nadas

Abi yorumuna istinaden iç kesimler deyince iç anadolu bölgesinden bahsediyorsun sanırım.simdi şöyle deyim bu bölgede senede 1 kere ekim yapılabiliyor ikinci ekim pek mümkün olmuyor çünkü bursa kadar ılıman ve yagisli iklimimiz yok bugday arpa ertesi senede ayçiçeği soğan pancar v.b. ürünler ekilir sulu arazilerde kurak yerlerde bugday arpa nadas olur genelde su an anıda ekilen buğdaylar daha kardeşlenme dahi yapamadı ve böyle bir durumda yapılan masraflar göz önüne alınırsa anız ekmek veya ikinci bir urun ekmek tamamen zarar.bu nedenle mecburen bir ekip bir yıl nadas oluyor kurak yerlerde tarlanın tavsa kalma süresi kısa demissiniz öyle birşey yok isteyen ekim kasım aralık ayı boyunca nadas yapabilir veyada mart nisan ayı boyuncada nadas yapabilir tabi toprak yapısı çok önemli senin toprağın ağırdır aynı traktörle 3.11 pulluk kullanırken benim toprağım daha hafiftir 4.12 kullanırım.mesela bazı bölgelerde 285 massey traktöre 3.12 takıyorlar bizim burda genelde 4.12 takarlar. Yani bekleyen tarla belli bir süre sertleşiyor ama sene boyunca sert olarak ta kalmıyor biçimden hemen sonra 1 hafta içerisinde anızi sürmek isterseniz çok güzel tav oluyor ama surmezsenizde eylül veya ekim ayını beklemek zorundasınız yoksa ağustosta yapılan sürümde traktörün ön tekeri boyutunda kesek çıkar ve bu taşlaşmış toprak parçasını erişmeniz oldukça zor olur .
Ankara'dan yazıyorsun galiba, Ankara bölgesi Kayseri bölgesinden az bir farkla öndedir.Ankara'da dört yıl kaldım. Aslında Türkiye'nin bir çok yerinde ve değişik iklimlerinde kaldım. Bir arkadaşımızın Sakarya bölgesinden kıyaslama yapması ile ilgili olarak Bende tanıdığım bölge ile memleketim Kayseri ile mukayese ederek tarım ekipmanın kullanılmasının farklı nedenlerini izah etmek istedim. O bölgenin toprağı Bizim bölgenin toprağı ile karşılaştırınca mayalı hamur gibi kabarık ve yumuşak olur. Nadas iklimine va zamanında yapılması maliyetleri aşağı çekeceğini ima etmek istedim. Yılda iki ürün alınırsa Ağustos ayında ne ekilir. Profilinde Ankara yazıyor. Ankara için değerlendirme de bulunuyorsun Ankarada Ağustos'da ne yetişir bilmiyordum. Ben Diyarbakır bölgesinde de üç yıl gibi kaldım. Ergani'de çok verimli topraklar vardır. Ilk ürünü kaldırınca sulama yaparlar ve sulamadan sonra toprağı işlerler yoksa verim alamazlar. Ağustos ortasında da İkinci mahsulü ekerler ve iklim müsait olduğu için Aralık başına kadar toprak işlemlerine devam ederler. Ama Ankara'da Ekim ayı girince mahsulü sezonu/mevsimi biter. Şayet örtü altı gibi bir şeyler yapıyorlarsa Başka Toprağın yapısı bu şekilde,

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Ankara'dan yazıyorsun galiba, Ankara bölgesi Kayseri bölgesinden az bir farkla öndedir.Ankara'da dört yıl kaldım. Aslında Türkiye'nin bir çok yerinde ve değişik iklimlerinde kaldım. Bir arkadaşımızın Sakarya bölgesinden kıyaslama yapması ile ilgili olarak Bende tanıdığım bölge ile memleketim Kayseri ile mukayese ederek tarım ekipmanın kullanılmasının farklı nedenlerini izah etmek istedim. O bölgenin toprağı Bizim bölgenin toprağı ile karşılaştırınca mayalı hamur gibi kabarık ve yumuşak olur. Nadas iklimine va zamanında yapılması maliyetleri aşağı çekeceğini ima etmek istedim. Yılda iki ürün alınırsa Ağustos ayında ne ekilir. Profilinde Ankara yazıyor. Ankara için değerlendirme de bulunuyorsun Ankarada Ağustos'da ne yetişir bilmiyordum. Ben Diyarbakır bölgesinde de üç yıl gibi kaldım. Ergani'de çok verimli topraklar vardır. Ilk ürünü kaldırınca sulama yaparlar ve sulamadan sonra toprağı işlerler yoksa verim alamazlar. Ağustos ortasında da İkinci mahsulü ekerler ve iklim müsait olduğu için Aralık başına kadar toprak işlemlerine devam ederler. Ama Ankara'da Ekim ayı girince mahsulü sezonu/mevsimi biter. Şayet örtü altı gibi bir şeyler yapıyorlarsa Başka Toprağın yapısı bu şekilde,
Abi senelik tek urun yetişiyor başka olmuyor arpa ekipte erken hasat edenler silâjlik mısır ektiler sulu tarlaya ama mısırın koçanları dolmadan ekim ayının gece eksilere düşmesiyle yaprakları kavruldu yandı bu nedenle ikinci urun sadece hayal yalnız dediginiz gibi tavinda sürüm yakıttan çok tasarruf ettiriyor aksi halde asfalt gibi sertleşmiş toprağı hem sürmesi zor ve sürdükten sonra taşlaşmış kesekleri eritmesi parçalaması daha ayrı bi zor bolca maliyet çıkar heleki mazotta 5.67 olmuşken külliyen zarar. Saygılar

Genelde insanların anlamadığı hususta şu; Iç kesimlerde Nadasa/Herke bırakılan tarla bir sene ekiliyor bir sene ekilmiyor, dolayısıyla bekleyen tarla daha çabuk sertleşiyor . Tava gelse bile tavda kalma süreside kısıtlı oluyor. Traktörü de yoruyor yakıtta artıyor. Halbuki Sakarya Bursa vb iller öyle mi ? Tabiyiki değil, her sene ekildiğini hatta senede de iki sefer ekildiğide oluyor. Tarla sertleşmeden ürün hasatının topraktan kalkmasına müteakip yenisi ediliyor. Elbette burada daha büyük tarım ekipman ve daha küçük motor ve daha az yakıt oluyor. Değerlendirme yapılırken herkes kendi yöresini ve arazisine göre düşünüp yazıyor farklı bölgeden birisinin tecrübesi ile karşılaşınca yapılan iş tuhaf komik gibi geliyor. Ben Bursa Gürsu Kestel bölgelerinde de bulundum. Araziler iç kısımda karşılaştırılınca sürekli tavda ve çok verimli olduğunu görüyoruz.Benim bölgede 100 Dm2 arazi Inegöl MKemalpaşa gibi yerlerin 20 Dm2 arazilerden bile az getirisi var. Birde bunlara toprak işleme maliyetleri eklenince aradaki fark ortaya çıkıyor. Tabiyiki yorum yapan arkadaşlarda sanki başka bir bölgenin insanın traktör ve ekipman askerlerinin seçimini yanlış yaptığı algısı ile karşılaşıyor.
Doğru arkadaşım benim memleket balıkesir bizim orada kara toprak kumlu arazide adam arkasına bakmadan çift sürüyor eniştem ova köylerden geldi yılların şoförü bizim tarlada acemi oldu, tarlanın otu da bitki ortusude önemli iç anadoluda ot boyu kısa kökü de olmuyor baş geç ayrıca tarla yılda kaç kez sürülüyor oda onemli