Patates bu sene kazandırıcakmı

2018 de patates piyasası nasıl olur?
Patates tambi kumar gibi bir tarım ürünü ne olacağı belli olmaz
2013 /2014 ah o yıllar tanımadığım adamlar dağda bizi bulup yalvarıyor du [emoji3][emoji3] bana sat diye
Ama bu sene biraz iyi olur diye düşünüyorum
Çünkü şuanda 30 kuruş ediyor talep yok 4 senedir parada etmiyor küçük arada ki çiftçiler ekmez ise seneye kazandıra bilir

Biz nevsehirden yapiyoruz oyle toptan derkende 120 ton felan yani oyle cok degil birde artik gercekten sehirde musteriye malzeme satmak ölüm oldu cok yoruluyoruz
Aynen mal ayağa düşünce öyle biz pancardan önce 10 sene ekdik bizimde zaten anca o kadar oluyor önce babam pazarda satardı biz çıkarttığımız da öbür tüccarlar kolayca satamazdi ama şimdi onun geliri ile çark dönmüyor ileri atılım yapamıyor Sun aşırı Ekmen lazım onada bütçe lazım
pancar iyi herşeyinin avansı var gelir belli gider belli [emoji5]

Simdi dustu bile ayaga her yer ekiyor bide vatandasda gercekten anlasilmayan bir durum ortaya cikiyor patatesi almiyor baska seyi aliyor ben ne satarsam onu almiyor artik sunu anladim ki milleti bime sokacaksin hersey on tl desen yine alir

Elinizde ki hangi "bilimsel veri" ile patetesin 1 TL. nin altına düşmeyeceği!!!! ni iddia ediyorsunuz?

ÇOK MERAK ETTİM..!
bilimsel veri ile patatese fiyat vermeye kalkarsan 4 tl etmesi lazım.
Bazen bilimsel tıp'ta bulamadığın çareyi,
Ayağının dibindeki ot'ta bulursun.
Buda ona benzer.
Tecrübe.
Burada herkes bilimsel tecrübe ile yorum yapıyor diyecek haliniz yok herhalde.
Ne diyim 50 krş veya 5 tl dediğim zamanda bilimsel olmayacak.
Belkide zirai öngörü deriz adına.
Hepimiz kazanç peşindeyiz malum...

bilimsel veri ile patatese fiyat vermeye kalkarsan 4 tl etmesi lazım.
Bazen bilimsel tıp'ta bulamadığın çareyi,
Ayağının dibindeki ot'ta bulursun.
Buda ona benzer.
Tecrübe.
Burada herkes bilimsel tecrübe ile yorum yapıyor diyecek haliniz yok herhalde.
Ne diyim 50 krş veya 5 tl dediğim zamanda bilimsel olmayacak.
Belkide zirai öngörü deriz adına.
Hepimiz kazanç peşindeyiz malum...

"Hepimiz kazanç peşindeyiz malum..." Allah cümlemizi açlık ile sınamasın.
"Belkide zirai öngörü deriz adına." Eldeki toprak, su varlığı ve iklim koşulları na göre, hangi ürünün eklip ne gibi verim alınabileceği konusunda fikir yürütmek; "ziraii öngörü" dür.

Biçtiğin ürünün "ederi, pahası,fiyatı" nın ne olacağı hakkında fikir yürütmek de; "ekonomi öngörü" dür.
Ekonomik öngörü de; tamamen "ARZ-TALEP" dengesi ile analiz edilir.
Bunun için; zirai öngörüde olduğu gibi (toprak analizi, yaprak analizi vs.), ekonomik öngörü hakkında doğru (veya doğruya yakın) tahminde bulunmak için bağzı bilgilere ihtiyacın var.

bu bilgi ne? Öncelikle bulunduğun köy de (kasaba da, şehir de, bölge de, ülke de) senin ektiğin ürünün toplam kaç dekara başkaları tarafından ekildiği? Ne kadar ürün elde edildiği? bilgileri, satacağın üründen kar mı, zarar mı edeceğini belirleyen ana etmendir.

ARZ (MİKTAR-TONAJ) "DÜŞÜK" ise; TALEP çok olur. Dolayısıyla satmakta zorlanmaz. Yaptığın kar da yüzünü güldürür.
Bunun tam tersi durumunda ise;
ARZ (MİKTAR-TONAJ) "YÜKSEK" ise, piyasanın ihtiyacından fazla olduğundan "TALEP" düşük olacak. Dolayısıyla satmakta zorlanacağın gibi kar olarak ta yüzün gülemez.

Gerçi bu konuya darende44; "küçük çiftçiler ekmez ise seneye kazandıra bilir" diyerek parmak basmış.

"Patetes in 1 tl. den aşağı olmayacağı" bilgisini nereden biliyorsunuz? diye sorarken, acaba her hangi bir devlet kurumundan (tarım bakanlığı, il veya ilçe tarım kuruluşu gibi) patates in Erzurum ve Türkiye de kaç dönüm ekildiği konusunda bilgi aldınız da, öyle mi bunu söylüyorsunuz diye merak ettim. Onun için sordum.

NE EKERSENİZ EKİN.. BOL VE BEREKETLİ ÜRÜNLER DİLERİM.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU