Susuz arazi yonca ekimi

Arkadaşlar 50 dekar kıraç arazimize yonca ekecez ekimle beraber 20.20.zn gübresi atılacak tohum olarak kaplamalı bilensoy aldık 10kg diye kg 22tlden ama eve gelince net 6 kilo tohum var 4 kilo kaplama geri götürdük açık tohum aldık 17.5 tlden 50 dekar yere 200 klilo tohum atılacak ekimde tecrübeli arkadaşlar öneride bulunabilirse sevinirim ekim serpme yapıp yüzeysel kazayağı ve yuvam çekilecek saygılar...

usta ben gecen sene 2 döüm el ile serpme yaptım homojen bi ekim olmadı bazı yerler sık bazı yerler cok seyrek oldu sana tavsşyem kesinlikle mibzerle ek ve + şeklinde 2 kat ek
nisanda 20 dönümde ben ekeceğim önce yonca eken bi mibzer bulmam lazım :)

Arkadaşlar 50 dekar kıraç arazimize yonca ekecez ekimle beraber 20.20.zn gübresi atılacak tohum olarak kaplamalı bilensoy aldık 10kg diye kg 22tlden ama eve gelince net 6 kilo tohum var 4 kilo kaplama geri götürdük açık tohum aldık 17.5 tlden 50 dekar yere 200 klilo tohum atılacak ekimde tecrübeli arkadaşlar öneride bulunabilirse sevinirim ekim serpme yapıp yüzeysel kazayağı ve yuvam çekilecek saygılar...
Reis gerek yoktur sıkıntıya hububat mibzeri yani buğday ektiğimiz mibzerin tepsi yay ların pimini çıkar yani boşta olsun mibzer ayarinida 0 da kapat zaten bozuk para genişliği yer oluyor bazı markalarda 1 çizgide ekilir 4/ 5 kilo tohum döküyor zaten biz öyle ekmistik sıkıntı yapma dengeli şekilde bitiyor kolay gelsin

Yonca yeri iyi toprak hazırlığı ister, genelde anız yeri yazdan sürülür, Kasım ve Şubat'ta kaz ayağı çekilir.Nisan başlarında tarla bir tur tırmıkla kırılır, elle saçılacaksa 4 kg, sıraya mibzerle 2 kg, pnomatik mibzerle 1 kg tavsiye edilir.Ekim bittikten sonra demir merdane çekilir, tohumun toprağa sıkışması sağlanır.Arazi tav durumunda olmalıdır, biraz yaşlık varsa kuruması beklenir ve sonra merdane çekilir.
Tarlaya diskaro da çekilebilir, maksat tohumu yüzeye yakın düşürmektir.

simdi ektim 5 donum biraz yagmur yagdi 2 saat sonra 19donum ve 25 donum ekim yapicam yagmur yagmazsa yagana kadar her gun 40-50 donum ekerim makinayla iki kat 4 yada 5 kg tohum atiyoruz biz sulanabilen yerlere ekiyoruz kuru yonca tecrubem 0

20.20 gübreyi enaz 40-50 kg at ve topragin 15-20 cm altina kariştir, mumkunse pulluk altina.
Kapli yonca tohumu hile zaten, toprak kaplayip kilo cektirmek. Ekim yapilacak tarlaya yakin zamanda nohut veya yonca ekimi yapildiysa bakteri kaplamasanda olur, aksi ise ekim onceki gece kendin bakteri karistir ve ekim yap.
Mibzer bulmaya caliş, hiç mumkun degilse tohumu tarlaya 2-3 seferde saç, görece dengeyi arttirir.

Yoncayı ektim 1 ay oldu yağmurlar çok güzel gidiyor dap ve 20 .20 zn ile ekim yaptım köyde en iyi çıkışi bizim yonca yaptı 100 kilo sertifikalı 100 kilo açık tohum ektim 45 dekar araziye çıkış çok iyi oldu şükür..

Yoncayı ektim 1 ay oldu yağmurlar çok güzel gidiyor dap ve 20 .20 zn ile ekim yaptım köyde en iyi çıkışi bizim yonca yaptı 100 kilo sertifikalı 100 kilo açık tohum ektim 45 dekar araziye çıkış çok iyi oldu şükür..
Evet resim.. 20180521_110819.jpg