi vermeyeceksin. Okumayai ve muzigi seviyorsan bol bol okursun. Herkesin micazi farkli, tercih yaparken ne istedigine gore karar ver, ne kazanacagina gore degil.

Dogada olmayi seviyorsani yaparsin, koyundan ne kazanacagini hesaplarken bir noktayi daha hesapla. Sehirde para verdigin bircok seye para vermeyeceksin, sebzeni yatistireceksin, et, sut, yag, peynir, tavuk, yumurta hem dogal olacak hem de cok ucuza gelecek, yol parasi vermeyeceksin. Okumayai ve muzigi seviyorsan bol bol okursun. Herkesin micazi farkli, tercih yaparken ne istedigine gore karar ver, ne kazanacagina gore degil.
ustam senin yazından nasıl anlatacağımı buldum.
hayvancılık yaşam tarzıdır.
şu kadar koyun bu kadar arazide olurmu olmazsa meraya çıkarsın.
o arazide bakamazsan şartlara uyarmısın.

• Beğen
Sartlari sen belirlemedigine gore sen sartlara uyacaksin, uyabilecek durumda yani esnek olacaksin.

Sartlarin kadar koyun bakarsin. Urunlerinde csitlendirme yaparsin, yoksa kontrol edemedigin gucler seni batirabilir. Et fiyati duser, ithalat yapilir, ne idugu, neden yapildigi belli olamyan kararlar sonucu gunahsiz yere batarsin.

Sadece hayvancilik olmaz bence, sebze yetistireceksin, seracilik yapacaksin ki birisini yapamaz, kazanamaz hale gelirsen digeri hayatini surdurmene yetsin. Tarlalarina sadece yem bitkisi eker, tum sermaye ve kredini hayvanciliga yatirirsan her sabah et fiyatina sut fiyatina bakarsin ki bunlar senin kontrolunda degil.

Onlarca dekar kaba yem yapacakken, arasinda yarim dekar ( 5000 m2 hatta daha az ) seran olsa zarari olur mu. Kabak, patlican, kapya biber bu mevsimde 2.5 TL hal fiyati, hadi olmasin da olsun 1.5 TL eline gecsin. Masrafina katkisi olur. Bir dekar dane misir ve ya arpa ne kazandiriyor, bir dekar sebze ne kazandiriyor? Sadece misir silaji yerine arada biraz da serada kil biber, kapya biber, dolma biber yapsan yardimi olur.

Tek urune baglanan birgun batabilir. Derim ki 200 koyun yerine 50 koyun olsun, 2000 m2 de seran olsun, eskiden hep tahil eken birgun lazim olur diye su kanali kenarina kavak dikmez miydi, bir yerlerde 30-40 cevizi olmaz miydi ? Ne dersiniz ?

Çok mantıklı ama
Sera işi çok teferruatlı diye biliyorum..
Ama düşünülebilir tabiki 50 koyun 100 tavuk ve dediğin gbi sera iyi olur aslında ama zaman ayırilabilir mi acaba ben kendim icin düşündüğümde işten anlamıyorum ve tek yasıyorum evli değilim
Zor olmaz mi ??

Teferruatli olan sera topraksiz tarim olan, onun ucun de bedava kurslar var belediyelerde ve ziraat fakultelerinde, sormak lazim. Benim soyledigim normal toprakli sera bir link vereyim, oldujca uzun 70 sayfadan fazla ama hem sera yapilisi, hem sebzecilik, hem geliri hakkinda samimi olarak bilgi var, sabirla okursaniz seradan ve tarla sebzeciliginden nasil kazaniliyor anlatiliyor.

http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/33546.htm

• Beğen
bikaç haftadır aralıksız bölgemızdeı hayvan pazarına gidiyorum daha yenidoğmuş kuzulu koyunları 1100 1200 civarıı verıyorlar daha yerdekı otu zorla yıyen kuzu bile 400 tl ye satıldı
yapabilirim diyorsanız kesinlikle koyunculuk karlı

• Beğen

Genel olarak;

-Çoban bakıcı yoksa HİÇ bulaşma
-Romanov bence BALON,
-Yerli ırklardan şaşma, Sivas kangal var çok memnunuz,
-Mera yoksa yine çok zor, bulaşma..

Selam saygı..

Bilgiler için teskkur ederim sivasta düşünüyorum bende dedemizin yeri var orada sivas 'ta küçükbaş için biraz deneyiminizi aktaririmisiniz siz nerde yapıyorsunuz hangi köyde önümüzdeki ay sivasa gelicem nasip olursa yüzyüze tanışmak fikir almak isterim mümkünse

Romonow balon demisisniz ama ben 2 3 çiftlik gezdim iain açıkçası kendi içinde bir piyasası var benim gibi yeni başlayanlar alıyor 4 5 sene daha gider en kötü ihtimal Romonow koçunun sperm sayısı güçlü ve türk ırkına bile 2 3 kuzu kırma şekilde vermesine neden oluyor bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum