Arpada Süt Olma Evresi ve Kuraklık

Abi ben bu sene 185 dönümhep seymen arpa ektim tohum değiştirmek istiyorum önerebileceğin kuru ekilebilecek cins varmı Arcanda arpa araştırdım nasıl sence hedefim 500 kg dönüm üzeri

Abi ben bu sene 185 dönümhep seymen arpa ektim tohum değiştirmek istiyorum önerebileceğin kuru ekilebilecek cins varmı Arcanda arpa araştırdım nasıl sence hedefim 500 kg dönüm üzeri

Arcanda çeşidini bende araştırıyorum yalnız bölgeye uyumu nasıl olur bilmiyorum. 15-20 dönümde denemek gerekir.

Bildiğim kadarıyla Adıyaman merkezin arazileri çok verimli,bize oranla dekara/150-200 kilonuz her zaman bizden fazladır. Ben sizin orda tarım yapmış olsam,verim hedefim:en az 700 kg. olur desem abartmış olmam. Dolayısıyla senin beklentileri yükseltmen gerekir.

Olgunlar tohumculugun; 6 sıralı akziyaret,sancak ve metan tarımın; bayrak,kristal arpa çeşitleri var. Bunları bir araştır.

Arpa tarımı konusunda ben her zaman burdayım,teknik olarak elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Çok verimli ama 500 olduğu yıl babamlar sevinçten uçuyor bende artık bu babadan babaya gelen eski yöntemler dışında biseyler yapmak için uğraşmak istiyorum bu sene 45 dönüm nohut yeri bictikten sonra deneme tarlası olarak arpa ekeceğim ekimden hasata kadar bereber fikirleriniz gerekli vereceğiniz bilgiler bi altın değerinde biliyorum şimdiden araştırıyorum ilk tohum işini ve cinsi ayarlamak istiyorum sonrada taban gübresi üst gübre ilaçlar ve diğerleri

Arcanda çeşidini bende araştırıyorum yalnız bölgeye uyumu nasıl olur bilmiyorum. 15-20 dönümde denemek gerekir.

Bildiğim kadarıyla Adıyaman merkezin arazileri çok verimli,bize oranla dekara/150-200 kilonuz her zaman bizden fazladır. Ben sizin orda tarım yapmış olsam,verim hedefim:en az 700 kg. olur desem abartmış olmam. Dolayısıyla senin beklentileri yükseltmen gerekir.

Olgunlar tohumculugun; 6 sıralı akziyaret,sancak ve metan tarımın; bayrak,kristal arpa çeşitleri var. Bunları bir araştır.

Arpa tarımı konusunda ben her zaman burdayım,teknik olarak elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.
Akziyaret ve sancak deneniyor biz hiç ekmedik ama ekenler memnun değil yada düzgün bakım yapmıyor olabilir.

Çok verimli ama 500 olduğu yıl babamlar sevinçten uçuyor bende artık bu babadan babaya gelen eski yöntemler dışında biseyler yapmak için uğraşmak istiyorum bu sene 45 dönüm nohut var deneme tarlası olarak arpa ekeceğim ekimden hasata kadar bereber fikir vereceğiniz bilgiler bi altın değerinde biliyorum şimdiden araştırıyorum ilk tohum işini ve cinsi ayarlamak istiyorum sonrada taban gübresi üst gübre ilaçlar ve diğerleri

Çok güzel,nohut yerinde arpa kudurur resmen.
Öncelikle tabana kükürtlü gübreleri kullanmanı öneririm. Toros'un 20.20.0+ kükürtlü ve çinkolu süper gübresini dekara/20-25 kg. civarında kullanabilirsin.

Çimlenme için merdane çekmeyi unutma ve kuruya ekim yap.

Tohum miktarın,tohumun tane iriliğine bağlı olarak iri tohum için d/24 kg,cılız tohumlar için d/20 kg. şeklinde tercih yaparsan iyi olur.

Üst gübre olarak Ocak ayının başında d/15 kg. Üre,şubat sonunda d/13 kg. 26 nitrat kullanabilirsin.

Ot ilacını,otlar fazla büyümeden yapmalısın ve ot ilacına hiçbir gübre katmamaya çalış.

Sapa kalkma başlangıcında potasyum ağırlıkli bir yaprak gübresi kullanabilirsin. Bu konuda istersen "adıyaman metan tarım" var. Onlara danışabilirsin.

Son olarak hasadı geciktirme.

Çok güzel,nohut yerinde arpa kudurur resmen.
Öncelikle tabana kükürtlü gübreleri kullanmanı öneririm. Toros'un 20.20.0+ kükürtlü ve çinkolu süper gübresini dekara/20-25 kg. civarında kullanabilirsin.

Çimlenme için merdane çekmeyi unutma ve kuruya ekim yap.

Tohum miktarın,tohumun tane iriliğine bağlı olarak iri tohum için d/24 kg,cılız tohumlar için d/20 kg. şeklinde tercih yaparsan iyi olur.

Üst gübre olarak Ocak ayının başında d/15 kg. Üre,şubat sonunda d/13 kg. 26 nitrat kullanabilirsin.

Ot ilacını,otlar fazla büyümeden yapmalısın ve ot ilacına hiçbir gübre katmamaya çalış.

Sapa kalkma başlangıcında potasyum ağırlıkli bir yaprak gübresi kullanabilirsin. Bu konuda istersen "adıyaman metan tarım" var. Onlara danışabilirsin.

Son olarak hasadı geciktirme.
Abi çok teşekkür ederim iletişim halinde olalım adiyamana gelirsen misafir edeyim başım üstünde yerin var bilgi alışverişi de yaparız .
1000 kök de narbahcemiz var belkide onunla alakalı da değerli bilgilerini paylaşırsın[emoji4]

Abi çok teşekkür ederim iletişim halinde olalım adiyamana gelirsen misafir edeyim başım üstünde yerin var bilgi alışverişi de yaparız .
1000 kök de narbahcemiz var belkide onunla alakalı da değerli bilgilerini paylaşırsın[emoji4]

İnşallah bir ara görüşürüz. Son olarak fotoğrafdaki arpa çesidine iyi bak. Ne cins olduğunu bilmiyorum ama bizim köyde geçen sene 100 dönümlük kıraç bir arazide ekildi ve 60 tonun üzerinde bir verimi oldu.

Olmadığı için ekmiyoruz. Hele bu yıl ekseydik hiç biçmezdik. Bölgemizde son birkaç yıldır nisan ve mayıs ayları kurak geçiyor ve bu yüzden buğday tarımı üreticisinin yüzünü güldürmüyor. Kuraklık sebebiyle rekolte çok düşuk oluyor.
Böyle olunca üreticiler arpaya yönelmek zorunda kalıyor.

O zaman arpanın su ihtiyacı buğdaya göre az
Arpanın fiyatı ve verimi düşük diye biliyorum.Doğru mu?
Arpa buğdaydan önce mi biçiliyor?

O zaman arpanın su ihtiyacı buğdaya göre az
Arpanın fiyatı ve verimi düşük diye biliyorum.Doğru mu?
Arpa buğdaydan önce mi biçiliyor?
Arpa hertürlü kendi masrafını çıkarıyor ama buğday malesef ki hastalık ve verim düşüklüğü nedeniyle pek ekilmiyor kuraklığa uyumlu bildiğin buğday cinsi varsa ekimden biçime kadar nasıl ne tür gübre ilaç atılıyorsa anlatırsanız bizleri bilinclendirirseniz sevinirim.[emoji4]

Arpa hertürlü kendi masrafını çıkarıyor ama buğday malesef ki hastalık ve verim düşüklüğü nedeniyle pek ekilmiyor kuraklığa uyumlu bildiğin buğday cinsi varsa ekimden biçime kadar nasıl ne tür gübre ilaç atılıyorsa anlatırsanız bizleri bilinclendirirseniz sevinirim.[emoji4]

Nohut mercimek ekiyor musunuz?