nadas

31.12.2015
62
35

arkadaşlar ben çift sürerken düzen tutturamadım benim 285 lık var normal üçlü pullukla kaçıncı vitesle sürebilirim. pulluğum 13 numara alpler pulluk. açık anlıyacağım şekilde anlatır mısınız.

arkadaşlar ben çift sürerken düzen tutturamadım benim 285 lık var normal üçlü pullukla kaçıncı vitesle sürebilirim. pulluğum 13 numara alpler pulluk. açık anlıyacağım şekilde anlatır mısınız.
85 hp traktöre 3 lü pulluk takmak ne derece mantıklı o tartısılır. İmkan varsa 4lü 10 11 takın yorar traktörü 3lü pulluk. Seri 1 inci vitesle rahat bi şekilde gitmesi lazım.

3 lu pullukta kullanacaginiz vites toprak yapisina gore degisir ama genel olarak 3 lu 14 numara pulluk 1 agir vitesle çift surer.Pullugunuzun numarasi 13.Eger toprak yapisida sert degilse 1 seri viteste deneyin motor bogulmazsa ideal vites 1seridir.

Bende 1985 model 285 vardı bizim buralarda toprak çok ağır deyil biz ona 3 lü 13 no pulluk takıyorduk 1 le sürüyordu. Daha sonra 2000 model senkromeçli 285s aldık aynı pullukla sürüm yaparken traktör çok patinaj yapti ve en sonun da pulluk dayanamadı pulluk krankı kırıldı. Bizde 4 lü 12 numara ünlü pulluk aldık gördük ki yine 1. vitesle çift sürüyor zorlanmadan.
Diyeceğim 285 ler 76 hp dir ve ideal pulluk 4 lüdür. Toprak yapısına göre numarasına kullanıcı karar verecek. 3 lü pulluk traktörü kasıyor ve çok patinaj çekiyor. Takviye 3 ün tavşanı ile de çift sürse 4lü pulluk olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Bizim bolgede traktorlerin neredeyse %60 i massey 285 ve bu tarktorlerinde tahmini olarak %99 unun arkasinda 3 14 pulluk var.sadece Bg (hp) ile arkasina ekipman secilmez traktor var yeni nesil turbolu intercoollu ama 75 bg 5 li takiyo traktor var 90 bg ama 3 lu takiyo. 3 tane mf 265 275 ve 285 ile bizim ford 6610 tarlayi suruyoduk o sene tarlada gec kaldik tutmustu bizimki takviye 4 ile mf 1 ile gidiyodu ama bizimki daha hizliydi ve onlar emanet oldugu icin cizip gidiyodu :) yani diyecem mf 285 e 3 14 ideal mf bucuklu mu duzmu bilmem ama birde duzler daha guclu derler sunuda diyeyim bizim alpler 3 14 pulluk traktoru zorluyodu krankta hata varmis degistirdik yine ayni model simdi arkada yok gibi

Buda bizden olsun yer ankara 20180423_153922.jpg20180423_153912.jpg20180423_154013.jpg20180423_153939.jpg20180423_153936.jpg20180423_154046.jpg20180423_153955.jpg20180423_154046.jpg

Pullukta toprak yapısı ve traktör tekerini esas almakta fayda var. Teker kalın ve pulluk aynaları küçük olursa sürülen yer geri çiğnenir. Benim traktör 65 beygir 4x4 4/12 ve 11 arasında pek farketmedi ben 11 numara aldım. 285 76 hp 87 modelleri 82 hp'dir. 286 gold 82 hp diye biliyorum. 285 tek çekere 4/11 yada 3/14 takılırdı. 4x4 golda 4/12 takılırdı 3 takviye ile çekiyordu.

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06

Genelde insanların anlamadığı hususta şu; Iç kesimlerde Nadasa/Herke bırakılan tarla bir sene ekiliyor bir sene ekilmiyor, dolayısıyla bekleyen tarla daha çabuk sertleşiyor . Tava gelse bile tavda kalma süreside kısıtlı oluyor. Traktörü de yoruyor yakıtta artıyor. Halbuki Sakarya Bursa vb iller öyle mi ? Tabiyiki değil, her sene ekildiğini hatta senede de iki sefer ekildiğide oluyor. Tarla sertleşmeden ürün hasatının topraktan kalkmasına müteakip yenisi ediliyor. Elbette burada daha büyük tarım ekipman ve daha küçük motor ve daha az yakıt oluyor. Değerlendirme yapılırken herkes kendi yöresini ve arazisine göre düşünüp yazıyor farklı bölgeden birisinin tecrübesi ile karşılaşınca yapılan iş tuhaf komik gibi geliyor. Ben Bursa Gürsu Kestel bölgelerinde de bulundum. Araziler iç kısımda karşılaştırılınca sürekli tavda ve çok verimli olduğunu görüyoruz.Benim bölgede 100 Dm2 arazi Inegöl MKemalpaşa gibi yerlerin 20 Dm2 arazilerden bile az getirisi var. Birde bunlara toprak işleme maliyetleri eklenince aradaki fark ortaya çıkıyor. Tabiyiki yorum yapan arkadaşlarda sanki başka bir bölgenin insanın traktör ve ekipman askerlerinin seçimini yanlış yaptığı algısı ile karşılaşıyor.

Genelde insanların anlamadığı hususta şu; Iç kesimlerde Nadasa/Herke bırakılan tarla bir sene ekiliyor bir sene ekilmiyor, dolayısıyla bekleyen tarla daha çabuk sertleşiyor . Tava gelse bile tavda kalma süreside kısıtlı oluyor. Traktörü de yoruyor yakıtta artıyor. Halbuki Sakarya Bursa vb iller öyle mi ? Tabiyiki değil, her sene ekildiğini hatta senede de iki sefer ekildiğide oluyor. Tarla sertleşmeden ürün hasatının topraktan kalkmasına müteakip yenisi ediliyor. Elbette burada daha büyük tarım ekipman ve daha küçük motor ve daha az yakıt oluyor. Değerlendirme yapılırken herkes kendi yöresini ve arazisine göre düşünüp yazıyor farklı bölgeden birisinin tecrübesi ile karşılaşınca yapılan iş tuhaf komik gibi geliyor. Ben Bursa Gürsu Kestel bölgelerinde de bulundum. Araziler iç kısımda karşılaştırılınca sürekli tavda ve çok verimli olduğunu görüyoruz.Benim bölgede 100 Dm2 arazi Inegöl MKemalpaşa gibi yerlerin 20 Dm2 arazilerden bile az getirisi var. Birde bunlara toprak işleme maliyetleri eklenince aradaki fark ortaya çıkıyor. Tabiyiki yorum yapan arkadaşlarda sanki başka bir bölgenin insanın traktör ve ekipman askerlerinin seçimini yanlış yaptığı algısı ile karşılaşıyor.
Abi yorumuna istinaden iç kesimler deyince iç anadolu bölgesinden bahsediyorsun sanırım.simdi şöyle deyim bu bölgede senede 1 kere ekim yapılabiliyor ikinci ekim pek mümkün olmuyor çünkü bursa kadar ılıman ve yagisli iklimimiz yok bugday arpa ertesi senede ayçiçeği soğan pancar v.b. ürünler ekilir sulu arazilerde kurak yerlerde bugday arpa nadas olur genelde su an anıda ekilen buğdaylar daha kardeşlenme dahi yapamadı ve böyle bir durumda yapılan masraflar göz önüne alınırsa anız ekmek veya ikinci bir urun ekmek tamamen zarar.bu nedenle mecburen bir ekip bir yıl nadas oluyor kurak yerlerde tarlanın tavsa kalma süresi kısa demissiniz öyle birşey yok isteyen ekim kasım aralık ayı boyunca nadas yapabilir veyada mart nisan ayı boyuncada nadas yapabilir tabi toprak yapısı çok önemli senin toprağın ağırdır aynı traktörle 3.11 pulluk kullanırken benim toprağım daha hafiftir 4.12 kullanırım.mesela bazı bölgelerde 285 massey traktöre 3.12 takıyorlar bizim burda genelde 4.12 takarlar. Yani bekleyen tarla belli bir süre sertleşiyor ama sene boyunca sert olarak ta kalmıyor biçimden hemen sonra 1 hafta içerisinde anızi sürmek isterseniz çok güzel tav oluyor ama surmezsenizde eylül veya ekim ayını beklemek zorundasınız yoksa ağustosta yapılan sürümde traktörün ön tekeri boyutunda kesek çıkar ve bu taşlaşmış toprak parçasını erişmeniz oldukça zor olur .