Landini traktör modelleri CER ve Ön Aks yağ değişimi için hangi yağlar kullanılmalı

Merhaba,
Yardımınıza ihtiyacım var

Kullanmakta olduğum Landini Rex80 4x4 traktör için elimde önceden biriken bir sürü yağ mevcut ama hangisinin nereye koyulacağı hakkında pek fikrim yok.

Resimde gösterdiğim yerden zannediyorum ön aks yağ işlemleri yapılabiliyor. bir de tekerleklerde CER için yağ tıpaları mevcut.

sorularım kısaca şöyle;
1: Ön Aks için hangi yağ kullanmalıyım? Herhangi bir 30'luk yağ mı yoksa üzerinde transmission yazan herhangi bir yağ mı?

2: Tekerleklerdeki CER dişlileri için herhangi bir 90'lık yağ oluyor mu?

3: Cer ve ön aks yağları kaç saatte veya ne kadar sürede bir değiştirilmeli?

Şimdiden değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim. 101_0005.jpg

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci73
ön dingil tahminim 90 numara şanzıman dişli yağı olur arka taraf için fren diskleri ve hidrolik için transmisyon 422 numara yağ kullanılması gerekir traktörler için özel üretilen yağdan ilk 1500 saat sonra 3000 saat bizimki bu şekilde same için böyle genel de böyledir pek bişey değişmez

• Beğen
Tepkiler: rainmanneu
Cevaplar için teşekkürler. Zor da olsa traktörün servis kılavuzunu buldum ve sizlerin yorumlarıyla da şu işlemleri yaptım:

Ön tekerlerin cer tıpalarını açıp boşalttım. 80w90 yağ ile yarıya kadar doldurdum.
Ön cer yağı, traktör 2825 saat olmasına rağmen pek eskimemişti. Daha önce hiç değişmemişti ve açıkçası değiştirmesem de olurmuş. Ön cer, belki keçe kaçırmış da yağsız kalmıştır düşüncesiyle açmıştım neyse ki merakımı da gidermiş oldum.

Ön aks yağını boşalttım ve 10w30(transmission) diğer adıyla 422 ile fotoğrafta görülen sol taraftaki vidadan doldurdum.
Ön aks yağı yine 2852 saatte ilk kez değişti. Biraz eskimişti ama özelliğini kaybetmemiş sadece kararmış.
Burada aks için kimi servisler 80w90 kimileri 10w30 koyuyor. Açıkçası bunu da bilmeden rastgele yapıyorlar.Ellerine hangisi denk gelirse... Servis kılavuzuna göre Landini Traktör harici ön frene sahipse 10w30(transmission(422)) değilse 80w90 koyulmalıymış. Belki hangisini koyarsan koy fazla bir şey farketmiyordur; belki sadece ön fren sesi yapıyordur ama doğru olanı tam olarak yapmak daha uygundur diye düşünüyorum.

Bizim burada landini servisini ne yazık ki hiç umursamayan birine vermişler. Ön tekerde yağ olup değiştiğini bile bilmiyor. Zaten ilgilenmiyor bile. Hem öğretmenim hem çiftçiyim. Para kazanmak istemeyen servisler sağolsun şimdi de traktör servisi olma yolunda ilerliyorum. Araştırma yaptığımda çevremdeki hiçkimsenin de bir bilgisi olmadığını gördüm.
3 gün araştırdım, 1 gün uğraştım ama traktörün tüm yağ, filtre, gres ... neyi varsa hepsini hallettim. Yepyeni oldu maşallah :)

Forum ve sizin sayenizde bir şeyler öğrenmiş oldum. Teşekkürler.
Hepinize kazasız ve hayırlı işler dilerim.