Danelik çeşitte en iyi verim hangi çeşitte

Biz karacabeyde 70 17 ekiyoruz damlama sulamada 1800 geçemedik.cesit pointer 2088 2105 su en az 8 kez yapıyoruz. 40 kg taban 10x4 kg üre kullanıyoruz.acaba eksik nerede

2088 dünyada en yüksek verim potansiyeli olan tohumlardan biri fakat toprağınıza uygunmudur bilemem gübrenizi analize göre atarsanız ve ekmeden önce toprak düzenleyici kullanırsanız ayrıca ekme sıklığınızı en azından 2 cm daha arttırsanız homojen bir çıkışla çok daha fazla alabilirsiniz. Sulamada tanelerde siyah noktayı tarlanın çoğunda gördüğünüzde anında suyu kesin çünkü suladıkça bitki yeşil kalmaya çalışıyor tohumu doldurmuyor mısır taneyi sararmaya başladığında doldurur tüm besini sapta saklar son anda koçana verir çok su çok verim değildir.

Biz karacabeyde 70 17 ekiyoruz damlama sulamada 1800 geçemedik.cesit pointer 2088 2105 su en az 8 kez yapıyoruz. 40 kg taban 10x4 kg üre kullanıyoruz.acaba eksik nerede
Üreyi 4 kere vereceğinize arasına 26 nitrat veya amonyum sülfat (şeker) deneyebilirsiniz bence... Devamlı ürenin nitrat ve amonyuma dönüşmesini beklemek bitkide stress oluşturuyor olabilir. Evet üre güçlü azot takviyesi yapıyor ama bitki azotu ure formunda alamaz. İhtiyacın başladığı bir günde Üreyi attığınızda onun beslenmeye etkisine geçen sürede stress oluşabilir... Bence ziraatcinize danışıp aralara nitrat veya şeker verebilirsiniz ure yerine 1 veya 2 kere

• Beğen
Tepkiler: Hasan115U
Üreyi 4 kere vereceğinize arasına 26 nitrat veya amonyum sülfat (şeker) deneyebilirsiniz bence... Devamlı ürenin nitrat ve amonyuma dönüşmesini beklemek bitkide stress oluşturuyor olabilir. Evet üre güçlü azot takviyesi yapıyor ama bitki azotu ure formunda alamaz. İhtiyacın başladığı bir günde Üreyi attığınızda onun beslenmeye etkisine geçen sürede stress oluşabilir... Bence ziraatcinize danışıp aralara nitrat veya şeker verebilirsiniz ure yerine 1 veya 2 kere
Bu arada verileriniz bence gayet güzel yaptığınız işlemleri ve bölge izi de atarsanız... Tabana ne atıyorsunuz dap 15/15?

• Beğen
Tepkiler: ahmetk.kaya
45 kg taban gübresi 2 kez çapa ve birlikte 20 şer kg üre birkez 4 yaprakken yaprak gübresi 300 ml birkez 6-8 yaprak arası 300 ml yaprak gübresi son kez de karık açarken 10 kg nitrat sulamayı vahşi diye nitelediğimiz karıktan yapıyoruz gübreleri gübretaştan kullanıyorum ortalama rutubet 17-16

Ekerken dekara en az 10000 bitki gelecek şekilde ekiyoruz.
Yaprak gübrelerinin içeriği nedir?

Tabandan verdiğiniz 6 kg azot yeterli iken neden tabandan üre de atıyorsunuz. Bence üreyi yeşil aksam ortaya çıkınca atmalısını. 40 kg içindeki azot bol bol yeterli iken ure bence israf... Üreyi üstten başlamalısıniz naçizane
Herbisit le mücadele çıkış sonrası bitki 30 cm civarı ken yapıyoruz. Bununda verime etkisi olduğunu düşünüyorum.bu yıl ekim sorası çıkış öncesi yapmak istiyorum.fakat hangi ilaç ne kadar başarılı olur bilmiyorum.formdaki arkadaşlar başarısız olduğunu yazmışlardı. Malum ziraatçılar elindeki hangi ilaç varsa onu satmaya çalışıyorlar.Adengo isimli ilaç biraz etkisi ıyi diye duymuştum.

Humik asit dekara ne kadar atıyorsunuz maliyet ne oluyor bir de onu hangi marka uyguluyorsunuz... Verimleriniz 1800/2200 civarı çok iyi bence

Bu yıl hümikcan aldım doğan beyden dekara 2 lt fakat bizim toprakların organik madde miktarıda 2 bizim amacımız 3 seviyesine çıkarmak bir sonraki yıl 3 lt planlıyoruz.
Yapraktanda uygulama yaparsanız 13 tl

• Beğen
Tepkiler: doganbey1
Güray abi tanelik misir ektinmi hiç ekmeyi düşünüyorum seneye 45 dönüm yada slajlık önerebileceğin tohum varmı?

Tanelik bizim işimiz[emoji23]

Sılajlıkta geçen yıl colonia ektim verim çok güzeldi neredeyse 8 ton aldık fakat mısırı çok geç biçmek zorunda kaldık en çok önerilen macha inanılmaz verimler alıyorlar fakat kalitesi nasıldır bilmiyorum.

Tanelik bizim işimiz[emoji23]

Sılajlıkta geçen yıl colonia ektim verim çok güzeldi neredeyse 8 ton aldık fakat mısırı çok geç biçmek zorunda kaldık en çok önerilen macha inanılmaz verimler alıyorlar fakat kalitesi nasıldır bilmiyorum.
Geçenlerde satıştan bi eleman geldi colonia yı çok met etti, bende slajda bi torba alıp ekmeyi düşünüyorum

Ben memnun kaldım boyum 1.80 Image1522097634.388325.jpg

Misirda verim hedefinizi belirlemelisiniz 40kg taban demissiniz ama ne kullandiniz dekar verim hedefiniz 2 ton oldugunu varsayarsak dekara 38kg saf azot dusurmelisiniz. Tabana toprak yapiniza gore gu re secimi yapilmali ust gubreleme de sadece ure degil ilk ve en fazla 2 gubrelem ure ile daha sonra sulfat tercoh edilmeli puskul oncesi map puskul sirasinda ve sonrasinda 2 ser kilo potas verilmeli son suyun kesilecegi zaman cok iyi ayarlanmali