ET YİNE PATLADI GİDİYOR

Geçen yaz 44 e aldığımız yem en son 54 oldu 3 gün önce 4 tl daha zam yaptılar 58 oldu. Bağlantı yapmadık. Zam geldikçe kitleyecekler. Geçen sene angus 26 liraydı geçen hafta kestiler 26.5 Tl. Enflasyona göre en aşağı %10 zam gelmesi gerekiyor. Ama birileri çıkıp ben şuraya gittim arkamdan iş çevirmişler kıymaya 1.5 tl zam gelmiş diyor. Tüm yandaş medya yayınlıyor. Bir yandaş medyada yeme gelen zamdan haber etmiyor. Sabrın sonu selamet olmayacak bu gidişle.

senin danalar ne oldu abi kesime yaklaştılar mı bi problem yoktur inşallah

senin danalar ne oldu abi kesime yaklaştılar mı bi problem yoktur inşallah

Tenta ne yaptin danalari buyuttunmu nasil oluyor bu isler kesime yaklastin galiba

Durumlarda danalarda iyi Allah a şükür. Bu ayın 15 inde 4 ay olacak. Muhtemelen keseceğimiz ilk posta en aşağı ağustasa kadar kalacak beside. Yem fiyatlarının bu denli artması biraz düşündürüyor sadece. Bakalım nasip kısmet Allah büyüktür.

Kesim yaza en aşağı 30 lira. Dert etmeyin üretime devam :)

Vallahi hocam ağzından bal damlıyor ama nereye kadar böyle gider bilmiyorum. Benim sahip olduğum meslek üretime dayalı burdaki çoğu kişi gibi ama yeterli değil ülke olarak kendi kendimize üretip yetmemiz lazım. Petrol zengini olmadığımıza göre bu ülke eninde sonunda tüketiciden çok üretimin ülkeyi kurtaracağını bilmek zorunda.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Hükümet 500.000 adet kasaplık hayvan getiriyormuş, üretici batacak. Hayvancılık bitecek maalesef..

http://www.milligazete.com.tr/haber/1530108/hayvancilikta-buyuk-ithalat

getirse ne olurki abi ithalat ne zaman çözüm olmuş? çiftçiyi kendilerinden soğutmaktan başka bişey değil ülke ithalat bataklığına çekilip kıtlık ve açlıkla karşı karşıya bırakılmaya çalışılıyor. Bu işten köşeyi dönecek özel sektör bu maliyetlerle para kazanabilirse getirsin yoksa getirceği hayvan kaç ay dayanabilecek ki ? bunların hepsinin hesap edilmesi lazım. inşallah bu günlerde geçer ama bu yönetim biçimiyle çok zor duyduğum kadarıyla tarım tekelleştirilmek isteniyor ve çiftçinin fabrikalarda prangalı çalışan olması isteniyor yapılanlarda ona haklılık payı çıkarıyor. Geçen sene süt idi bu sene et seneye de hayvanın bokundan spekülasyon çıkarsa şaşırmayalım bence :)) bu ülkede mazot 5.65 bi ayakkkabı 250 tl den fazla bi pantolon 50 60 lira ulaşım çok pahalı kiralar çok pahalı ama hükümetin derdi sadece et ve süt buda bitirilmek istendiğinin kanıtı. Artık çiftçi de kendine gelmeli bence birazda kendimizde hata aramalıyız Bi çiftçinin bankaya hiç yoksa 100 bin lira borcu var herkesin altında son model traktör var tamam 100 dönüm 60 70 dönüm için kullanılmalı ama adamın 5 hayvanı var 5 10 dönüm arazisi var gidip kredili traktör almış bu doğrumu değil. bilinçlenmek lazım bizde 87 model steyr var cin gibi vallahi her işide görüyor yakıtta az yeter bize

Hükümet 500.000 adet kasaplık hayvan getiriyormuş, üretici batacak. Hayvancılık bitecek maalesef..

http://www.milligazete.com.tr/haber/1530108/hayvancilikta-buyuk-ithalat

tabi ki getirecek...
Çiftçi;
A Haber, TRT, 24, NTV, Tv Net, Akit Tv, 360, HaberTürk, atv vb. güdümlü propaganda kanallarını izliyor.
sabah, akşam, takvim, akit, habertürk, güneş, milliyet, vatan vb. kahvelerde bedava dağıtılan gazeteleri okuyor.
sürekli propagandaya maruz kalıyor ve doğruyla gerçeği ayır edecek bilgisi de yok.
hükümetin çiftçi aleyhine her yaptığı, bu medya tarafından lehe gibi anlatılıyor.
normalde hükümete zarar yazması gereken icraatlar fayda sağlıyor.

ramazanda et fiyatları muhtemelen tavan yapacak
akp de bu ramazanları dibine kadar kullanıyor...
dolayısıyla ramazanda et fiyatının artmaması için, vatandaşın böyle bişeyle karşılaşıp itiraz etmemesi için herşeyi yapacaklar.
ramazandan sonra da tüm çiftçiler herşeyi unutmuş olacak.
adeta büyülenmiş gibi ağızlarından salyalar aka aka, elleri patlayana kadar alkışlayacaklar.

bir caps vardı belki bilirsiniz.
Tayyip, milleti kastederek, "merak etmeyin Allah dedim mi her şeyi unutacaklar" yazıyordu.
olan bu, her ne yaparsa yapsın, bir dini söylemle, dini kullanmasıyla herkesin gözüne perde iniveriyor.
ve büyülenmiş gibi, zombiye dönüşmüş gibi gidip yine aynı partiye oy veriyorlar.
psikologların ve sosyologların bunu araştırması gerek.

tabi ki getirecek...
Çiftçi;
A Haber, TRT, 24, NTV, Tv Net, Akit Tv, 360, HaberTürk, atv vb. güdümlü propaganda kanallarını izliyor.
sabah, akşam, takvim, akit, habertürk, güneş, milliyet, vatan vb. kahvelerde bedava dağıtılan gazeteleri okuyor.
sürekli propagandaya maruz kalıyor ve doğruyla gerçeği ayır edecek bilgisi de yok.
hükümetin çiftçi aleyhine her yaptığı, bu medya tarafından lehe gibi anlatılıyor.
normalde hükümete zarar yazması gereken icraatlar fayda sağlıyor.

ramazanda et fiyatları muhtemelen tavan yapacak
akp de bu ramazanları dibine kadar kullanıyor...
dolayısıyla ramazanda et fiyatının artmaması için, vatandaşın böyle bişeyle karşılaşıp itiraz etmemesi için herşeyi yapacaklar.
ramazandan sonra da tüm çiftçiler herşeyi unutmuş olacak.
adeta büyülenmiş gibi ağızlarından salyalar aka aka, elleri patlayana kadar alkışlayacaklar.

bir caps vardı belki bilirsiniz.
Tayyip, milleti kastederek, "merak etmeyin Allah dedim mi her şeyi unutacaklar" yazıyordu.
olan bu, her ne yaparsa yapsın, bir dini söylemle, dini kullanmasıyla herkesin gözüne perde iniveriyor.
ve büyülenmiş gibi, zombiye dönüşmüş gibi gidip yine aynı partiye oy veriyorlar.
psikologların ve sosyologların bunu araştırması gerek.
Ben sosyoloji bitirdim baskan ama arastirmalar halkin uyumadigini ancak cok buyuk ikilemlerde kaldigini ve bunu sectigini soyluyor baskanlik secimi geliyor mesela bir arastir bakalim ne diyor is yerine bir sor tabiki sadece tek görusun oldugu yerde yapma arastirmani herkes farkli acidan bakar bana kalirsa traktoru de birak her gun füze ve silah üretmek isterim eğitime el atarim universite mezunu kasiyerlik bile bulamiyor bu halk bu kadar luksu ne yapacak bir sorgula sence 200 donum kuru tarim yapan adama klima cok mu lazim onun yerine uretime yatirim yapsa o sermaye ekonomiye kazandirilsa ihracata yönelsek dış pazar bulsak mesela boyle düsunmek lazim ama biz daha cocugumuzu köye goturemiyoruz cunku sehirde rahatlik ve luks var almanlar disilin japonlar calismayla zengin oldu bizde ikiside yok

Ben sosyoloji bitirdim baskan ama arastirmalar halkin uyumadigini ancak cok buyuk ikilemlerde kaldigini ve bunu sectigini soyluyor baskanlik secimi geliyor mesela bir arastir bakalim ne diyor is yerine bir sor tabiki sadece tek görusun oldugu yerde yapma arastirmani herkes farkli acidan bakar bana kalirsa traktoru de birak her gun füze ve silah üretmek isterim eğitime el atarim universite mezunu kasiyerlik bile bulamiyor bu halk bu kadar luksu ne yapacak bir sorgula sence 200 donum kuru tarim yapan adama klima cok mu lazim onun yerine uretime yatirim yapsa o sermaye ekonomiye kazandirilsa ihracata yönelsek dış pazar bulsak mesela boyle düsunmek lazim ama biz daha cocugumuzu köye goturemiyoruz cunku sehirde rahatlik ve luks var almanlar disilin japonlar calismayla zengin oldu bizde ikiside yok

Diğer cümlelerinize değilde 200 dekar tarım yapan bi kişi için neden klimalı traktör fazla büyümenin ve gelişmenin temelinde yaşayış tarzı var bence yaşam kalitesi arttıkça insanoğlu daha çok kazanmaya çalısıyor daha bilinçli daha hevesli oluyor bence sonuna kadar herkes hakediyo yenilik lazım inovasyonlara ayak uyduramazsak ülkecek geride kalmaya mahkumuz tıpkı tarihimizde ki gibi

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi
Kendi gorusum demistim ama sermayesi zayif bir ulke acisindan bunlar onemli diye dusunuyorum cunku bu traktörleri hepsi degil ama bir cogu kuru inat adina aliyor ve sermayye olu yatirin olarak kaliyor bence tabiki iktisatcilarla felan degerlendirmeye mahkum olabilir bu dusuncem

Dün öğlen cuma sonu kendime 1 saat vakit ayirdim bi tanidiğimin çarşi merkezde lokantasinda karnimi doyurdum çayimi içerken yan tarafta bi şahis çayini yudumluyor neyse çayini içti hesabi ödeyip dişarda kaldirimda beklemeye başladi hemen belediyenin bi araci geldi kapisini açti girdi,lokanta sahibine abi bu kim dedim fen işleri müdürü dedi tebessüm ettim o sirada bak bak karşiya bak dedi ordada il özel idaresi kalem müdürü makama biniyordu ve halime resmen acıdım bu kadar israf olmaz birilerini eleştirmek için söylemiyorum o sirada ağzimdan şu cümle çikti abi ne haldeyiz ingiliz başbakan metroya biniyor bizim kaldirim müdürleri makama...
Ben çifçiyim
ben ön muhasebemi kendim tutarim satın alma müdürü benim satiş müdürü benim işçi benim emekçi benim lakin şimdiye kadar böyle rahat olmadim ben üniversite mezunuyum hiçbirşeyi şimdiye kadar devletten bekleyen birisi olmadim öyle olsam tarımla uğraşmazdim kpss ye girer memur maaşıyla çalişirdim demek istediğim azicik emeğimize saygı gösterilmesi ben başka bişey istemiyorum.
Türkiyenin tarım adına en kurak yerinde hayat mücadelesi veriyoruz halimize şükür Allah yardımcımız olsun.