Yonca Gübreleme yardım

Arkadaşlar elimizde fazla mısır için taban gübresi var. ( Gübretaş 13.24.12+10(SO3)+ME ) Yonca ekeceğiz bu gübreyi yonca için kullanabilir miyiz. Önerileriniz ve bilgisi olan var mı. Ziraat Mühendisi çok güzel olur dedi Ama sizinde fikirlerinizi bilmek istiyorum.

Bence de gayet güzel olur. Yoncanın isteyeceği ana elementlerin hepsi mevcut. Miktarını ne kadar atmayı düşünüyorsunuz? Toprak analizi varsa yorum daha kolay olur. Eğer yoksa Türkiye şartlarında 40 kg/dönüm uygundur. Daha fazlada olur ama en az 40kg tavsiye ederim. Katılan katılmayan herkese saygım var...

• Beğen
Tepkiler: talip71
Bence de gayet güzel olur. Yoncanın isteyeceği ana elementlerin hepsi mevcut. Miktarını ne kadar atmayı düşünüyorsunuz? Toprak analizi varsa yorum daha kolay olur. Eğer yoksa Türkiye şartlarında 40 kg/dönüm uygundur. Daha fazlada olur ama en az 40kg tavsiye ederim. Katılan katılmayan herkese saygım var...

Gübretaş Mühendisi ile konuştum. Dönüme 40 kg atabilirsiniz dedi. Şu an atıyoruz. Biraz derin sürmemizi önerdi. Hayvan gübresi de var tarlada dedim 40 Kg çok iyi olur dedi.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Arkadaşlar elimizde fazla mısır için taban gübresi var. ( Gübretaş 13.24.12+10(SO3)+ME ) Yonca ekeceğiz bu gübreyi yonca için kullanabilir miyiz. Önerileriniz ve bilgisi olan var mı. Ziraat Mühendisi çok güzel olur dedi Ama sizinde fikirlerinizi bilmek istiyorum.
Olur tabi olmaması için bir sıkıntı yok ama yeniden gübre alacaksanız dap kullanabilirsiniz.Toprak yapınızı bilmiyorum ama genellikle topraklarımızın derinliklerinde yeterli miktarda potasyum,kalsiyum,magnezyum katyonları bulunurken fosfora pek rast gelinmez.Bildiginiz gibi yonca kısa sürede derinlere kök saldığı için bu katyonlara kolay ulaşır.Azotu zaten kendisi sağlıyor.Ama fosfordan yararlanacağı pek kaynak olmadığı için taban gübresinde fosfor ağırlık bir şey vermek güzel olur.Bir kaç biçim sonrasında her biçimin ardından map vermenizi tavsiye ederim.Farkını görürsünüz.

• Beğen
Tepkiler: ŞEBİNKARAHİSAR
Olur tabi olmaması için bir sıkıntı yok ama yeniden gübre alacaksanız dap kullanabilirsiniz.Toprak yapınızı bilmiyorum ama genellikle topraklarımızın derinliklerinde yeterli miktarda potasyum,kalsiyum,magnezyum katyonları bulunurken fosfora pek rast gelinmez.Bildiginiz gibi yonca kısa sürede derinlere kök saldığı için bu katyonlara kolay ulaşır.Azotu zaten kendisi sağlıyor.Ama fosfordan yararlanacağı pek kaynak olmadığı için taban gübresinde fosfor ağırlık bir şey vermek güzel olur.Bir kaç biçim sonrasında her biçimin ardından map vermenizi tavsiye ederim.Farkını görürsünüz.

DAP ı kaç kg tavsiye edersiniz ve dönüme ne kadar tohum yeterli olur

Gübretaş Mühendisi ile konuştum. Dönüme 40 kg atabilirsiniz dedi. Şu an atıyoruz. Biraz derin sürmemizi önerdi. Hayvan gübresi de var tarlada dedim 40 Kg çok iyi olur dedi.

Mümkün olduğunda hesap kitap ve bilimsel nedenleri ile yardım isteyene cevap yazıyorum. Bazıları yanlış anlıyor. Sizin görüşüme katılmanıza sevindim. Ekiminizi yapın haber verin size yapraktan gübreleme hakkında bir kaç fikir söylemek isterim. Yapacağınız şeylerin size geri dönüşü fazlasıyla olacak.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim peki ya ot ilacı için ne tavsiye edersiniz
Ekteki numara ile iletisim kurun yonca icin bakteri isteyin kesinlikle bakteri asilamadan ekim yapmayin gerekli butun bilgiyi oradan edinebilirsiniz bereketli olsun IMG-20180309-WA0003.jpeg

Ekteki numara ile iletisim kurun yonca icin bakteri isteyin kesinlikle bakteri asilamadan ekim yapmayin gerekli butun bilgiyi oradan edinebilirsiniz bereketli olsunEkli dosyayı görüntüle 24983

Öncelikle ilginize teşekkür ederim verdiğimiz numarayı aradım malum haftasonu ulaşamadım hal böyleyken bu bakteri konusuna çok uzağım bu konu hakkında biraz Bilgi verirminiz

Öncelikle ilginize teşekkür ederim verdiğimiz numarayı aradım malum haftasonu ulaşamadım hal böyleyken bu bakteri konusuna çok uzağım bu konu hakkında biraz Bilgi verirminiz
Yem bitkileri ve baklagillerin koklerinde nodul olusturarak kultur bitkisinin kokleri ile karsilikli fayda seklinde yasam surerler. Gorevleri havadaki azotu ozumseyerek kultur bitkisinin kullanabilecegi forma getirirler. Rihizobium spp adli bakteriler ozellikle cok yillik yem bitkilerinde %30 verim artisi saglarlar. En az 5 yil biceceginiz yoncaya taban gubresi atma sansiniz yok ekim sirasinda da 5 yillik gubreyi atma sansiniz yok bu bakteri olayi bulunmaz bir nimet 541 221 44 98 akliniza takilan bir durum olursa arayabilirsiniz

• Beğen
Yem bitkileri ve baklagillerin koklerinde nodul olusturarak kultur bitkisinin kokleri ile karsilikli fayda seklinde yasam surerler. Gorevleri havadaki azotu ozumseyerek kultur bitkisinin kullanabilecegi forma getirirler. Rihizobium spp adli bakteriler ozellikle cok yillik yem bitkilerinde %30 verim artisi saglarlar. En az 5 yil biceceginiz yoncaya taban gubresi atma sansiniz yok ekim sirasinda da 5 yillik gubreyi atma sansiniz yok bu bakteri olayi bulunmaz bir nimet 541 221 44 98 akliniza takilan bir durum olursa arayabilirsiniz
Yarin siparis verecem bakteri asisi icin insallah... Aklimda idi zaten. Musait olamadim.

• Beğen
Tepkiler: kansucaglar
Bugun odeme yaptim. 1 kg siparis ettim. Insallah iki gune gelir... Size bir dilekce yolluyorlar. Odeme yapacaginiz iban hesabini yolluyorlar. Dilekceyi doldurup size yolladiklari fax edresine yolluyorsunuz faksliyorsunuz. Odeme yaparken aciklama kismina soyledikleri sekilde doldurun. Aras Kargo ile calisiyorlarmis. Hepsi bu kadarIMG-20180326-WA0000.jpgIMG-20180326-WA0001.jpg2018-03-26%2020.43.35.jpg

Bugun odeme yaptim. 1 kg siparis ettim. Insallah iki gune gelir... Size bir dilekce yolluyorlar. Odeme yapacaginiz iban hesabini yolluyorlar. Dilekceyi doldurup size yolladiklari fax edresine yolluyorsunuz faksliyorsunuz. Odeme yaparken aciklama kismina soyledikleri sekilde doldurun. Aras Kargo ile calisiyorlarmis. Hepsi bu kadarEkli dosyayı görüntüle 25110Ekli dosyayı görüntüle 25111Ekli dosyayı görüntüle 25112
Sizin adiniza sevindim nohut konusuna da konuyu yazmistim ama kac uretici ugrasti bilemiyorum yoncada kesinlikle karsiligini alirsiniz. Her bicimden sonra sadece aminoasit ve sivi fosfor verin kaliteye gore min 50gr/da suyu da eksik etmezseniz yoncaciliktan zevk alacaniza garanti veririm bereketli olsun

• Beğen
Eger kaplamali tohum alirsaniz (OSM gibi mesela) asilama yapmaniza gerek yok. Bizim yonca pek keyif vermedi. Ot bastirdi maalesef. Kanyas otu zehirlemesi bu tarladan olmustu. Ekim zamani gec oldu. Yeterli yagis alamadik. 2. Bicim yapacaz. IMG-20180626-WA0008.jpg