1.000 balyada kaç kg ip gider.

Arılıysa marka 1650metre (her koli için) her koli 5 kg

3 ipli bağlarsanız 7-8 metre bir balya için ip gider. (Otta , yoncada 7 ; samanda 8)

3 top toplam 4950 metre ip yapar.

4950/7= 707 ot balyası
4950/8 =618 saman balyası bağlarsınız 3 top ile. Yani 15kg

1000 saman bağlamak için bu hesaba göre 23.3kg ip , ot için 21.2 kg ip gerekir.

• Beğen
Tepkiler: metemet
Arkadaşlar abiler 1.000 balyada ortalama 17-20 kg balyada kaç kg ip gider.

Yaşınız kaç nasıl hitap edeceğim bilmiyorum ama motor ne yakar ? Ne kadar ip gider gibi kağıt üzerindeki hesaplar ile bu iş olmaz

Kg ile ip sarfiyatının alakası yok?

Balya uzunluğu ile bağlantılı bir konu bu...

Kısa bağlarsan çok uzun olursa az balya bağlar....

Motor ortalama ne yakar mevzusuna gelince de konuya yazdığım gibi tarladan tarlaya üründen ürüne yoğunluktan yoğunluğu değişir Yol tarla büyüklüğü vs herşey etken

traktörler belli güç altında saatlik yakıt harcar Sen sağlam sapta çalışırsan balya adetine düşen yakıt azalır Az saplı parça yerde geze geze bağlarsan balya adetine düşen yakıt artar

Velhasıl kelam bu iş kağıt üstünde değil tarlada çalışırken belli olur Harmana az kaldı bekle yaşa gör kendi tarzını oluştur hem yakıt hem ip sarfiyatı uzmanı olursun yakında acele etme[emoji3]

3 ipli bağlarsanız 7-8 metre bir balya için ip gider. (Otta , yoncada 7 ; samanda 8)

4950/7= 707 ot balyası

Kendimi bildim bileli bu işi yaptım ot bağlarken 700 ü hiç görmedim muhtemelen dedemde görmemiştir Kaç cm balya için hesaplıyorsunuz ki kaldı ki haşpaylıda da 618 i de görmedim

Ya sizin hesapladıgınız balyalar küçük ebatta çanta gibi yada biz büyük yapıyoruz kaldı ki bu işin ortalama standartları var ot için 90-100 genelde saman için 100-120cm olaraktan bunun altı yada üstü risk dir yapılan iş hora geçmez

Genel olarak biz :

Ot balyası 100cm
Haşpaylıyı 110-115 cm bağlıyoruz

bağlamak istediğiniz kilogramı 4 ile çarparak o ağırlığa en uygun uzunluk ölçüsünü elde edebilirsiniz...

Örneğin :

25 kg için 25 * 4 : 100 cm dir kutu gibi kalıp gibi indir bindire gelen balya olmuş olur...

sonuç olarak Arılı kullanan biri ortalama düzgün ve nizami ölçülerde

3 bobinle 15 kg ile 550 balya civarı bağlar

Farklı marka iplerde bu durum +- 50-60 balya oynar sorunsuz ve net bağlama işlemleri için arılı kullanmak en mantıklısı kalitesi tartısılmaz

Yaşınız kaç nasıl hitap edeceğim bilmiyorum ama motor ne yakar ? Ne kadar ip gider gibi kağıt üzerindeki hesaplar ile bu iş olmaz

Kg ile ip sarfiyatının alakası yok?

Balya uzunluğu ile bağlantılı bir konu bu...

Kısa bağlarsan çok uzun olursa az balya bağlar....

Motor ortalama ne yakar mevzusuna gelince de konuya yazdığım gibi tarladan tarlaya üründen ürüne yoğunluktan yoğunluğu değişir Yol tarla büyüklüğü vs herşey etken

traktörler belli güç altında saatlik yakıt harcar Sen sağlam sapta çalışırsan balya adetine düşen yakıt azalır Az saplı parça yerde geze geze bağlarsan balya adetine düşen yakıt artar

Velhasıl kelam bu iş kağıt üstünde değil tarlada çalışırken belli olur Harmana az kaldı bekle yaşa gör kendi tarzını oluştur hem yakıt hem ip sarfiyatı uzmanı olursun yakında acele etme[emoji3]

Kendimi bildim bileli bu işi yaptım ot bağlarken 700 ü hiç görmedim muhtemelen dedemde görmemiştir Kaç cm balya için hesaplıyorsunuz ki kaldı ki haşpaylıda da 618 i de görmedim

Ya sizin hesapladıgınız balyalar küçük ebatta çanta gibi yada biz büyük yapıyoruz kaldı ki bu işin ortalama standartları var ot için 90-100 genelde saman için 100-120cm olaraktan bunun altı yada üstü risk dir yapılan iş hora geçmez

Genel olarak biz :

Ot balyası 100cm
Haşpaylıyı 110-115 cm bağlıyoruz

bağlamak istediğiniz kilogramı 4 ile çarparak o ağırlığa en uygun uzunluk ölçüsünü elde edebilirsiniz...

Örneğin :

25 kg için 25 * 4 : 100 cm dir kutu gibi kalıp gibi indir bindire gelen balya olmuş olur...

sonuç olarak Arılı kullanan biri ortalama düzgün ve nizami ölçülerde

3 bobinle 15 kg ile 550 balya civarı bağlar

Farklı marka iplerde bu durum +- 50-60 balya oynar sorunsuz ve net bağlama işlemleri için arılı kullanmak en mantıklısı kalitesi tartısılmaz
Evet biz fazla ağıŕ bağlamıyoruz o yüzden kısa oluyor.

4950/7= 707 ot balyası

Çok teşekkür ederim yorumun için
20 bin balya ya o zaman kaç kg iip gidiyor.
Yarım saatir hep başka rakam çıkaroyorum

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Hesap bizimkine göre ama. Siz örnek olarak bir balya basın ipleri kesip tüm uzunluğu toplamanız gerekir abi. Bizim hesabın balya uzunluğuna göre %15 artma payı olabilir.

20bin balyaya benim hesaptan saman için 466kg ip gider. Beni dinlerseniz şimdi toptan almayı düşünüyorsanız 600 alın. Artarsa seneyede kullanırsınız. Seneye kilo başına en az 10 tl olur gözüyle bakıyorum. Şuan 9tl olması lazım.

Hesap bizimkine göre ama. Siz örnek olarak bir balya basın ipleri kesip tüm uzunluğu toplamanız gerekir abi. Bizim hesabın balya uzunluğuna göre %15 artma payı olabilir.

20bin balyaya benim hesaptan saman için 466kg ip gider. Beni dinlerseniz şimdi toptan almayı düşünüyorsanız 600 alın. Artarsa seneyede kullanırsınız. Seneye kilo başına en az 10 tl olur gözüyle bakıyorum. Şuan 9tl olması lazım.
Nh nin ipini almayı düşünüyorum 8.5 dan

Biz 1997 yılindan beri balya işi yapıyoruz suan da galignani ya new holland var 2014 yılina kadar gediz kullandık son 3 4yildır sa gül ip kullaniyoruz gecen sene 1.100 kg den 60 kilo ip kaldı. Gecen gun adapazarindan ip almaya gittik adam elimde kalan ipleri verdi 8 250 dedi tonuna 8 liradan 500 kg aldık malum yer gök makina oldu bilende aldı bilmeyende. Zaten mazot parca ip derken ne kazancaz bilmiyoruz. Konuya döncek olursak ben 1 ton ip 35 bin bağliyor diye biliyorum bu arada sezon başlıyor ip alacak abilerime gül ipi öneririm uzun zamandır kullanıyoruz çok memnunuz. Arılı ve gediz cok kaliteli ama fiyatları malum. 20180416_154701.jpg