Yonca Gübreleme yardım

Abiler en son açtığım konuda ziraat mühendisi önerisi ile gübre aldığımızı söylemiştim. Bizim alma amacımız en sıcak günlerde bile +35 günde biçime gelen yoncalarımızı daha erken biçmekti.

2 farklı tarlada denedik :

1) Tarla uzunluğu 220 metre

- 15 kg PetersProfessional = 30 metre tarla enine atıldı.

-3 metre hem Peters , hem MAP atıldı.( Yağmurlama sulamadaki önceki suladığın yere atma olayı. Rüzgar olmasa 6,7,8 metre 2 farklı gübre atılmış yer olabilirdi)

-25kg MAP = 27 metre tarla enine atıldı.

SONUÇ: Peterin olduğu yer kapkara oldu.Dalgalama aşırı. Bilerek hiç atılmadığımız yerden daha yanık ve dalgalı. Bitki boyu geçenki ölçümüme göre 20 cm.

MAP kullanılan yer biraz sarardı. Azot içerikli olduğu için( Azot yoncayı sarartır). Hiç bir yerde yanma olmadı hatta geçen biçim yaktığımız yerler gübreden sonra diğer boylu yerler gibi düz, dalgasız oldu. Bitki boyu 30 cm.

2) Tarla uzunluğu 220 metre

Bu tarlada Solinure 9 ve MAP kullanıldı. Gübrelemeye dün başlayarak su borusuna vanali tankla yaptık.(Diğerindeki gibi) Şuanlık daha bi fark yok. Yine acaba gübreler gübre atilmayan yerden farklı olacak mı ? Diye bilerek gübre atılmadık yer bıraktık.

Bu yazının üzerinden 10 gün daha geçsin , yeni bilgileri resimlerle aktarırım. Biçim olsun , daha ayrıntılı resimlerde gelir. Ben yeni konu açmayı düşünüyordum. İsterseniz buraya yazmaya devam edeyim. Konu karışıklığı olmasın yorunlarınızı bekliyorum abiler.

Not =
-MAP(25KG) 110TL
-PETERSPROFESSIONAL (15KG) 240TL
-SOLINURE'nin fiyatını bilmiyorum.

Bu gübreleri değişim olsun ve daha hızlı büyüsün diye deneme amaçlı attık. Yonca bitkisi senelik ( tecrübe + pdf) ;

Dekara 12kg-24kg arası saf fosfat (2 farklı zamanda verirseniz güzel olur.Bu zaten ektiğiniz seneden , sökeceğiniz seneye kadar aynı olur.

Dekara 4-6kg arasıda saf N( azot) kaldırır. Bitki 1.seneden sonra bakteri kültürü ile Azot ihtiyacını topraktan karşılar. Sadece ilk sene bu belirttiğim rakamlarda azot kullanırsaniz iyi olur.

20180813_153151.jpg20180803_202426.jpg20180803_202355.jpg

Abiler en son açtığım konuda ziraat mühendisi önerisi ile gübre aldığımızı söylemiştim. Bizim alma amacımız en sıcak günlerde bile +35 günde biçime gelen yoncalarımızı daha erken biçmekti.

2 farklı tarlada denedik :

1) Tarla uzunluğu 220 metre

- 15 kg PetersProfessional = 30 metre tarla enine atıldı.

-3 metre hem Peters , hem MAP atıldı.( Yağmurlama sulamadaki önceki suladığın yere atma olayı. Rüzgar olmasa 6,7,8 metre 2 farklı gübre atılmış yer olabilirdi)

-25kg MAP = 27 metre tarla enine atıldı.

SONUÇ: Peterin olduğu yer kapkara oldu.Dalgalama aşırı. Bilerek hiç atılmadığımız yerden daha yanık ve dalgalı. Bitki boyu geçenki ölçümüme göre 20 cm.

MAP kullanılan yer biraz sarardı. Azot içerikli olduğu için( Azot yoncayı sarartır). Hiç bir yerde yanma olmadı hatta geçen biçim yaktığımız yerler gübreden sonra diğer boylu yerler gibi düz, dalgasız oldu. Bitki boyu 30 cm.

2) Tarla uzunluğu 220 metre

Bu tarlada Solinure 9 ve MAP kullanıldı. Gübrelemeye dün başlayarak su borusuna vanali tankla yaptık.(Diğerindeki gibi) Şuanlık daha bi fark yok. Yine acaba gübreler gübre atilmayan yerden farklı olacak mı ? Diye bilerek gübre atılmadık yer bıraktık.

Bu yazının üzerinden 10 gün daha geçsin , yeni bilgileri resimlerle aktarırım. Biçim olsun , daha ayrıntılı resimlerde gelir. Ben yeni konu açmayı düşünüyordum. İsterseniz buraya yazmaya devam edeyim. Konu karışıklığı olmasın yorunlarınızı bekliyorum abiler.

Not =
-MAP(25KG) 110TL
-PETERSPROFESSIONAL (15KG) 240TL
-SOLINURE'nin fiyatını bilmiyorum.

Bu gübreleri değişim olsun ve daha hızlı büyüsün diye deneme amaçlı attık. Yonca bitkisi senelik ( tecrübe + pdf) ;

Dekara 12kg-24kg arası saf fosfat (2 farklı zamanda verirseniz güzel olur.Bu zaten ektiğiniz seneden , sökeceğiniz seneye kadar aynı olur.

Dekara 4-6kg arasıda saf N( azot) kaldırır. Bitki 1.seneden sonra bakteri kültürü ile Azot ihtiyacını topraktan karşılar. Sadece ilk sene bu belirttiğim rakamlarda azot kullanırsaniz iyi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 30130Ekli dosyayı görüntüle 30131Ekli dosyayı görüntüle 30132
Yağmurlamayla arada bir sadece map kullanın .Holder ile maxicrop isimli ürünü kullanın.Dekara 80-100 gram arasında ilaçlama olarak atarsanız bana duacı olursunuz.Bu uygulamayı bir arkadaşımız 15-20 senedir devamlı olarak uyguluyor.İçeriğinde bulunan doğal bileşikler sayesinden yeşil akşamı önemli olan ürünleri için birebir bir üründür.Ambalajları 400 gram gelir.Bir ambalajini 4 dekar yere kullanarak atilmayan yer ile farkını görürsünüz

Arkadaşlar elimizde fazla mısır için taban gübresi var. ( Gübretaş 13.24.12+10(SO3)+ME ) Yonca ekeceğiz bu gübreyi yonca için kullanabilir miyiz. Önerileriniz ve bilgisi olan var mı. Ziraat Mühendisi çok güzel olur dedi Ama sizinde fikirlerinizi bilmek istiyorum.
Bende 2022 de yonca ekimi yaptım. O zaman yaptığım araştırmalara göre uzmanlar (üniversite hocaları) dekara 1 torba DAP atılmasını söylediler. Çünkü yonca için FOSFOR maddesinin yüksek olması gerektiğini söylediler. Sonraki yıllarda başka gübre kullanmaya gerek olmadığını bildirdiler. Bitki her sene ihtiyacı kadar topraktan alıyormuş. Bereketli bir yıl diliyorum.

Arkadaşlar elimizde fazla mısır için taban gübresi var. ( Gübretaş 13.24.12+10(SO3)+ME ) Yonca ekeceğiz bu gübreyi yonca için kullanabilir miyiz. Önerileriniz ve bilgisi olan var mı. Ziraat Mühendisi çok güzel olur dedi Ama sizinde fikirlerinizi bilmek istiyorum.
2022 de bende yonca ekimi yaptım. Üç Üniversite hocası ile yaptığım görüşmede, kesinlikle dekara 50kg. DAP kullanmamı söylediler. Çünkü yoncanın topraktan elde edemediği tek madde FOSFOR olduğunu belirttiler. Fosforf da en fazla DAP da var. Dekara 50kg atıldığında sonraki yıllarda gübre kullanmaya gerek olmadığını söylediler. Elinizdeki gubreyi kullanmanıza sorun yok. Ancak sonraki yıllarda yağmurlama ile MAP vermeniz gerekecektir. Uzmanların bana verdiği bilgi bu şekilde. Bol ve bereketli bir sene diliyorum.